Międzynarodowy Dzień Kawy 2023

 

Agencja Informacyjna: Kawa jest źródłem codziennej energii i przyjemności. Używa się jej również jako składnika potraw i kosmetyków. Kawa jest bogata w kofeinę, jedna z najpopularniejszych używek, przyrządzana jest z palonych, a następnie mielonych ziaren kawowca. 29 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kawy.

Międzynarodowy Dzień Kawy obchodzony jest od niedawna. Pierwsze globalne obchody odbyły się w 2014 roku. Na świecie świętuje się 1 października, w Polsce święto przypada 29 września. Inicjatorem Międzynarodowego Dnia Kawy była Międzynarodowa Organizacja Kawy. Podczas pierwszych obchodów poruszono problemy ludzi uprawiających kawę, takie jak warunki zatrudnienia czy wynagrodzenia.

Kawa jest napojem, który prawdopodobnie został odkryty przez lud Oromo, który zamieszkuje Etiopię. Jak głosi legenda, młody pastuszek Kaldi odkrył, że zwierzęta podjadają czarne owoce z drzewa. Były to pestki jagód, których nasiona zawierają kofeinę. To właśnie z nich przyrządza się napój. Na przełomie XIII i XIV wieku kupcy arabscy sprowadzili kawę do Jemenu. Do dziś Jemen jest dostarczycielem najdroższej kawy. Do Europy sprowadzona została około XVI wieku. W Polsce pojawiła się dopiero  po Bitwie pod Wiedniem w 1683 roku. Wcześniej można ją było spotkać tylko w niektórych regionach. Współcześnie kawa jest jednym z najważniejszych artykułów spożywczych i najpopularniejszych towarów handlowych. Większy popyt jest tylko na ropę.

Kawa jest przedmiotem wielu mitów. Podnosi ciśnienie, wypłukuje magnez z organizmu i nie poleca się jej osobom mającym problemy z sercem. Napój ten ma jednak swoje zalety. Kawa pobudza organizm do działania, dodaje energii, jest źródłem witamin B2 i B5 oraz potasu. Zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera, Parkinsona, demencji czy raka prostaty. Pobudza także metabolizm. Jej właściwości wykorzystywane są również w kosmetykach, zwłaszcza tych redukujących cellulit.

Międzynarodowa Organizacja Kawy – The International Coffee Organization, to główna organizacja zajmująca się tym popularnym napojem. Powstała w Londynie w 1963 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. W organizacji zrzeszone są rządy zajmujące się eksportem i importem kawy.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /now/ 28.09.2020

Aktualizacja 28.09.2023