Miłosz Manasterski: Polskie Radio – głos wolności i nadziei

Tyle już razy radio miało już stać się przeżytkiem! Najpierw miała zastąpić je telewizja, potem internet, w końcu serwisy streamujące muzykę, vlogi i podkasty. Nic podobnego. Polskie Radio udowadnia, że liczące już ponad 120 lat medium nie tylko ma się bardzo dobrze, ale w dodatku w sytuacji kryzysu jako pierwsze przychodzi z pomocą – pisze redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski w felietonie dla portalu PolskieRadio24.pl „Polskie Radio głosem nadziei dla Ukrainy”.

Polskie Radio uruchomiło właśnie specjalną antenę w języku ukraińskim. W jej programie znajdują się informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie oraz praktyczne wskazówki i niezbędne wskazówki dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski: gdzie udać się po pomoc, w jaki sposób załatwić formalności.

– W Polsce jest już blisko 3 miliony uchodźców z Ukrainy. Potrzebują oni dostępu do sprawdzonych i rzetelnych informacji dotyczących bieżącej sytuacji na Ukrainie oraz wiedzy o tym, gdzie uzyskać pomoc przekazywanej w ich ojczystym języku. Polskie Radio wykorzystuje wszystkie możliwości, by w tym bardzo trudnym dla Ukrainy i Ukraińców czasie udzielać im wszelkiego możliwego wsparcia – mówi Agnieszka Kamińska, prezes Zarządu Polskiego Radia.

„Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że rosyjska agentura usiłuje podkopać zaufanie jakie powstało między naszymi narodami. Tylko w ostatnich dniach europejski internet i oficjalne media rosyjskie przekazują kłamstwa o rzekomym polskim spisku, w wyniku którego Polska ma włączyć się w rozbiór Ukrainy. Dementował to nawet prezydent Zełenski, ale czy jego słowa dotarły do wszystkich Ukraińców, mierzących się z tak licznymi problemami egzystencjalnymi? A przecież to tylko jeden z licznych przykładów „rosyjskiego wkładu” w stosunki polsko-ukraińskie. Na kłamstwa Kremla odpowiedź daje Polskie Radio – które swoimi programami w języku ukraińskim może opowiadać o Polsce, tłumaczyć naszą politykę, przedstawiać prawdziwe, szczere intencje naszego narodu” – pisze w swoim felietonie Miłosz Manasterski.

Na częstotliwości 100,6 FM Polskie Radio udostępniło antenę dziennikarzom i współpracownikom Ukraińskiego Radia Publicznego UKR1, transmitując jego audycje oraz emitując specjalne programy Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.

To nie jedyna obecność języka ukraińskiego na antenach Polskiego Radia. Obecnie w radiowej Jedynce (na falach długich 225KHz dostępne również na dużych obszarach Ukrainy i prawie całej Europie) emitowane są wiadomości po ukraińsku trzy razy dziennie po godz. 10.00, 14.00 i 17.00, a w radiowej Trójce o godz. 10.30, 14.30 i 18.30.

Swoje serwisy w języku ukraińskim nadaje również Polskie Radio Kierowców. Dodatkowo na mocy porozumienia z publicznym Ukraińskim Radiem od początku marca Polskie Radio na swojej częstotliwości DAB+ stale transmituje sygnał UKR1 na terytorium Polski. Program Ukraińskiego Radia jest dostępny także za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl. oraz w aplikacji na urządzenia mobilne „Polskie Radio” – do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store.

Z kolei antena Polskiego Radia dla Zagranicy emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF – dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu nadajnikom w obwodach: donieckim i ługańskim.

„Kreml nawet po bolesnej porażce będzie wracał myślą do planów odzyskania kontroli nad Kijowem. Rosyjskojęzyczne media będą nadal oddziaływać na opinię publiczną w Ukrainie. W polityce, też wcześniej czy później znajdzie się ktoś, kto zechce ożywić demony z ciemnych kart naszej wspólnej historii. Dlatego Polskie Radio – dla naszego wspólnego bezpieczeństwa – powinno zbudować w ukraińskiej infosferze na stałe mocną pozycję polskiego głosu wolności i nadziei. Głosu, który łączy dwa bliskie narody” – pisze redaktor naczelny Agencji Informacyjnej.

Przeczytaj cały felieton Miłosza Manasterskiego  „Polskie Radio głosem nadziei dla Ukrainy” 

Agencja Informacyjna, Moje obserwatorium /EST/ 4.05.2022

Zdjęcie autorstwa George Milton z Pexels