LOT rozkręca się na MAX-a

 

Polskie Linie Lotnicze LOT rozwijają swoją flotę. Do końca roku 2019 r. polski przewoźnik chce mieć już 12 samolotów Boeing 737 MAX 8 wyposażonych w produkowane w Polsce fotele.

 

Od grudnia 2017 r. LOT użytkuje dwa samoloty Boeing 737 MAX 8. Samoloty obsługują przeloty m. in. do Londynu, Madrytu i Larnaki. Umowa z leasingodawcą Air Lease Corporation (ALC) zakłada, że trzeci i czwarty MAX 8 przyleci na Okęcie w tym miesiącu. Dostawa kolejnego samolotu  planowana jest na grudzień. Podpisana właśnie nowa umowa z leasingodawcą Aviation Lease and Finance Company oznacza pojawienie się w LOT kolejnych sześciu B737 MAX 8.

Nowe samoloty będą latać m. in. do  Astany, Wiednia, Amsterdamu, Paryża, Frankfurtu, Brukseli, Dusseldorfu, Barcelony, Moskwy, Tbilisi i Kijowa. Dostawy potrwają do końca  2019 r..

„Jesteśmy jednym z pierwszych w Europie odbiorcą MAX-ów. Te maszyny dobrze sprawdzają się na naszych najpopularniejszych trasach średniego zasięgu. B737 MAX są nie tylko bardziej wydajne, przez co przyczyniają się do obniżenia kosztów operacyjnych, ale też bardziej przyjazne środowisku. Silniki nowej generacji w znaczący sposób niwelują hałas, przez co wzrasta komfort pasażerów i mieszkańców okolic lotnisk” – powiedział dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-u Adrian Kubicki.

Nowe samoloty Boeing MAX będzą mieć na pokładzie 186 lekkich foteli produkowanych w Polsce.

Fotele będą miały z tyłu gniazdka elektryczne i wejścia USB. Wnętrze kabiny pasażerskiej zbudowane w formule Boeing Sky Interior opartej o rozwiązania z Dreamliner’ów. W kabinie znajdą się m.in. nowe ergonomiczne schowki oraz lampy LED umożliwiające zmianę natężenia i barwy światła.

B737 MAX 8 ma zasięg 5750 km przy  średnim zużyciu paliwa  niższe o ponad 20% niż w modelu 737-400 i o 15% mniejsze niż w B737-800 NG. Nowe silnika redukują hałas nawet o 40%.

Rozwijanie floty MAX-ów to ma wzmacniać pozycję LOT-u w Europie Środkowo-Wschodniej.

W połowie czerwca we flocie LOT-u  pojawi się trzeci z sześciu  zamówionych Embraerów 195. W czerwcu dołączy też trzeci z zamówionych siedmiu nowych Boeingów 787-9 Dreamliner.  W czerwcu przybędą też dwa dodatkowe Bombardiery Q400  w ramach sześciomiesięcznego leasingu.

 W 2017 r. LOT przewiózł łącznie ponad 6,8 mln pasażerów, co oznacza wzrost o ponad 25% w ciągu roku. W 2019 r. LOT planuje przewieźć ponad 10 mln pasażerów.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, /EST/ 07.06.2018

Fot. M. Kwasowski / lot.com