Międzynarodowy Dzień Muzeów

 

18 maja przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów. Ustanowiła je w Moskwie 28 maja 1977 roku Międzynarodowa Rada Muzeów (ICOM, International Council of Museums) działająca przy UNESCO. Międzynarodowy Dzień Muzeów jest okazją do zwrócenia uwagi na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy.

Fenomen Concrete words

Organizacja obchodów święta należy do placówek w poszczególnych krajach. W tym dniu na całym świecie organizuje się wystawy, seminaria, odczyty, ekspozycje i spotkania. Od 1992 roku Komitet Doradczy ICOM-u ustala hasło, które patronuje obchodom w danym roku. Hasłem obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów 2023 jest: „Muzea, Zrównoważony Rozwój i Jakość Życia”. Ma ono zwracać uwagę na rolę Muzeów w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Międzynarodowa Rada Muzeów działająca przy UNESCO powstała w 1946 roku. ICOM jest także organem konsultacyjnym Rady Ekonomicznej i Społecznej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Polska należy do Międzynarodowej Rady Muzeów od 1948 roku i jest jednym ze 170 państw członkowskich.

Od 1997 roku w majowy weekend poprzedzający Międzynarodowy Dzień Muzeów obchodzona jest „Europejska Noc Muzeów” (ang. The European Nights of Museums) pod patronatem Rady Europy. Tego wieczoru galerie sztuki, muzea i inne instytucje kulturalne otwarte są do późnych godzin wieczornych, a wstęp do nich przeważnie jest tego dnia bezpłatny. W tym roku Europejska Noc Muzeów przypadała 13 maja. Akcja ta jest ściśle związana z Międzynarodowym Dniem Muzeów.

Agencja Informacyjna /now/ 16.05.2023 r.