Marta Kubiak: Zwiększamy nakłady finansowe na Polonię

 

Rozmowa z Martą Kubiak, posłem na Sejm RP.

Agencja Informacyjna: PiS przygotował poprawkę do projektu budżetu państwa na 2020 r. w sprawie przeniesienia środków na Polonię z Senatu m.in. do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Mowa tu o ponad 100 mln zł. Poprawka została zgłoszona do Biura Analiz Sejmowych, a 30 stycznia br. będzie omawiana na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych. Skąd taka decyzja?

Marta Kubiak, poseł na Sejm RP (Prawo i Sprawiedliwość): – Przede wszystkim musimy pamiętać, że organizacje, których celem jest wpieranie środowisk polonijnych nie tylko w Europie, ale na całym świecie, realizują wiele wartościowych inicjatyw. Dzięki temu promocja naszego kraju wybiega poza jego granice, a nasi „sąsiedzi” mają okazję lepiej poznać naszą ojczyznę, jej historię czy obyczaje.

Dotąd finansowanie tych inicjatyw nie odbywało się właściwie?

Marta Kubiak: – Zmiany wprowadzane są po to, aby coś co dotychczas funkcjonowało, działało jeszcze sprawniej i z większym pożytkiem dla społeczeństwa. W przypadku omawianej zmiany, mamy do czynienia także ze zwiększeniem nakładów finansowych na Polonię.

W mediach pojawiają się informacje, że Senat straci środki na Polonię. Niektórzy interpretują to w ten sposób, że projekty środowisk polonijnych nie będą już finansowane ze środków rządowych.

Marta Kubiak: – Jeśli ktoś w ten sposób odbiera te informacje, to najzwyczajniej jest w błędzie.  Mowa tu jedynie o przeniesieniu środków finansowych z budżetu Kancelarii Senatu do budżetu KPRM. Środki są jak dotychczas, będą przeznaczone na realizację ofert w zakresie edukacji, kultury i promocji Polski oraz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Będą przeznaczane na wzmocnienie pozycji środowisk polskich i polonijnych w krajach zamieszkania. Zostaną również realizowane w zakresie mediów polonijnych oraz w zakresie pomocy charytatywnej i socjalnej. Przy tym musimy pamiętać, że ten budżet jeszcze niespełna pięć lat temu wynosił 50 mln zł, a dzisiaj mowa o ponad 100 mln zł, więc środowiska polonijnej nie mają powodów do obaw, a wręcz przeciwnie.

 
W 2020 roku obchodzimy 100 rocznicę bitwy warszawskiej i zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej. Jesteśmy również narażeni w ostatnim czasie na silną presję międzynarodową min. z strony Rosji, która to chce bardzo mocno wybielić swoją historię i obarczyć nas winą za większość okrucieństwa drugiej wojny światowej. Czy uważa Pani, iż takie znakomicie oceniane w Polsce i na świcie działania promujące nasz kraj jak niedawna „Kampania Okładkowa” finansowana przez Polska Fundację Narodową powinny być realizowane również w tym roku? Czy też rząd premiera Mateusza Morawieckiego powinien obrać inna drogę ukazywania naszej prawdziwej historii?

Marta Kubiak: – Panie Redaktorze, na to pytanie odpowiem krótko. Słowa prezydenta Putina, to brutalne kłamstwa na temat Polski, i co do tego nikt z nas nie powinien mieć wątpliwości. Nie możemy pozostawać bierni na tego typu ataki i oszczerstwa. Musimy być czujni i bronić historii naszego kraju. I to właśnie uczynił premier Mateusz Morawiecki. Reakcja premiera była natychmiastowa. Mam tu na myśli oświadczenie z dnia 29 grudnia 2019 r., które pojawiło się na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Myślę, że działania premiera Mateusza Morawieckiego są przemyślane, a co najważniejsze – skuteczne.

Dziękujemy za rozmowę.

Agencja Informacyjna

 

 Agencja Informacyjna,  WywiadyTomasz Małodobry, 29.01.2019