Nadciągają araby

 

Trzeci rok trwają kontrowersje związane z najważniejszą imprezą aukcji koni, jaka od blisko 50 lat, tradycyjnie, odbywa się w sierpniu w Janowie Podlaskim. Nadszedł czas rozwiania wątpliwości.

Podejrzewa się, że kontrowersje są wywoływanie przez przez część środowiska jeździeckiego i osoby, które wcześniej działały na rzecz państwowych stadnin, a teraz związane są z Krakowskim Pokazem i Aukcją Koni Arabskich w Michałowicach – nową konkurencyjną końską imprezą. Szefowie trzech stadnin państwowych, które są organizatorami tegorocznej aukcji w Janowie Podlaskim – Maciej Grzechnik z Stadniny Koni Michałów, Grzegorz Czochański z Stadniny Koni Janów Podlaski oraz Bogdan Szumański z Małopolskiej Hodowli Roślin (Stadnina Koni Białka) postanowili zdementować krążące plotki i rozwiać wszelkie wątpliwości powstałe wokół tego wielkiego wydarzenia na specjalnie w tym celu zwołanej konferencji. Prezesi wyczerpująco odpowiedzieli na wszystkie pytania dotyczące nowości organizacyjnych. Prostowali też nieprawdziwe informacje, które pojawiały się w mediach w ostatnich dniach.

Najważniejszą sprawą było potwierdzenie, że aukcja główna, pod nazwą „Pride of Poland – Janów Podlaski Auction 2018” odbędzie się w niedzielę 12 sierpnia 2018 roku, a aukcja „Summer Arabian Horse Sale” – w poniedziałek 13 sierpnia 2018.

„Janów Podlaski jest marką nieprzemijającą.” – oświadczył Prezes Maciej Grzechnik Agencji Informacyjnej. Przypomniał, jak w ciągu 48 lat historii zmieniała się nazwa imprezy. – „Możemy aukcję organizować pod jakąkolwiek nazwą, ale to Janów Podlaski jest dla nas najważniejszy”. – dodał.

Organizatorzy aukcji w Janowie Podlaski podjęli decyzje o wprowadzeniu zmian, które mają pozytywnie wpłynąć na wzrost zainteresowania końmi i ich sprzedażą. Nowością w tym roku jest brak sprzedaży biletów. „Zależy nam, aby najpierw weszli kupcy, hodowcy i ludzie z branży.” – powiedział Prezes Maciej Grzechnik. – „Zapraszamy przede wszystkim osoby zainteresowane. Liczba miejsc jest ograniczona. Jednocześnie, w miarę możliwości, zaprosimy też publiczność. Każdy będzie mógł zwrócić się do nas o zaproszenie.”

Zapowiedziano też, że katalog aukcyjny zadebiutuje podczas Czempionatu Krajów Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu we francuskiej Mentonie (23-24 czerwca 2018 roku).

Będzie on skierowany, przede wszystkim, do najważniejszych potencjalnych klientów. Według organizatorów, już teraz jest spore zainteresowanie. Należy zauważyć, że promocja kolejnej aukcji zaczyna się tuż po poprzedniej – już podczas Dni Otwartych w stadninach, podczas których goście mają okazję zobaczyć klacze wraz z przychówkiem.

Prezes Maciej Grzechnik z Stadniny Koni Michałów zdradził, że do sprzedaży przeznaczono trzydziestkę koni.

Zdjęcia i filmy promocyjne będą opublikowane na stronie aukcji, ale dopiero po wydrukowaniu katalogu. „Nasi klienci nie kupują przez Internet.” – wyjaśnił Prezes. – „Lista będzie opublikowana, ale kupcy na ogół przyjeżdżają osobiście i oglądają konie na miejscu”.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, /BEJ/ 06.06.2018