„Receptura” – połączenie tradycji z nowoczesnością

 

 „Receptura” to sześcioodcinkowy serial, który rozgrywa się równocześnie w okresie międzywojennym dwudziestego wieku oraz w czasach dzisiejszych. W rolach głównych występują: Agnieszka Więdłocha i Zofia Wichłacz.

 

Zdjęcia na planie “Receptury” trwały od połowy maja do 1 lipca 2021 roku. Sześcioodcinkowy serial „Receptura”, wyreżyserowany przez Tomasza Szafrańskiego, przedstawia równolegle losy dwóch bohaterek. Jedna mieszka we współczesnej Warszawie. Druga żyje w czasach dwudziestolecia międzywojennego dwudziestego wieku, także w Warszawie. Obie łączy chęć poznania tajemnicy, inspirowanej przepisem na słodycz, który chcą zdobyć wszyscy. Jest to sekret wedlowskiej czekolady.

 

 

Jedna z bohaterek – Maria Kielicz, samotna matka z dyplomem z architektury, w 1936 roku przyjeżdża do Warszawy, aby rozpocząć nowe życie. Tam zdobywa posadę asystentki samego Jana Wedla. Szybko staje się jego zaufaną pracownicą i powiernicą tajemnic najprężniej działającej fabryki czekolady w Europie.

 

 

Historie obu kobiet łączy też dziennik jednej z nich – żyjącej w pierwszej połowie dwudziestego wieku Marii Kielicz, który przypadkowo już w dwudziestym pierwszym wieku wpada w ręce studentki architektury – Zosi. Wraz z jego kolejnymi stronami rozwija się opowieść o rozterkach, ambicjach i romantycznych wyborach kobiet szukających prawdy o sobie. Zosia odkrywa historię swojej prababki. W serialu nie zabraknie też wątku szpiegowskiego.

 

Reżyser serialu – Tomasz Szafrański powiedział o miniserialu „Receptura”: „W tej historii ujęło mnie, że międzypokoleniowe dylematy można pokazać z urokiem i dużą sympatią dla bohaterów. Natomiast wątek szpiegowskiej tajemnicy wprowadza do serialu napięcie, zaskoczenia i szansę na prowadzenie z widzem filmowej gry. Ponieważ intryga rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych, łączymy dzisiejszy język filmowy z klasycznym sposobem opowiadania kamerą, składając żartobliwy hołd dla kina z lat trzydziestych i czterdziestych, które zawsze było dla mnie inspiracją. To, co wyróżnia “Recepturę” na tle większości produkcji z okresu międzywojnia, to sposób jego pokazania. Pomimo powrotu do tamtych niespokojnych czasów, nie czujemy zbliżającej się wojny, a podpatrujemy życie obyczajowe.”

 

 

W części historycznej, w roli Marii Kielicz, wystąpiła Agnieszka Więdłocha – aktorka znana miedzy innymi z filmów: „Planeta singli”, „Kobieta sukcesu”, czy serialu „Czas honoru”. Na ekranie towarzyszą jej: Jacek Koman jako Jan Wedel, Mateusz Janicki oraz aktor niemieckiego pochodzenia i Fabian Prokein („Ludzie i bogowie”). W części współczesnej młodą studentkę architektury Zosię zagrała Zofia Wichłacz (laureatka Orła oraz nagrody Festiwalu Filmowego w Gdyni za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie „Miasto 44”).

 

W ministerialu „Receptura” wystąpiło również wielu innych cenionych aktorów, jak: Jędrzej Hycnar, Joanna Brodzik, Cezary Żak, Przemysław Sadowski, Edward Linde-Lubaszenko oraz gościnnie Emilia Krakowska. Serial, na zamówienie TVN we współpracy z Lotte Wedel, dawniej E. Wedel, reżyseruje Tomasz Szafrański, a realizuje Production Services Poland (ATM Grupa). Producentem „Receptury” ze strony TVN jest Marta Pasławska, z ramienia ATM Grupy: Krzysztof Jakubowski (producent wykonawczy) i Robert Wieczorek (producent kreatywny). Za zdjęcia odpowiada Rafał Paradowski. Autorami scenariusza są: Artur Kowalewski, Dorota Jankojć-Poddębniak oraz Bartosz Staszczyszyn. Pionem kostiumowym kierują Katarzyna Baran i Agata Culak, a scenograficznym – Dorota Rakowiecka.

 

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /SYL/ 23.01.2022