Światowy Dzień Poezji UNESCO w tym roku bez festiwalu

Światowy Dzień Poezji UNESCO obchodzony jest 21 marca. Zwykle jego obchody mają charakter festiwalu promującego literaturę polską w świecie i światową w Polsce. W tym roku w związku z epidemią koronawirusa festiwal został odwołany, a wszelkie kampanie zachęcające do czytania poezji prowadzone są internetowo.

Światowy Dzień Poezji został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. i obchodzony jest w pierwszy dzień wiosny – 21 marca. W Polsce i na świecie organizowane są kampanie oraz festiwale zachęcające do czytania i pisania poezji. To wielkie święto dla wszystkich, którzy zajmują się pisaniem poezji, ale także dla jej czytelników.

Osobiście jestem bardzo związany ze Światowym Dniem Poezji, ponieważ właśnie w ramach obchodów tych uroczystości dwukrotnie zostałem wyróżniony. Raz była to bardzo prestiżowa Nagroda Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Drugim razem otrzymałem Złote Pióro za Książkę Roku, za którą jury uznało mój poemat „Corrida”.” – Komentuje poeta Juliusz Erazm Bolek. – „Uczynienie z pierwszego dnia wiosny święta poezji uważam za wspaniałą ideę. Pomysłodawca, którego nie znam, powinien być za to nagrodzony. To święto przypomina o istnieniu poezji, która rozbudza wyobraźnię i pokazuje świat jakiego nie znaliśmy, choć w nim uczestniczymy, żaden smartfon tego nie potrafi.”

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 20.03.2020