Mariusz Arkadiusz Pilis bohaterem spotkania w KPK SDP

Agencja Informacyjna: Mariusz Arkadiusz Pilis jest dziennikarzem, reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Teraz Klub Publicystyki Kulturalnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich organizuje spotkanie z nim. Będzie miało tym razem charakter filmowy. Podczas spotkania zostanie przedstawiony najnowszy głośny film „Historia jednej zbrodni” Mariuszem Arkadiuszem Pilisem?

O czy opowiada film „Historia jednej zbrodni”?

Film „Historia jednej zbrodni” w reżyserii Mariusza Arkadiusza Pilisa to opowieść o bohaterskiej rodzinie Ulmów, która nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, postanowili ratować Żydów przed okupującymi Polske Niemcami, za co groziła kara śmierci. Ten film to też historia nierozliczonej krzywdy i wypartej pamięci niemieckiej, o zbrodniach z okresu II wojny światowej. Gdy w ostatnich miesiącach 1942 r., Józef i Wiktoria Ulmowie przyjmowali pod swój dach żydowską rodzinę Goldmanów, zdawali sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie ściągają na siebie i pięcioro swoich dzieci: sześcioletniego Stasia, dwa lata młodszą Basię, trzyletniego Władka, dwuletniego Franka oraz roczną Antosię (do których wkrótce dołączyć miała także najmłodsza Marysia).

Już latem 1942 r. na terenie powiatu jarosławskiego, w którym leżała ich rodzinna wieś Markowa, w ramach akcji „Reinhardt” miejscowych Żydów wysyłano do obozów zagłady, a nazistowska doktryna obowiązująca w Generalnej Guberni (część terenów II Rzeczpospolitej Polskiej administracyjnie wydzielona przez niemieckiego okupanta) kazała karać śmiercią tych, którzy ukrywali Żydów. A jednak w Markowej, którą przed wojną zamieszkiwało około 120 polskich Żydów, wielu znalazło schronienie u swoich polskich sąsiadów. Ulmowie byli jednymi ze Sprawiedliwych. Na poddaszu swojego domu stworzyli kryjówkę, w której przez długie miesiące mieszkali Goldmanowie (do piątki mężczyzn z czasem dołączyły także ich trzy krewne). Zadenuncjowani przez miejscowego posterunkowego Józef i Wiktoria zostali zabici przez nazistowskich oprawców 24 marca 1944 r.

Czy Józef i Wiktoria Ulmowie są uznani za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata?

Józef i Wiktoria Ulmowie, uznani za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, stali się symbolem bezinteresownej pomocy i dowodem na to, że nawet w piekle wojny, można było ocalić swoje człowieczeństwo. Historia ich morderstwa to opowieść o odwadze i dobru przezwyciężającym lęk oraz o bezkarności katów, którzy nigdy nie ponieśli konsekwencji swoich zbrodni.W dokumentalnej „Historii jednej zbrodni” Mariusz Pilis upomina się właśnie o nich. Jego film powstawał kilkanaście lat, a na jego potrzeby reżyser odbywał liczne podróże do Markowej, Izraela i do Republiki Federalnej Niemiec, gdzie wciąż żyją (niczego nieświadomi) potomkowie morderców Ulmów i Goldmanów. 

Co zrekonstruował Mariusz Pilis w filmie W „Historii jednej zbrodni”?

W „Historii jednej zbrodni” Mariusz Pilis pieczołowicie rekonstruuje okoliczności zbrodni w Markowej, sięgając przy tym po materiały zebrane w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Okoliczności zbrodni z Markowej widzowie filmu „Historii jednej zbrodni” Mariusza Pilisa poznają dzięki zeznaniom naocznych świadków: czeskiego żandarma, który był wśród zabójców (i jako jedyny został skazany za swoje czyny), woźnicy, który przywiózł Niemców do Markowej i sąsiadów, którzy zadbali o właściwy pochówek ofiar.

Gdzie i kiedy odbędzie się spotkanie Mariuszem Arkadiuszem Pilisem

Spotkania Mariuszem Arkadiuszem Pilisem oraz prezentacja jego filmu „Historia jednej zbrodni”, w Klubie Publicystyki Kulturalnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich odbędzie się w środę, 4 września 2024 r., o godz. 18.00 (Domu Dziennikarza, przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie).

Kim jest Mariusz Arkadiusz Pilis?

Mariusz Arkadiusz Pilis – reżyser, scenarzysta filmowy, dziennikarz i korespondent wojenny, autor filmów dokumentalnych oraz dwóch książek: „List z Polski” (współautor – Artur Dmochowski), „Upadek Rzeczypospolitej”. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich). Mariusz Arkadiusz Pilis, w latach 1987–1992, studiował na Wydziale Filologii Polskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, angażując się czynnie w działalność opozycji antykomunistycznej – w latach 1987-1989 członek Niezależnego Zrzeszania Studentów i Komisji Uczelnianej NZS Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Mariusz Arkadiusz Pilis – jaka jest jego aktywność zawodowa?

