Sposób interpretacji tekstu za pomocą języka gestów jest zaczerpnięty z techniki klasycznych tańców i teatru Indii. Magdalena Niernsee, zgłębiała tajniki tego sposobu wyrażania podczas wyjazdów do Azji Południowej. Teraz tę wiedzę jest gotowa przekazać innym.
Taniec gestów polega na dosłownym (jeden gest – jedno słowo) ilustrowaniu tekstu poetyckiego, bądź na interpretacji ogólnego sensu utworu poprzez budowanie małych tanecznych etiud, bazujących na gestach dłoni i pozach ciała. Najważniejszym elementem tej techniki jest jednak umiejętność wyrażania emocji za pomocą mimiki twarzy.
W praktyce warsztaty opierają się na: ćwiczeniach dłoni (różne układy palców) co rozwija motorykę małą dłoni, ćwiczenie mięśni twarzy oraz oczu (korzyści: rozluźnienie napięć mięśni twarzy, poprawa napięcia gałki ocznej), wzmacnianiu koordynacji ruchowej: koordynacja ręka-oko, budowanie świadomości ciała i ruchu, budowaniu wyobraźni ruchowej, ćwiczeniach rytmicznych i dykcyjnych (rytmizacja sylab i słów utworu poetyckiego) i ćwiczeniach rehabilitujących sprawność nadgarstków. Nauka wspiera rozumienie tekstu, pozwala na lepsze wyrażania emocji ruchem i mimiką twarzy i ćwiczy umiejętności odczytywania emocji.
„Taniec gestów” to projekt, który obejmuje cykl zajęć, na których za pomocą tańca, gestów i mimiki interpretujemy utwory dla dzieci w jezyku polskim, m. in „Odkrywcy muzyki” Izabeli Wałaszewskiej (Filharmonia Łódzka), opowiadanie „Żółw Pikin” Zofii Staneckiej, wiersz „Lokomotywa” i „Mowa ptaków” Juliana Tuwima oraz piosenkę „Wiosna! Ach to Ty!” Marka Grechuty.” –Wyjaśnia Magdalena Niernsee Agencji Informacyjnej. – „Zajęcia mają charakter otwarty, ale przede wszystkim zapraszam osoby zajmujące się tańcem amatorsko i zawodowo, aktorstwem oraz nauczycieli prowadzących zabawy ruchowe dla dzieci. Efekty pracy zostaną uwieńczone nagraniem wspólnego klipu wideo.” – Dodaje Magdalena Niernsee.
Zajęcia dla dorosłych odbywają się w niedziele o g. 10.30 – piosenka Marka Grechuty „Wiosna! Ach to Ty!” (czas trwania: 45 minut), a dla dzieci w piątki o godz. 10.00 do opowiadania „Żółw Pikin” Zofii Staneckiej (czas trwania: 20 minut). Warsztaty trwają do końca października 2020 r. więcej na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/indyjskiegesty/. Aby wziąć udział w zajęciach należy zalogować się na stronie https://meetingsemea3.webex.com/meet/magda.niernsee
Magdalena Niernsee jest tancerką i choreografem, specjalizująca sie w indyjskim tańcu klasycznym kathak oraz bharatanatyam i filmowym bollywood. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest także absolwentką Wyższej Szkoły Tańca Kathak – Kathak Kendra w New Delhi, stypendystką Indian Council for Cultural Relations. Tańcem indyjskim zajmuje się od 1998 r. i jest jedną z pierwszych osób promujących ten taniec w Polsce.
Magdalena Niernsee występuje podczas indywidualnych i grupowych pokazów, recitali z muzyką na żywo, prowadzi wykłady na temat kultury i codzienności Indii, współpracuje z Muzeum Azji i Pacyfiku, prowadzi lekcje stałe i warsztaty z technik kathak klasyczny i Bollywood. Autorka i współautorka spektakli oraz projektów artystycznych: „Nayika-oblicza kobiecości” (2014), „India katha” (2014), „Wędrówki Duende” (2015), „Kathak-tańczące słowa”, „Natya-Raaga – muzyka i taniec Indii” wraz z Michałem Rudasiem (wokal), Tomaszem „Ragaboyem” Osieckim (sitar, dilruba) i Piotrem Malcem (Tabla). Współpracuje w projektach artystycznych, nadal doszkala się podczas warsztatów z mistrzami tańca kathak i regularnie odwiedza Indie.
Agencja Informacyjna, Kultura / DEC / 20.09.2020