Dzień Dobrych Uczynków

 

W najbliższy piątek, 19 maja, obchodzony jest Dzień Dobrych Uczynków. Pomysłodawcą święta jest Fundacja Ekologiczna Arka, której członkowie zainicjowali je w 2005 roku. Od tego czasu Dzień Dobrych Uczynków obchodzony jest co roku, a dobre uczynki promowane przez Fundację w społeczeństwie.

„Czynienie dobra jest największym ludzkim zadaniem.”- Sofokles

Fundacja Ekologiczna Arka zachęca do czynienia dobrych uczynków poprzez ich promowanie 19 maja. Czyny powinny być skierowane zarówno do ludzi jaki zwierząt czy środowiska naturalnego. Pomysł Fundacji przez lata zyskał sporą popularność i do akcji włącza się coraz więcej firm, instytucji oraz mediów, ale także duża część społeczeństwa.

Czy Kopernik był(a) kobietą, czyli jak wychowywać bez stereotypów płciowych

Założycielem Fundacji Ekologicznej ARKA jest Wojciech Owczarz, który powołał ją w 2005 roku. Celem Fundacji jest edukowanie społeczeństwa  w tematyce ekologii, w szczególności edukowanie najmłodszych. Fundacja współpracuje z wieloma placówkami oświaty. Prowadzi warsztaty, tworzy wydawnictwa i zachęca zarówno młodzież jak i nauczycieli do aktywnego udziału w akcjach proekologicznych.

https://centrum-informacji.com/niepelnosprawni-to-wazna-sprawa/

Dzień Dobrych Uczynków warto świętować, a można to zrobić na wiele sposobów.  Najprostszym z nich jest po prostu bycie miłym dla innych, na przykład w codziennych korkach czy kolejkach. Można też wspomóc jakąś akcje charytatywną, już niewielka kwota może wiele zmienić. Innym przykładem jest pomoc osobie w potrzebie lub starszej osobie. Dobrym uczynkiem jest także oddanie krwi lub podzielenie się dobrami materialnymi jak nienoszone ubrania czy  nadmiar jedzenia. Obecnie w miastach funkcjonuje wiele punktów jak jadłodzielnie czy kontenery  na ubrania, które ułatwią przekazanie rzeczy. Warto także pomóc swoim najbliższym czy domownikom.

„Dobry uczynek ukryty w ciszy umiera.” – Pindar.

Dobre uczynki z założenia powinny być altruistyczne. W Dzień Dobrych Uczynków warto jednak podzielić się swoją działalnością na Instagramie/ Facebooku czy innych mediach społecznościowych używając tagu #dziendobrychuczynkow. Pokaże to skalę osób zaangażowanych w świętowanie.

Agencja Informacyjna /now/ 17.05.2023 r.