Lucy i Astronauta

Lucy i Astronauta wkraczają do akcji

Agencja Informacyjna: „Lucy i Astronauta” inauguruje cykl wystaw artystycznych, w przestrzeni Art Project Stratos, w warszawskim Stratos Office Center. To wyjątkowe miejsce w luksusowym biurowcu, dostosowane do ekspozycji sztuki, idealnie wpisuje się w działania biznesu na rzecz społeczeństwa. Będzie dostępne dla gości wernisaży, ale przede wszystkim dla osób tutaj pracujących, którzy podobnie jak w innych budynkach np. Spectra będą mieli codzienny kontakt ze sztuką.

Co to jest Projekt „Lucy i Astronauta”?

„Lucy i Astronauta” to wyjątkowa rzeźba wspinaczkowa. Wyjątkowa pod każdym względem. Wymyślił ją oraz koncepcyjnie dopracował w najmniejszych szczegółach Piotr Głowacki, aktor teatralny i filmowy. Ten unikatowy projekt powstał z jego pasji do wspinaczki i fascynacji sztuką.

Projekt „Lucy i Astronauta” – rzeźba wspinaczkowa to przedsięwzięcie artystyczne, które łączy sztukę, naukę i aktywność fizyczną, przełamując bariery między pokoleniami. Nie ma tu zakazu dotykania – jest zachęta do interakcji! Jest to pierwsza instalacja z cyklu rzeźb wspinaczkowych, budowanych z pikseli 3D. „Lucy i Astronauta” – łączy Sztukę, Naukę, Ruch. Łączy Przeszłość z Przyszłością. Nasze odwieczne marzenia poznania, znalezienia innej cywilizacji, z nurtującą potrzebą zgłębienia naszej przeszłości. Koncepcję opracował Piotr Głowacki, a kuratorką jest Kama Zboralska – dyrektor programowy Warszawskich Targów Sztuki, laureatka m.in. nagrody Ambasador Promocji Sztuki Instytutu Biznesu

Gdzie i kiedy będzie można zobaczyć Projekt „Lucy i Astronauta” – rzeźba wspinaczkowa?

Na ekspozycji, w Art Stratos Project, będzie można obejrzeć 3 mini modele „Lucy i Astronauta”: 2 wykonane w technice 3D i 1 z klocków Lego. Wystawa czynna od 6 marca do 9 kwietnia 2025 roku, przy ul. Ks. J Skorupki 5, w Warszawie. Organizatorami ekspozycji są Stratos Office Center i Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Koordynatorka projektu: Barbara Siatkowska, koordynator artystyczny: Rafał Matusik, konsultacja wspinaczkowa: Robert Subodysiak, public relations: Sylwia Krzemianowska, kolektyw pionowo: Pola Babicka, Olga Rainka i Bartosz Dobrowolski.

Dlaczego Lucy?

Naszą pramatką, prawdopodobnie, była Lucy słynna przedstawicielka Australopithecusa (Australopitek – wymarły  rodzaj ssaków naczelnych z podrodziny Homininaek w obrębie rodziny człowiekowatych). Dlaczego Lucy ? Archeolodzy, którzy w Etiopii w 1974 roku odkryli jej szczątki często słuchali piosenki „Lucy in the Sky & Daimonds”, śpiewanej przez zespoł The Beatles. I tak nazwali tę prawdziwą już paleocelebrytkę, żyjącą ponad 3.200.000 lat temu (110 centymetrów wzrostu, waga 29 kg), która stała się przełomowym odkryciem, w badaniach nad ewolucją człowieka. Ewolucją, która doprowadziła do podboju kosmosu, wylądowania kosmonauty Neila Armstronga, na Księżycu. A wszystko zaczęło się od momentu kiedy Lucy wskazała Astronaucie, którego trzyma za rękę drogę do gwiazd. To spojrzenie w stronę nieba zapoczątkowało wspinanie w kosmos. W każdym z nas „idzie” ta niezwykła para, mobilizuje do osiągania czasem czegoś prawie niemożliwego.

Co odmieni interaktywna rzeźba?

„Już niedługo powstanie interaktywna rzeźba, która odmieni sposób w jaki odbieramy sztukę, która dosłownie pozwoli wspiąć się na kolejne poziomy myślenia, pozwoli spojrzeć na świat z nowej wysokości.” – Zapowiada Piotr Głowacki – „Lucy i Astronauta” to unikalny projekt, który symbolizuje rozwój człowieka i dążenie do poznania i przekraczania granic –fizycznych i intelektualnych. Wszystko co człowiek robi i co z człowiekiem się dzieje jest zmaganiem się z grawitacją, przyciąganiem ziemskim. Istota ludzka, żeby móc wykonać pierwszy krok najpierw musi podnieść głowę, wstać na czworaka, na kolana, przytrzymać się czegoś a potem każdym kolejnym uniesieniem nogi pokonywać piętrzącą się przed nią krzywiznę kuli ziemskiej, by dalej chcieć oderwać się od niej, by dotknąć tego co nad głową.”

Czy „Lucy i Astronauta” jest projektem charakterze edukacyjnym?

Zgodnie z zamysłem Piotra Głowackiego „Lucy i Astronauta” – projekt o charakterze edukacyjnym łączy rzeźbę z funkcją ścianki wspinaczkowej, przeznaczonej dla dzieci. Tworzy relacje między dzieckiem i dorosłym. Zmienia perspektywę widzenia, postrzegania świata, poprzez przeskalowanie punktu widzenia małego człowieka, do skali osoby dorosłej, dziecko po wejściu na rzeźbę do finalnego punktu widokowego patrząc z góry na swoich rodziców zyskuje perspektywę dorosłego, a rodzic perspektywę dziecka. Podczas wernisażu w Stratos Art Project Aktor wcieli się w postać Lucy, której część genów jest nadal w każdy czlowiek i przybliży historię powstawania tej niesamowitej trójwymiarowej formy.  

