“Psychologia dla liderów” – nowy wymiar kultury biznesowej

„Psychologia dla liderów” to zbiór rozmów Anny Arwaniti z dr Zenonem Waldemarem Dudkiem na temat psychologii w biznesie. Książka dedykowana jest wszystkim biznesmenom, którzy chcą rozwijać siebie oraz swój biznes w technologicznym świecie.

 

W świecie, który wciąż rzuca nowe wyzwania, potrzebni są liderzy i eksperci potrafiący na te wyzwania odpowiedzieć. Skuteczny lider to osoba, która potrafi słuchać, obserwować, myśleć i wciąż się uczyć. Musi być empatyczny i inteligentny, a także posiadać intuicję. Wszystkie te cechy kryją się pod pojęciem psychologii, czyli „nauki o duszy”.

Książka „Psychologia dla liderów” opisuje biznes, przerysowując niekiedy korporacje i ambicje liderów. To karykaturalne niekiedy ujęcie nie jest jednak pesymistyczne, za to inspirujące do poszukiwania nowych, optymistycznych rozwiązań. Obecnie biznes staje się istotnym elementem kultury. Psychologia ma posłużyć przedsiębiorcom do kreowania lepszej wersji kultury biznesowej.

Autor książki, dr Zenon Waldemar Dudek, z którym rozmawia Anna Arwaniti,  jest czołowym znawcą filozofii i psychologii Carla Gustawa Junga, wielkiego myśliciela XX wieku. Podstawę teoretyczną wywiadów stanowi oryginalne wykorzystanie teorii Junga w analizie problemów współczesnych liderów. Po mistrzowsku przedstawiono głębszy sens tej teorii w rozumieniu istoty trudności, z którymi spotykają się liderzy. Lektura tej interesującej książki dostarczy więc nie tylko wiedzy dotyczącej sprawnego zarządzania, ale także wzbogaci ich ogólną wiedzę psychologiczną o istocie i  ukierunkowaniu rozwoju osobowości – z przedmowy  prof. dr hab. Czesława  S. Nosala  SWPS Uniwersytet  Humanistyczno –Społeczny Wydział Psychologii we Wrocławiu.

Świat nieustannie ewoluuje, co obliguje liderów do zmiany myślenia i sposobu działania. Potrzeba jest coraz więcej osób potrafiących kierować ludźmi oraz społecznymi relacjami. Wymaga to także zdolności negocjacyjnych, budowania i motywowania zespołów, umiejętności dobru odpowiednich współpracowników oraz rozwiązywania konfliktów, integrowania misji firmy z jej rutynowymi działaniami. Nowy typ lidera powinien mieć wszechstronny umysł i korzystać z wyobraźni,. Konieczna jest też samoświadomość i umiejętności psychiczne.

Proponowany w książce model umysłu lidera jest wręcz niezbędny w obliczu wyzwań, z którymi mierzy się przedsiębiorca. Obowiązkowa lektura dla tych, którzy chcą działać konstruktywnie w nieco zwariowanym świecie i odnosić sukcesy-  z recenzji Adama Stańczaka , współzałożyciela  ASM Group

Zenon Waldemar Dudek psycholog biznesu i certyfikowany trener Brian Tracy International. Twórca programu rozwoju osobistego „Linia życia”. Autor archetypowego podejścia w psychologii kultury i psychologii przywództwa. Psychoterapeuta i psychiatra kulturowy. Założyciel wydawnictwa ENETEIA. Redaktor naczelny interdyscyplinarnego pisma „ALBO albo. „Inspiracje jungowskie”.Organizator konferencji poświęconych psychologii Junga i problemom cywilizacji. Prezes Fundacji Instytut Psychologii i Kultury ERANOS, której misją jest integracja ludzi nauki, sztuki, kultury i biznesu.Autor, współautor i redaktor publikacji z dziedziny psychologii biznesu, psychologii kultury, psychoterapii.

 

Anna Arwaniti – dziennikarka, poetka, członek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Przeprowadziła wiele wywiadów z najwybitniejszymi twórcami kultury i nauki, w tym rozmowy radiowe poświęcone relacjom interpersonalnym we współczesnym świecie. Autorka wielu artykułów z dziedziny psychologii biznesu.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /now/ 31.01.2020 r.