Polska poezja w Kirgistanie

 

W Kirgistanie, nie tylko mieszkają Polacy. Oni nadal kultywują język polski, a nawet recytują wiersze!

W Kirgistanie, w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Odrodzenie” odbyły się eliminacje centralne XXIX Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza „Kresy”. Zgłosiło się dwudziestu uczestników, z których najmłodszy miał  pięć, a  najstarszy – sześćdziesiąt pięć lat. Były cztery grupy wiekowe, każdy z uczestników przygotował po dwa wiersze.

Wystąpienia kirgiskich „kresowiaków”, w związku z pandemią, były nagrywane na wideo i wysyłane do jurorów: Izabeli Korybut-Daszkiewicz, Krystyny Sadury-Pałac, Sabiny Mężyk i Tamary Wesełowej. Te panie, w różnych okresach czasu pracowały w Polskim Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym „Odrodzenie” w Kirgistanie jako nauczyciele języka polskiego.

Po wnikliwym przesłuchaniu wszystkich nagrań i obradach online, jury zadecydowało:

W I kategorii wiekowej (do 7 lat) II miejsce trzymał Iwan Arakczejew, a III miejsce – Gleb Rogozin.

W II kategorii wiekowej (8-12lat) Asmana Tagajewa otrzymała I miejsce, Zulhainar Teszebajew i Sofia Biktagirowa podzielili II miejsce, a na trzecim miejscu uplasowali się ex aequo Sogdiana Teszebajewa i Aleksej Sawin.

W III kategorii wiekowej nagród nie przyznano, wyróżnienie otrzymał Erlan Tagajew.

W IV kategorii wiekowej zwycięzcą została została Bachiana Biegalijew, Anton Ryczkow zdobył II miejsce  Irina Arakczejewa i Diana Sawina otrzymały III miejsce, a Natalia Iwannikowa – wyróżnienie.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Odrodzenie” Zenona Ślazak-Biegalijew na zakończenie konkursu powiedziała: „Cieszę się, że mimo pandemii udało nam się przeprowadzić konkurs. Dziękuję wszystkim uczestnikom za determinację i piękne recytacje, a jurorkom za pomoc w wyłonieniu najlepszych i sprawiedliwe rozdzielenie miejsc.”

Eliminacje centralne to jeszcze nie koniec XXIX Konkursu „Kresy”. Laureaci dwóch pierwszych miejsc z IV kategorii wiekowej zwykle wyjeżdżali na Finał Konkursu do Białegostoku. Tym razem jest to niemożliwe, ale konkurs finałowy, warsztaty, spotkania laureatów „KRESY 2020” odbędą się, tyle tylko, że online. Organizatorzy zapewniają, że mimo wszystkich utrudnień, uczestnicy poczują niezwykłą atmosferę Kresów i przeżyją cudowne chwile!

„Wierzymy, że tak będzie i czekamy z niecierpliwością.” – Mówią Bachiana Biegalijew i Diana Sawina, które będą uczestniczyć w finałowych spotkaniach. „Byłam na konkursie „Kresy” dwa lata temu i to było fantastyczne przeżycie – Wigilia Kresowa, przygotowanie Gali Finałowej, same zmagania konkursowe pozostawiły cudowne wspomnienia. Poznałam wielu kolegów, z którymi utrzymuję kontakt do dziś! I jestem dumna , że otrzymałam Nagrodę A. Mickiewicza. Jak będzie teraz? Zobaczymy!” – Komentuje Bachiana Biegalijew.

Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Odrodzenie” to jedyna organizacja polonijna w Kirgistanie (działa od 1998), która pomaga osobom mającym polskie korzenie w nauczaniu języka polskiego, kultywowaniu tradycji, poznawaniu historii i kultury. Wydaje kwartalnik  „Polonus w Kirgistanie” (od 2003, polsko-rosyjski) i prowadzi cotygodniowe audycje radiowe „Radio Polonia”.

 

Tamara Wesełowa

Na zdjęciu – Bachiana Biegalijew (21 lat) recytuje wiersze Zbigniewa Herberta – „Przesłanie Pana Cogito” i Tadeusza Różewicza – „Odnaleźć samego siebie”.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / 05.12.2020