Mariza Nawrocka – pieśni jidysz i nie tylko

„Oczy i obiektywy” to przegląd filmów etnograficznych. W jego programie znalazł się koncert „Pieśni jidysz i nie tylko” Marizy Nawrockiej, który wokalistka wykona a capella.

Przegląd filmów etnograficznych „Oczy i obiektywy” odbędzie się w dniach 7-9 czerwca 2019 roku w Służewieckim Domu Kultury w Warszawie (ul. Bacha 15). W programie oczywiście wiele obrazów. 8 czerwca 2019 roku o godz. 20.20 zaplanowano koncert „Pieśni jidysz i nie tylko” Marizy Nawrockiej. W repertuarze pieśni jidysz zestawione z….  pieśniami ludowymi z Radomszczyzny, od Marii Siwiec nauczonymi.

Mariza Nawrocka jest konserwatorką dzieł sztuki oraz pasjonatką śpiewu tradycyjnego.

„Śpiew towarzyszy jej od chwili urodzenia: bawi, pociesza, inspiruje i uspokaja”. – Wyjaśnia Agencji Informacyjnej Mariza Nawrocka. W trakcie wieczornego koncertu a capella będzie okazję do wysłuchania wokalistki w niezwykłym repertuarze pieśni tradycyjnie wykonywanych w języku jidysz. Koncert odbędzie się w amfiteatrze Służewskiego Domu Kultury.

 

Mariza Nawrocka jest absolwentką Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od wczesnego dzieciństwa pozostawała pod wpływem obrazów i rzeźb zwanych „naiwnymi”, a także (a może przede wszystkim) ich twórców, których spotykała podróżując po Polsce ze swymi rodzicami Bolesławem i Liną Nawrockimi. Tu można doszukiwać się jej pierwotnych inspiracji, także muzycznych.

 

Od 2012 roku Mariza Nawrocka jest uczennicą Marii Siwcowej z Gałek Rusinowskich k. Przysuchy, wyjątkowej śpiewaczki w pejzażu muzyki tradycyjnej w Polsce. Mariza Nawrocka wspólnie z Marią Siwiec prowadziła w 2014 roku, w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, cykl warsztatów, polegających na nauce ze słuchu i wspólnym śpiewaniu pieśni z bogatego, przekazywanego z pokolenia na pokolenie repertuaru z Gałek Rusinowskich koło Przysuchy, rodzinnej wioski Marii Siwiec. Ważnym elementem nauki był śpiew melodii mazurkowych do tańca, ćwiczenia w odczuwaniu rytmu w ciele oraz opanowanie trudnej sztuki wyrażenia emocji w śpiewie i jednocześnie zmieszczenia się w niełatwym rytmie.

 

Od 2013 roku Mariza Nawrocka współpracuje z Kapelą Niwińskich.

Razem z Agnieszką i Mateuszem Niwińskimi, uczniami wiejskich muzykantów, praktykami i badaczami muzycznych tradycji Polski, występowała wielokrotnie na festiwalach, wiejskich i miejskich potańcówkach, weselach, a także współorganizowała warsztaty i muzyczne zabawy z dziećmi.

 

W repertuarze jidysz zadebiutowała nagraniami na płycie Kapeli Niwińskich „Czas wesela”, wydanej w 2017 roku przez Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona. Pieśni jidysz a capella, po raz pierwszy Mariza Nawrocka wykonała wiosną 2018 podczas Koncertu dedykowanego uczestnikom wydarzeń w marcu 1968 roku, na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz jesienią – otwierając i zamykając ostatni festiwalowy wieczór Festiwalu Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej.

 

Mariza Nawrocka, zainspirowana archiwalnymi nagraniami Lifshe Schaechter-Widman, a także Ruth Rubin i innymi z cennych zbiorów YIVO Institute for Jewish Research, śpiewa „po-prostu” – pieśni towarzyszące pracy, „do nieba” – smutne ballady, żywiołowo – taneczne, ekstatyczne niguny aż do „wyszeptanych” kołysanek.

Bardzo ceni sobie naukę, którą odebrała u boku Marii Siwiec, nie zapominając jednocześnie o swoich poprzednich nauczycielach muzyki, śpiewu i tańca, wspominając szczególnie ciepło Elżbietę Małanicz-Onoszko i „Latającą Akademię” oraz śp. profesor Halinę Popkowską. Współpraca z Michałem Pepolem i Pawłem Czarnym, muzykami Royal String Quartet jest kontynuacją poszukiwań śladem zagubionych jidyszowych tematów sięgających swymi inspiracjami przełomu XIX i XX wieku.

 

Obecna współpraca Marizy z Michałem Pepolem i Pawłem Czarnym, muzykami Royal String Quartet  jest kontynuacją poszukiwań śladem zagubionych jidyszowych tematów sięgających swymi inspiracjami przełomu XIX i XX wieku.

Zespół Trimagine, który stworzyli wiosną tego roku, został nagrodzony w konkursie Nowa Tradycja Drugą nagrodą za „wysoki kunszt muzyczny i spójną wizję artystyczną” oraz Nagrodą specjalną im. Czesława Niemena za „oryginalność, szlachetność i liryczność interpretacji”.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /BEJ/ 06.06.2019

Fot. Jarosław Molski