Festiwal Mozartowski
Wielka Gala w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie 9 czerwca 2019 roku zainauguruje 29. Festiwal Mozartowski. Warszawska Opera Kameralna na prawie miesiąc przygotowała ponad 40 wydarzeń artystycznych, skierowanych zarówno do dorosłych, jak i do młodzieży.
To jedyny taki festiwal w Europie poświęcony w pełni dorobkowi Wolfganga Amadeusa Mozarta.
Głównymi gospodarzami wydarzeń będą Teatr WOK i Teatr Scena. Wystąpią tam najwybitniejsi śpiewacy, muzycy i instrumentaliści. Najważniejszymi punktami pokazów będą takie produkcje jak „Idomeneo”, „Re di Creta”, „La Clemenza di Tito”, czy „Uprowadzenie z Seraju”. Ponadto w całkowicie nowej inscenizacji będzie można zobaczyć „Wesele Figara”. Z kolei 13 czerwca 2019 roku odbędzie się premiera produkcji „Czarodziejski Flet”. Dla wielu fanów Mozarta punktem kulminacyjnym oczywiście będzie „Requiem”, które 29 czerwca 2019 roku zostanie zaprezentowane w Kościele Seminaryjnym.
Nie zabraknie wielu koncertów kameralnych i dyskusji edukacyjnych.
Przygotowano także serię przedstawień skierowanych do dzieci. 15 i 16 czerwca 2019 w Teatrze Scena pokazana zostanie „Bastienka”. Z kolei 29 i 30 czerwca 2019 zobaczymy tam „Mozart na Dzień Dobry”. 29. Festiwal Mozartowski potrwa od 9 czerwca do 6 lipca 2019. Zostanie zamknięty Galą Finałową w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Szczegółowy program można sprawdzić na stronie internetowej www.operakameralna.pl.
Wolfgang Amadeus Mozart był kompozytorem i jednym z najsłynniejszych instrumentalistów klawiszowych.
Urodził się w Salzburgu w 1756 roku. Był siódmym dzieckiem kompozytora Leopolda Mozarta i Anny Marii z domu Pertl. Niestety piątka rodzeństwa zmarła w wieku niemowlęcym. Już jako czterolatek nauczył się grać na klawesynie i skrzypcach, a rok później stworzył pierwszy utwór – „Menuet i Trio” KV 1. -1791. Mając osiem lat zaczął regularnie koncertować. W 1764 roku Wolfgang zagrał na Wersalu dla Ludwika XV i w pałacu Buckingham dla Jerzego III. Często występował m. in. we Włoszech, gromadząc przy okazji coraz większą publiczność. Szczególnie na przełomie lat 70-tych i 80-tych XXVIII wieku. Problemem były częste choroby, które w połączeniu z podróżami wyczerpały jego organizm. Mocno wpłynęła na niego także śmierć matki w 1778 roku. W 1782 roku ożenił się z Konstancją Weber. Mieli szóstkę dzieci, z których przeżyła dwójka. Pod koniec życia Mozart już sporadycznie opuszczał Austrię. Zmarł mając 35 lat, w 1791 roku. Jego twórczość to 41 symfonii, 46 sonat na skrzypce i fortepian. Najbardziej znane utwory to m. in. „Wesele Figara”, „Czarodziejski Flet”, „Mała nocna serenada”, „Don Giovanni”, „Symfonia Jowisza”, ale i „Requiem”, które dokończyli znajomi kompozytorzy Mozarta – Josephm Eyblermi Franz Xaver Süssmayr.
„Mozartowi nie trzeba doświadczenia: jego wiedza i natchnienie były na jednym” poziomie”. – Taka opinię o Mozarcie wyraził Fryderyk Chopin.
„Genialność Mozarta polega między innymi na tym, że jego muzykę chce się przerabiać na różne sposoby. Już w jego czasach improwizowano na motywach jego dzieł. Zachował się w jego listach opis, jako to przechodził obok jakiejś gospody, w której ludzie bawili się i tańczyli przy jego muzyce. Mozartowi bardzo się to zresztą spodobało. Wierzę, że z tego, jak jego muzykę przerabiamy na Mozartianie, także byłby bardzo zadowolony.” – Komentuje fenomen Mozarta Jan Łukaszewski, polski dyrygent.
Festiwal Mozartowski inaugurację miał w 1991 roku. Zorganizowany został przez Warszawską Operę Kameralną. Powstał w celu uczczenia 200-lecia śmierci Mozarta. Duże zainteresowanie festiwalem skłoniło organizatorów do kontynuowania projektu. Szczególnie w ostatnich latach zyskał światową renomę, a organizatorzy co roku starają się zaskoczyć widzów czymś nowym.
Agencja Informacyjna, Kultura /KAM/ 08.06.2019