Nagrody „Globtrotera” za 2020 rok przyznane

 

Każdego roku podczas świątecznego spotkania rozdawane są Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter”. W tym roku z powodu pandemii uroczystości nie było. Jednak nagrody za 2020 rok zostały przyznane. Otrzymali je:  Arkadiusz Bińczyk i Marcin Rosołowski, Adam Gąsior i Marzena MarkowskaMagdalena PinkwartSergiusz Pinkwart oraz Cezary Rudziński.

W 2020 roku, z powodu koronawirusa, dziennikarze – podróżnicy byli zmuszeni do częściowego zawieszenia swojej działalności oraz aktywności zawodowej. Jednak pomimo utrudnień część podróży odbyła się, a w ich wyniku powstało wiele ciekawych artykułów, relacji i zdjęć o tematyce turystycznej i podróżniczej. Dzięki temu tradycyjne, coroczne nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” mogły zostać przyznane.

Jedną z nagród za osiągnięcia w roku 2020 otrzymali: Arkadiusz Bińczyk i Marcin Rosołowski za książki: „Świat polskiej szlachty. Dzieje ludzi i rodzin” i „Portret przedsiębiorców polskich”.

„Świat polskiej szlachty. Dzieje ludzi i rodzin” wydała Fundacja imienia XBW Ignacego Krasickiego. Arkadiusz Bińczyk i Marcin Rosołowski w książce przedstawiają niesamowite historie pionierów niezależnej prasy, twórców nowoczesnej bankowości polskiej, prekursorów organizacji pozarządowych, założycieli bibliotek i zbiorów fotograficznych oraz przemysłowców. Książka ukazuje ludzi żyjących na przestrzeni ponad 400 lat, których dokonania godne są uwagi. Wśród opisanych przez autorów postaci są członkowie znanych polskich rodów. Między innymi są to: Adam Jerzy Czartoryski, Michał Piotr Radziwiłł, Karol Lanckoroński, Sebastian Lubomirski, Feliks Sobański, Adam Potocki, Kazimierz Krasicki.

„Portret przedsiębiorców polskich” Arkadiusza Bińczyka i Marcina Rosołowskiego przedstawia  biogramy wybitnych, lecz niestety często zapomnianych polskich przedsiębiorców, od czasów piastowskich i jagiellońskich, przez czasy wolnej elekcji i stanisławowskie, XIX wiek, a na II Rzeczpospolitej kończąc.

Kolejną nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” otrzymali Adam Gąsior oraz Marzena Markowska za redagowanie w warunkach pandemii portalu Waszaturystyka.pl.

Redaktor naczelny portalu branżowego Waszaturystyka.pl Adam Gąsior oraz jego zastępca Marzena Markowska prowadzą portal i magazyn biznesowy dla branży turystycznej. Skierowany jest on do pracowników biur podróży, hoteli, linii lotniczych, organizacji turystycznych. https://www.waszaturystyka.pl/ Niezależnie od tego portal organizuje ogromnie potrzebny branży kongres Forum Promocji Turystycznej.

Dziennikarka radiowa i prasowa, blogerka podróżnicza, autorka książek i przewodników oraz prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Turystycznych imienia Olgierda Budrewicza Magdalena Pinkwart otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” za publikacje radiowe i telewizyjne w 2020 roku. Magdalena Pinkwart mieszka w Liverpoolu, ale część roku spędza na Islandii, gdzie prowadzi wycieczki dla swojego biura podróży nordyckich The Blue Mermaid Travel. Wraz z mężem, pisarzem Sergiuszem Pinkwartem, prowadzą blogi, magazyny turystyczne, wydają książki, prowadzą eventy. Udzielają się również charytatywnie.

Wspomniany autor przewodników National Geographic Sergiusz Pinkwart dostał nagrodę od Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” za przewodnik „Wyspy Owcze z pierwszej ręki” wydawnictwa Lara Books. Jest to oryginalny przewodnik po najpiękniejszym krajobrazowo archipelagu świata. Oprócz najwspanialszych miejsc na Wyspach Owczych są w nim zawarte praktyczne rady, przepisy kulinarne, ciekawostki, anegdoty, a nawet słowniczek języka farerskiego. Sergiusz Pinkwart stworzył książkę wspólnie z Polką mieszkającą na Wyspach Owczych Sabiną Poulsen.  

Cezary Rudziński został laureatem nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” za relacje i zdjęcia z podróży po Czechach, Polsce i Słowacji w 2020 roku.

Cezary Rudziński mówi o sobie: „Jako dziennikarz, pilot wycieczek, a przede wszystkim podróżnik i turysta zjeździłem już, z nielicznymi wyjątkami, całą Europę i setki miejsc na czterech innych kontynentach.(…) A po powrocie – lub w trakcie pobytu zagranicą – piszę reportaże i relacje. Nie licząc artykułów na inne tematy, głównie społeczne, gospodarcze czy historyczne. Przy czym o turystyce i wypoczynku już… ponad 60 lat. Także w książkach i broszurach. Nie bez – dodam nieskromnie – sukcesów: ponad 70 medali, statuetek, nagród i innych wyróżnień za twórczość dziennikarską i autorską.”

Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” Sławomir Bawarski obiecuje, że nagrody zostaną wręczone na pierwszym możliwym ze względów epidemiologicznych spotkaniu, które odbędzie się w Kamienicy Artystycznej u Pawła Bruna przy ulicy Białostockiej 22 na warszawskiej Pradze. „Tam również zorganizujemy 30–lecie naszego Stowarzyszenia, a właściwie – przez pandemię – 31–lecie.” Deklaruje Sławomir Bawarski.

Stowarzyszenie Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” powstało 10 marca 1992 roku. Początkowo zrodził się pomysł, aby zebrać ludzi pracujących piórem, mikrofonem oraz kamerą oraz lubiących i rozumiejących turystykę nie tylko jako miłe podróże oraz urlopy, ale także jako ważną gałąź gospodarki i kultury narodowej. W ten sposób chciano ułatwić uzyskiwanie niezbędnych informacji oraz poznawanie specyfiki tej branży, a także kraju i świata. Popierał to samorząd gospodarczy – Polska Izba Turystyki, jak również czołowy wówczas na rynku potentat wśród biur podróży – Polskie Biuro Podróży „Orbis”. Przy nim „Globtroter”  działał przez pierwsze lata, korzystając między innymi z gościny tego biura, które udostępniało swoje sale konferencyjne na klubowe zebrania i konferencje „Globtrotera”.

Stowarzyszenie Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” to dziś ogólnopolskie stowarzyszenie, które zrzesza dziennikarzy specjalizujących się w tematyce turystycznej. Liczy ponad 400 członków mieszkających w Polsce i za granicą. „Globtroter” prowadzi portal internetowy https://www.globtroter.info/

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /SYL/ 28.12.2020