Mariusz Arkadiusz Pilis współpracował m. in.: z TVP, TVN, duńskiej TV2, holenderskiej VPRO oraz brytyjskich BBC i Channel 4. Pracował jako korespondent TVP na Ukrainie. Mariusz Arkadiusz Pilis jes pomysłodawcą i pierwszym dyrektorem TVP Info. Od stycznia do września 2016 r. był dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. W 2017 r. tworzył w Polskiej Agencji Prasowej, jako redaktor naczelny, Redakcję Opinii i Komentarzy. W latach 2018-2019 – współtwórca i lider projektu Info Wilno – Polskiej Telewizji Lokalnej dla Polaków na Wileńszczyźnie, projektu rządu Rzeczpospolitej Polskiej, który przyjął później nazwę TVP Wilno.

Czy film dokumentalny „List z Polski” Mariusza Arkadiusza Pilisa miałpremeirę w Polsce?

Mariusz Arkadiusz Pilis jest autorem kilkudziesięciu filmów dokumentalnych (tworzy je od 1995 r., wiele sam wyprodukował), m.in. o Kaukazie, Federacji Rosyjskiej, Azji Środkowej i Bliskim Wschodzie, w tym autor filmu dokumentalnego „List z Polski” ukazującego międzynarodowe tło katastrofy smoleńskiej (film powstał na zamówienie holenderskiej telewizji publicznej VPRO, gdzie został wyemitowany w październiku 2010 r.). Był to pierwszy polski dokument o Katastrofie Smoleńskiej, nigdy nie miał premiery w Polsce, ale za to w Internecie ponad 4.000.000 odsłon. Na podstawie wywiadów przeprowadzonych na potrzeby filmu powstała jego książka „List z Polski”. 

Jaką nagrodę otrzymał „Bunt Stadionów” Mariusza Arkadiusza Pilisa?

Innym filmem Mariusza Arkadiusza Pilisa, który nigdy nie doczekał się premiery telewizyjnej w Polsce, a w Internecie miał ponad 1.500.000. miliona odsłon, jest „Bunt Stadionów”. Powstał on w marcu 2013 r. i opowiada o środowisku kibiców piłkarskich w Polsce i buncie młodego pokolenia oraz jego wpływie na sytuację polityczną i społeczną w Rzeczpospolitej Polskiej. W 2014 r. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich nagrodziło film „Bunt Stadionów”i reżysera I Nagrodą im. Stefana Żeromskiego za najlepszy film dokumentalny o problematyce społecznej].

Jakie nagrody zdobył Mariusz Arkadiusz Pilis?

Mariusz Pilis to laureat wielu innych nagród, m.in. Nagrody im. Janusza Krupskiego na XII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” (za film „Sprawiedliwość”, 2020 r.); Głównej Nagrody „Korzenie” V Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnych Filmów i Programów Etnicznych „U siebie – At Home” (za film „Cena prawdy”, 2001 r.); kilku nagród przyznawanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, w tym Głównej Nagrody Wolności Słowa SDP (za film „Sprawiedliwość”, 2020 r.) i ostatnio Nagrody im. Janusza Kurtyki „Historia jednej zbrodni” (2024 r.). W 2018 r. dokument „Teraz i w godzinę śmierci” Mariusza Arkadiusza Pilisa został nominowany w kategorii „najlepszy film”, do prestiżowej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich „Mirabile Dictu” – nazywanym katolickim Oscarem. W 2020 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Jak jest filmografia Mariusza Arkadiusza Pilisa?

 „Allah Akbar znaczy Bóg jest wielki” (1995 r., Czeczenia); „…albo śmierć” (1996 r., Czeczenia), „Pocztówka z Samaszek” (1996 r., Czeczenia); „Cena prawdy”(2001 r., Kaukaz, Czeczenia); „Wesele w kołchozie „Komunizm” (2002 r., Tadżykistan); „Gruzja – zabić prezydenta” (2002 r., Gruzja); „Barbarzyńcy” (2002 r., Afganistan, Pakistan, Katar, Azerbejdżan, Gruzja); „Gorbaczow w Szwajcarii (2002 r., Kirgistan); „Urodziny Prezydenta” (2002 r., Azerbejdżan); „Gra w Irak” część 1 i2 (2003 r.); „The Smell of Paradise” („Zapach raju”,2004 r.), „Sen” (2004 r., Czeczenia); „Dzień zwycięstwa”(2005 r., Czeczenia); „Dżihad” (cztery odcinki, 2005 r.); „Chechnya – The Dirty War” („Czeczenia – brudna wojna”, 2005 r.); „Exit Afghanistan” („Wyjść z Afganistanu”, 2010 r.); „Brief uit Polen” („List z Polski”, 2010 r.); „Futbol i kraty” (2012 r.); „Bunt stadionów” (2013 r.); „Teraz i w godzinę śmierci” (2017 r.); „Sprawiedliwość” (2020 r.); „Skrzywdzeni. O Polakach i Żydach” (2021 r.); „Węgry. Ukryty Płomień” (2021 r.); „Litwa. W Cieniu Wieży” (2021 r.); „Po Co Nam Ten Przekop” (2021 r.); „Ukraina. Rok Wojny” (2022 r.); „Biełsat. Misja Wolność” (2023 r.); „Pełny obraz” (seria 36 filmów dokumentalnych tematyka Current Affairs, 2021-2023); „Korona Gór Polski” (2022-2023).

Dziękujemy, za przeczytanie artykułu do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji na stronie. Agencja Informacyjna

AI, Kultura /DEC/ 19.08.2024, ilustracje materiały prasowe