Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest  od 1961 roku w dniu 27 marca. Podczas święta celebrowane są osiągniecia teatralne, ale również wymiana kulturowa i pokój miedzy narodami.

Dzień Teatru został ustanowiony w czerwcu 1961 roku przez Międzynarodowy Instytut Teatralny. Datą jego obchodów stała się rocznica otwarcia Teatru Narodów w Paryżu – 27 marca. Celem święta jest promocja i międzynarodowa wymiana informacji o teatrze. Każdego roku tego dnia rozsyłana jest, przetłumaczona na 20 języków, wiadomość od wybitnego człowieka teatru. Wiadomość zawiera jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau.

Celebrowanie tego Dnia wiąże się z wieloma promocjami sztuki teatralnej. Organizowane są specjalne spektakle, sympozja, spotkania z przedstawicielami świata teatralnego. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa obchody Międzynarodowego Dnia Teatru przeniosły się do Internetu. Przez cały dzień będą emitowane wywiady, wypowiedzi online oraz spektakle teatralne. Będzie je można oglądać bezpośrednio na stronach lub fanpage’ach  teatrów lub na kanale YouTube.

Brak możliwości wyjścia na spektakl w tym roku to nie jedyny problem teatrów. Kwarantanna wpływa negatywnie na całą branżę. Nie tylko widzowie pozbawieni są możliwości oglądania, ale przede wszystkim artystom występującym na scenie uniemożliwia to  wykonywanie swojej pracy. Zamknięcie placówek spowodowało dramat, który pozbawił ludzi sceny środków do życia.

Do wytycznych trzeba się jednak stosować i dlatego Agencja Informacyjna zachęca do pozostania w domach i świętowania poprzez oglądanie spektakli online. Poniżej przedstawiamy film: Poemat „JA” w wykonaniu Wiesława B. Bołtryka – autor: Juliusz Erazm Bolek

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 26.03.2023