Prof. Leslie Gabriel Valiant: Ludzie powinni zachować kontrolę nad światem
Agencja Informacyjna: W Pekinie – stolicy Chińskiej Republiki Ludowej odbyła się Międzynarodowa Konferencja Nauk Podstawowych, podczas której Leslie Gabriel Valiant – światowej sławy informatyk, profesor Uniwersytetu Harvarda, w Stanach Zjednoczonych Ameryki i otrzymał nagrodę za całokształt wkładu w naukę. Jest on również m.in. laureatem Nagrody Turinga.
Spis treści
Ludzie powinni zachować kontrolę nad światem
W 1984 roku Leslie Gabriel Valiant przedstawił teorię uczenia się PAC, która dała teoretyczne podstawy dla rozwoju sztucznej inteligencji i zapoczątkowała nową erę w uczeniu maszynowym.
W swojej książce „O znaczeniu bycia wykształconym” podkreślił, że zdolność uczenia się jest cechą charakterystyczną, dla człowieka i stanowi podstawę wszystkich jego osiągnięć oraz cywilizacji, którą stworzył. „Wierzę, że każdego człowieka można wykształcić. To, czego uczą się ludzie, kształtuje ich zachowanie, chociaż różnice genetyczne mogą wpływać na ich zdolności, zdolność uczenia się daje ludziom ogromny potencjał” – Uważa prof. Leslie Gabriel Valiant.
Prof. Leslie Gabriel Valiant zapytany, czy maszyny staną się mądrzejsze od ludzi, stwierdził, że takim scenariuszem nie powinniśmy się martwić, ważne jest jednak, aby nie oddawać im kontroli. „Uważam, że ludzie powinni zachować kontrolę nad światem. Nie sądzę, że powinni się zbytnio martwić maszynami, które chcą przejąć władzę nad światem, ale nigdy nie powinni oddawać kontroli maszynom. Będzie to głupia decyzja ludzi”. – Twierdzi prof. Leslie Gabriel Valiant.
3 cele profesora Valiant’a
Prof. Leslie Gabriel Valiant mówić o swoim ostatecznym celu badań, w dziedzinie badań informatycznych i problemów, które chce rozwiązać, powiedział: „20 lat temu postawiłem przed sobą 3 problemy i nadal nad nimi pracuję. Pierwszym jest określenie natury ludzkiego poznania. Drugim jest szczegółowe zrozumienie, jak działa ludzki mózg. Trzecim, to poznanie siły kalkulacji.”
Leslie Gabriel Valiant, w ekskluzywnym wywiadzie dla CMG pochwalił działania Chińskiej Republiki Ludowej na rzecz promowania badań w dziedzinie matematyki, informatyki i nauk podstawowych.
Kim jest prof. Leslie Gabriel Valiant?
Prof. Leslie Gabriel Valiant – brytyjski informatyk i teoretyk obliczeń. Uczył się w King’s College, Imperial College London i University of Warwick, gdzie w 1974 roku otrzymał stopień naukowy Doctor of Philosophy. Wykłady prowadził na Carnegie Mellon University, Uniwersytecie w Leeds i Uniwersytecie Edynburskim. W 1982 roku rozpoczął wykłady na Uniwersytecie Harvarda (Harvard University) w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Prof. Leslie Gabriel Valiant jest znany ze swojej pracę naukowej w dziedzinie informatyki teoretycznej. Do teorii złożoności obliczeniowej wprowadził m.in. pojęcie #P-zupełności, wyjaśniające dlaczego problemy wyliczania i niezawodności są kłopotliwe? Wprowadził także pojęcie algorytmów holograficznych.
Wcześniej prof. Leslie Gabriel Valiant ogłosił swoje prace, dotyczące teorii automatów, na temat algorytmu do parsowania bezkontekstowego (rozszerzenie algorytmu CYK), który w 2010 roku był asymptotycznie najszybszym. Pracuje także w neurologii obliczeniowej koncentrując się na rozumieniu uczenia się i pamięci.
Prof. Leslie Gabriel Valiant otrzymał Nagrodę Nevanlinny w 1986 roku, Nagrodę Knutha w 1997 roku, nagrodę organizacji European Association for Theoretical Computer Science, w 2008 roku oraz Nagrodę Turinga w 2010 roku. Jest członkiem Royal Society, członkiem Association for the Advancement of Artificial Intelligence oraz członkiem amerykańskiej National Academy of Sciences.
Międzynarodowa Konferencja Nauk Podstawowych
Międzynarodowa Konferencja Nauk Podstawowych (ang. International Congress of Basic Science (ICBS)) – odbywający się corocznie w Pekinie kongres poświęcony matematyce, fizyce teoretycznej i informatyce teoretycznej (Theoretical Computer and Information Science). Jego gośćmi są m.in. najwybitniejsi naukowcy zajmujący się badaniami podstawowymi na świecie – laureaci Medalu Fieldsa, Nagrody Nobla i Nagrody Turinga.
Pierwszy Kongres odbył się w dniach 16–28 lipca 2023 roku pod hasłem „Postęp nauki dla ludzkości” (Advancing Science for Humanity). Ceremonia otwarcia i wręczenia nagród ICBS odbyła się w Wielkiej Hali Ludowej. Gospodarzami Kongresu były m.in. władze Pekinu i chińskie Ministerstwo Nauki i Technologii, a przewodniczył mu Shing-Tung Yau. W inauguracyjnej edycji wzięło udział ponad 800 uczestników, w tym ośmiu laureatów Medalu Fieldsa, czterech laureatów Nagrody Turinga i jeden laureat Nagrody Nobla
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji. Agencja Informacyjna.
AI Opinie, Chiny, /DEC/ Fot. materiały prasowe, Wideo CRI / 25.10.2024