Nagrody Raportu CSR

 

Raport CSR to skrót od angielskiego terminu corporate social responsibility, a po polsku oznacza raport społecznej odpowiedzialności biznesu. Jest to idea, aby organizacje w swojej działalności uwzględniały interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy. Właśnie został opublikowany nowy Raport CSR.

 

Raport CSR to jeden z najważniejszych projektów poświęconych społecznej odpowiedzialności biznesu realizowany w Polsce. Jego celem jest promowanie dobrych praktyk przedsiębiorstw i organizacji wrażliwych społecznie. Pierwszy numer periodyku, rozpowszechniany razem z „Gazetą Finansową” ukazał się 2009 r. Od tego czasu opublikowano już  41. wydań, w których doceniono ponad 70. laureatów. W najnowszym Raporcie CSR, redakcja serwisu RaportCSR.pl , wyróżniła Urząd Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy oraz Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

 

Pierwszym laureatem w XLI Raportu CSR jest Białołęka, dzielnica Warszawy, w której mieszkańcy doceniają bliskość z naturą.

Dobra współpraca lokalnego samorządu i mieszkańców sprawiła, że Białołęka zyskała miano „zielonej dzielnicy”. Autorzy Raportu CSR, badając działania podejmowane przez zarząd i urzędników na rzecz ochrony i dbałości o środowisko naturalne, postanowiła o wyróżnieniu urzędu.

„Białołęka to najszybciej rozwijająca się dzielnica Warszawy. Przy tak intensywnym rozwoju, mamy ogromne potrzeby, jeśli chodzi o budowę infrastruktury drogowej, technicznej, ale też budowę placówek oświatowych, kulturalnych czy sportowych”. – Wyjaśnia Grzegorz Kuca Burmistrz Dzielnicy Białołęka. – „Wydawałoby się, że przy takim wyścigu o zapewnienie najpilniejszych potrzeb nowopowstającego miasta, kwestie dbałości o przyrodę łatwo mogą zejść na drugi plan. Nic bardziej mylnego, bo przyroda nie zaczeka, aż Białołęka skończy się rozwijać.

 

Drugim laureatem w XLI Raportu CSR jest Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Został on wyróżniony za działania promujące odpowiedzialne spożywanie alkoholu. Organizacja już od ponad 10 lat prowadzi kampanie społeczne i programy edukacyjne w imieniu producentów napojów spirytusowych. Są one wyrazem społecznej odpowiedzialności branży i odpowiadają na najważniejsze problemy związane z konsumpcją alkoholu.

„Kampanie społeczne i programy edukacyjne stanowią istotny element naszej działalności. Promowanie odpowiedzialnego spożywania alkoholu wśród dorosłych Polaków we współpracy z partnerami społecznymi jest jednym z celów Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy”. – Wyjaśnia Witold Włodarczyk – Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

 

Raport CSR, poza wersją papierową, jest dostępny również w sieci pod adresem RaportCSR.pl.

Tam też można znaleźć wiele ciekawych ipozytecznych Wiadomości z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. „Raport CSR inspiruje i promuje organizacje społecznie odpowiedzialne”. – Zauważa Natalia Witkowska – Redaktor naczelna Raportu CSR. – „Redakcja szczególnie przygląda się działaniom w obszarach ekologii, wolontariatu i akcji pomocowych prowadzonych przez największe polskie i europejskie podmioty”.

 

W tej XLI Raportcie CSR można również przeczytać o kulisach kolejnego etapu konkursu „Piórko” na książkę dla dzieci, prowadzonego przez sieć sklepów Biedronka, a także o zaangażowaniu spółki EmiTel w walkę z pożarami lasów. W periodyku opisano również historię Filipe Almeida, który na przekór chorobie postanowił wyruszyć w podróż dookoła świata, co było możliwe dzięki objęciu tego projektu patronatem przez przedsiębiorstwo Diaverum. Dziennikarze Raportu CSR przyjrzeli się też bliżej sytuacji przedsiębiorców, którzy coraz częściej szukają alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów gospodarczych. Z pomocą przychodzą im arbitrzy, w tym Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, w którym średni czas rozpoznania spraw to około 9 miesięcy. Cały Raport jest dostępny pod adresem internetowym: www.raportcsr.pl

 

W każdej edycji Raportu CSR wybierane są dwa projekty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, które wyróżniają się pod względem oryginalności, siły oddziaływania i spójności z polityką oraz strategią firm lub instytucji, które je realizują. W poprzednich edycjach doceniono m.in. PKN Orlen, Maspex, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, PKP Cargo, PKP Energetyka, Grupa Lux Med, Fundacja OnkoCafe wraz z firmą Novartis, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza, Grupa Ferrero oraz KGHM Polska Miedź.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /BEJ/ 13.06.19