Kto jest współtwórcą instalacji „Lucy i Astronauta”?

Współtwórcą instalacji „Lucy i Astronauta”, którzy odpowiednio osiągną: 150 cm i 300 cm wysokości będzie artysta Piotr Butkiewicz. Powstanie ona z chwytów wspinaczkowych – pikseli 3D o wymiarze: 8 cm x 8 cm x 8 cm. Modelom rzeźby „Lucy i Astronauta” na wystawie będą towarzyszyć jego wyjątkowe obrazy i rzeźby. Dla Piotra Butkiewicza największą wartością sztuki jest otwieranie się na nowe wyzwania. Przyznaje, że działa na zasadzie improwizacji, nie ma ustalonego efektu końcowego i najbardziej ceni prace, które go zaskoczą. Artysta pokaże abstrakcyjne, wysmakowane kolorystycznie obrazy oraz rzeźby wykonane w drewnie, materiale, który pozwala podejmować specyficzną grę z jego właściwościami a nawet i z jego historią. I to co istotne można te dzieła dotykać.

Kto jeszcze współtworzy instalację „Lucy i Astronauta”?

Kolejnym artystą, twórczo zaangażowanym w realizację rzeźby jest Wojtek Kielar. W przestrzeni Stratos Art Project będzie można zobaczyć jego prace o soczystych kolorach, zanurzone w nastrojowym świetle, łączące klasyczne techniki z nowoczesnym podejściem do sztuki. Wojtek Kielar chętnie eksperymentuje, nieraz sięga po proste narzędzia takie jak dłoń czy gąbka. Najważniejszy dla niego jest sam proces twórczy, podejmowanie kolejnych wyzwań, nieustanne odkrywanie. Inspiracją jego twórczości są zachwyt nad otaczającym nas światem, odniesienia do znaczących wydarzeń historycznych. Oraz refleksje filozoficzne sprowokowane nie tylko silnymi emocjami. 

Kim jest Piotr Głowacki?

Piotr Głowacki – aktor, scenarzysta, reżyser oraz wykładowca w Akademii Teatralnej w Warszawie. W 2007 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Występował w spektaklach m.in.: Starego Teatru w Krakowie i Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Grał w takich filmach jak: „Dom zły”, „Bogowie”, „Mistrz” i „Broad Peak”. Rola w tej ostatniej produkcji dała początek jego fascynacji wspinaniem. W ramach przygotowań do roli Alka Lwowa przez wiele miesięcy szkolił się w Beskidach, na Jurze, w Tatrach i w Dolomitach. Wspinanie wprowadził też jako jeden z elementów kształcenia w Akademii Teatralnej. Założył Fundację Dajesz! Jurajska Republika Wspinaczkowa.

Kim jest Piotr Butkiewicz?

Piotr Butkiewicz – artysta malarz. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dyplom (1991 r.) w pracowni rzeźby prof. Leona Podsiadtego. Studia Podyplomowe „Przygotowanie do zawodu nauczyciela” Uniwersytet Wrocławski (2012-2014). Stypendysta: Prezydenta Wrocławia (2021 r.), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020 r.). Laureat nagród i wyróżnień. Brał udział w licznych polskich i zagranicznych wystawach.

Kim jest Wojtek Kielar?

Wojtek Kielar – artysta malarz. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom (2008 r.) z malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Nicole Naskow oraz malarstwa architektonicznego w pracowni prof. Wojciecha Kaniowskiego. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012 r.). Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.  

Kim jest Kama Zboralska?

Kama Zboralska – niezależna kuratorka, autorka licznych tekstów i publikacji o sztuce współczesnej, dyrektor programowy Warszawskich Targów Sztuki – najważniejszego wydarzenia tego typu w Polsce. Jest laureatką znaczących wyróżnień, z nagrodą Ambasador Promocji Sztuki Instytutu Biznesu na czele. Prowadzi wykłady m.in. na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest członkiem i stypendystka Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Co to jest Stratos Office Center?

Stratos Office Center to nowoczesny, prestiżowy biurowiec, zlokalizowany w Śródmieściu Warszawy. Obiekt posiada ponad 9.000 m2 atrakcyjnej powierzchni biurowej do wynajęcia, rozmieszczonej na 7 kondygnacjach. Do dyspozycji najemców jest również 168 miejsc parkingowych zlokalizowanych na dwupoziomowym parkingu. Konstrukcja budynku pozwala na swobodną aranżację pomieszczeń zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. Obiekt biurowy zlokalizowany jest przy ul. Skorupki, pomiędzy Placem Konstytucji a Rondem Dmowskiego. Położenie gwarantuje dogodne połączenie z resztą miasta dzięki świetnemu dostępowi do komunikacji miejskiej: liczne linie tramwajowe, autobusowe, metro. W bliskim sąsiedztwie znajdują się liczne restauracje, hotele oraz obiekty handlowe.

Kim są patroni i partnerzy Projekt „Lucy i Astronauta”?

Projekt „Lucy i Astronauta” objął patronatem Burmistrz Miasta Podkowa Leśna. Parterami przedsięwzięcia są Muzeum Geologiczne, Fundacja Dajesz!, Katarzyna, Matusik. Patronami medialnymi są: Agencja Informacyjna, artinfo.pl, Sztuka, artpost, Presto, Nowa Warszawa, Konik kreatywny, kultura mody i BMCF.

Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Polecamy inne wiadomości opublikowane na stronie agencja-informacyjna.com

Agencja Informacyjna, kultura /DEC/ 2.03.2025, źródło: mat. prasowe

AI World
Gospodarka
Home
Opinie
Kultura