Nowy partner wzmocni polskie skrzydła

 

Jednym z założeń budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego jest umożliwienie rozwoju Polskim Liniom Lotniczym LOT. Budowa lotniska jeszcze się nie zaczęła, ale narodowy przewoźnik już teraz stara się umocnić swoją pozycję.

 

Polskie Linie Lotnicze LOT (PLL LOT) i izraelski EL AL podpisały memorandum o współpracy w zakresie sprzedaży, operacji i szkolenia.

W dalszych krokach planowane jest podpisanie umowy code-share i zbadania innych obszarów potencjalnego partnerstwa, żeby wzmocnić relacje między Izraelem a Polską.

“Izrael i Polskę łączy długa i wspaniała historia współpracy i partnerstwa. Bardzo się cieszę mogąc w imieniu LOT-u podpisać memorandum z EL AL, jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej niezawodnych linii lotniczych na świecie. Od tego momentu będziemy pracować ręka w rękę by wykorzystać wszystkie synergie między naszymi liniami. W ten sposób zaoferujemy naszym pasażerom jeszcze lepszy serwis i usługi, znacząco przyczyniając się do rozwoju relacji między naszym krajami. LOT i EL AL są podobne w wielu aspektach, m.in. floty, siatki połączeń czy skali wykonywanych operacji. Od początku rozmów na temat potencjalnego partnerstwa, współpraca wydawała nam się naturalna i nie mieliśmy wątpliwości, że powinniśmy ją nawiązać dla dobra naszych pasażerów” – powiedział prezes LOT-u Rafał Milczarski.

Obie linie zamierzają nawiązać współpracę code-share.  Codeshare oznacza współpracę linii lotniczych, dzięki  której jedna linia lotnicza przewozi pasażerów z biletami wystawionymi przez inną linię lotniczą. Celem jest możliwość oferowania pasażerom szerszego wachlarza tras, niż byłoby to możliwe w przypadku pojedynczej linii lotnicze. Planowana umowa będzie obejmowała wybrane trasy między miastami w Izraelu i w Polsce –  bezpośrednie połączenia między krajami oraz połączenia przez wspólne węzły przesiadkowe.  Polskie i izraelskie linie wyraziły chęć prowadzenia wspólnych aktywności marketingowych i promocyjnych.

“Cieszymy się z rozwoju naszej współpracy z LOT-em. Na przestrzeni kilku ostatnich lat ruch pasażerski między Izraelem a Polską znacząco wzrósł. Planowany code-share pozwoli nam zaoferować jeszcze więcej opcji naszym pasażerów. Jesteśmy bardzo podekscytowani naszym partnerstwem i z pewnością wspólnie zbadamy każdy obszar potencjalnej współpracy” – powiedział wiceprezes EL AL do spraw handlowych i branżowych Michael Strassburger.

EL AL  אל על to narodowy przewoźnik Izraela, powstał w 1948 roku. EL AL obsługuje 36 kierunków pomiędzy jej macierzystym portem lotniczym im. Ben Guriona a lotniskami w Afryce, Azji, Ameryce Północnej, Europie i na Bliskim Wschodzie oraz krajowe do Ejlatu. Cała flota EL AL to 42 samoloty marki Boeing. We wrześniu 2017 roku, wraz z przylotem pierwszego z szesnastu zamówionych Boeingów 787-9 Dreamliner rozpoczął się proces odnowenia floty przewoźnika.

Polskie Linie Lotnicze LOT są spółką Skarbu Państwa. Podstawową działalnością spółki jest transport lotniczy osób w komunikacji krajowej i międzynarodowej. PLL LOT miały ponad 6,8 mln pasażerów w 2017 r., co oznaczało wzrost o ok. 25% r/r. Narodowy przewoźnik obsługuje połączenia na 92 z portów lotniczych w Polsce oraz z Budapesztu i posiada 64 samoloty. W 2017 roku LOT poza istniejącym już połączeniem z Warszawy, uruchomił loty do Tel Awiwu z Gdańska, Poznania, Wrocławia oraz Lublina.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, /EST/ 05.06.2018