Zesłanie Ducha Świętego – Zielone Świątki

Zielone Świątki to ludowa nazwa święta ważnego dla wyznawców kościoła katolickiego – przypomina o Zesłaniu Ducha Świętego. Dla chrześcijan to dzień wspomnienia Dziejów Apostolskich z Nowego Testamentu.

W 50. dzień po zmartwychwstaniu Chrystusa na zebranych w wieczerniku jego uczniów czyli apostołów zszedł Duch Święty. Zaczęli mówić w wielu językach i otrzymali tzw. charyzmaty (dary). Jezus zapowiedział zesłanie Ducha Świętego przed swoją śmiercią. Uważa się to za początek kościoła. To jedno z najważniejszych uroczystości liturgicznych.

Pierwotnie Zielone Świątki były kojarzone głównie z obchodami pogańskimi, jako celebrację święta wiosny.

Co ciekawe Zielone Świątki można określić zarówno jako święto słowiańskie, jak i dolnosaksońskie. Oprócz Polski jest celebrowane także w takich państwach jak Belgia, Białoruś, Holandia, Litwa, Niemcy, Norwegia, Rosja, czy Ukraina. W niektórych krajach jest obchodzone przez dwa dni, np. w Niemczech, czy Szwajcarii. Bowiem 50. dzień po Wielkanocy wypada zwykle w poniedziałek. W Polsce również tak było do 1951 roku, ale władze komunistyczne podjęły decyzję, by skrócić te święta do jednego dnia.

Polskie przysłowia:

Deszcz podczas Zielonych Świątek niedobry czyni początek.

Jeśli w Świątki deszcz pada, wielką biedę zapowiada.

Kto ślub bierze na Zielone Świątki, to Duch św. zstępuje na ziemię, a diabeł w małżeństwo.

Deszcz w Zielone Świątki, będą wielkie sprzątki.

Mokre Zielone Świątki dają tłuste Boże Narodzenie.

Na Zielone Świątki dobre i otrąbki.

Na św. Ducha w polu otucha.

Na Zielone Świątki robimy porządki.

W Polsce istniało wiele różnych zwyczajów związanych z Zielonymi Świątkami. Wśród najbardziej charakterystycznych jest strojenie budynków i gospodarstw zielonymi gałązkami.

Z kolei na podwórkach i na podłogach chat kładziono tataraki, które służą nie tylko jako dekoracja, ale i jako ochrona przed insektami. Rozpalano także olbrzymie ogniska, wokół których gromadzili się biesiadnicy i tańczyli. To była okazja do wspólnej zabawy. Uczestnicy jej nie żałowali sobie alkoholu i dobrego jedzenia. Wszelkie zwyczaje i historię Zielonych Świątków można poznać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Tam co roku jest organizowany festyn etnograficzny.

Zielone Świątki to święto ruchome. Data na którą przypada jest uzależniona od daty, na którą przypada Wielkanoc. Od tego terminu należy odliczyć  siedem tygodni po niedzieli wielkanocnej. Dlatego zwykle obchodzone jest w maju lub w czerwcu. W 2019 roku wypadają na 9 czerwca. W 2020 roku Zielone Świątki wypadają 31 maja.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura /KAM/ 05.06.2019