Najwyższy budynek w Unii Europejskiej

Najwyższa budowla w Unii Europejskiej oficjalnie zostanie zdegradowana na 2. miejsce tego podium. Varso Tower, bo o nim mowa, jest w zaawansowanej fazie budowy i to ten wieżowiec budowany w Warszawie zdetronizuje lidera.

Varso Tower pomieści na 53 piętrach (310 m) m. in. biura do wynajęcia o powierzchni 70.000 m2 i taras widokowy na wysokości 230 metrów. Obecnie najpopularniejszy taras widokowy w Warszawie, znajdują się w budynku Pałacu Kultury i Nauki na wysokości około 160 m.

W Varso Tower zaplanowano także: -trzypoziomowa restauracja z widokiem na panoramę stolicy, pasaż handlowo-usługowy, siłownia i fitness, 4-gwiazdkowy hotel i centrum medyczne.

„Mam nadzieję, że Varso Tower stanie się nowym symbolem Warszawy. To będzie nie tylko jej najwyższy budynek, ale piękny wieżowiec, o atrakcyjnej architekturze, w doskonałej lokalizacji, w samym sercu stolicy Polski.” – Wyjaśnia Marcin Chruśliński – kierownik budowy Varso Tower. – „Projekt budowlany okazał się bardzo skomplikowany, bo obiekt ma być posadowiony na małej działce. Architekci mieli nie lada wyzwanie. Dostęp do placu budowy zapewnia jedna wąska ulica. Jedna kondygnacja ma mniej więcej 1.500 m2. Jedno piętro statystycznie przybywa co tydzień. Projekt ten ma też wymiar symboliczny, bowiem po raz pierwszy będziemy mogli spojrzeć na symbol komunizmu z góry”. – Komentuje Marcin Chruśliński – kierownik budowy Varso Tower.

Taki projekt jak Varso Tower wystawia Polsce imponującą wizytówkę, ale wg. eksperta, autora blogu „Archtecture is good idea” – Radosława Gajdy – „…powstanie najwyższego budynku zwiastuje przyjście kryzysu”.

Budowa kompleksu 3 września 2020

Zakończenie budowy Varso Tower przewidywane jest na I kwartał 2022 roku. Dwa niższe biurowce-81-metrowy(Varso 1) i 90-metrowy (Varso 2) zostały już wybudowane. Do kompleksu będzie można dostać podziemiami wprost z Dworca Centralnego w Warszawie.

Drugim najwyższym budynkiem Unii Europejskiej jest Commerzbank Tower we Frankfurcie w Federalnej Republice Niemiec. Ma on 259 metrów, na których znajduje się 56 pięter. Został wybudowany w 1997 roku. W Europie zbudowano wyższe wieżowce, mieszczące się w Moskwie, takie jak Wieża Federacji (347 m.), OKO (354 m.) czy Mercury City Tower (338 m.). Warszawskiemu Varso Tower nikt nie zabierze miana najwyższego budynku w Unii Europejskiej, przynajmniej w najbliższej przyszłości…

Agencja Informacyjna, Gospodarka /HMO/ 23.04.2021

Fot. Autorstwa Cybularny – Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=93805785