Helikoptery HH139B w natarciu

 

Koncern Leonardo, który w Polsce dysponuje fabryką PZL-Świdnik, przekazał pierwszy z 17 helikopterów HH139B. Maszyna będzie realizowała zadania poszukiwawczo-ratownicze, przy zapewnieniu najwyższych wymogów w zakresie bezpieczeństwa.

Koncern Leonardo przekazał informację o dostarczeniu, z zakładu w Vergiate, pierwszego helikoptera dwusilnikowego HH139B. Jest on dedykowany do potrzeb włoskiej armii, jako wariant platformy AW139. Maszyna, to pierwszy z 17 śmigłowców HH-139B, których dostawa ma się zakończyć w 2021 r. Ich celem jest dalsze umocnienie wielozadaniowych zdolności włoskiej armii. Helikopter trafi do 15. skrzydła włoskich sił powietrznych. Odpowiadają one za realizację operacji poszukiwawczo-ratowniczych i wspieranie społeczności w zakresie zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych.

Helikoptery HH-139B mają realizować szeroką gamę misji takich jak: misje poszukiwawczo-ratownicze, walkę z pożarami oraz przechwytywanie wolno poruszających się obiektów. Maszyny dołączą, do obecnej floty włoskich sił powietrznych, które już posiadają 13 helikopterów wielozadaniowych HH-139A i czterech helikopterów VH-139, przy czym te ostatnie są przeznaczone dla zadań transportu rządowego. 7-tonowy wariant maszyny HH-139B, w porównaniu do HH-139A, jest wyposażony, m.in. w nowy system optoelektroniczny, nowy radar, nowy wyciąg ratunkowy i konsolę misji w kabinie. Kluczowa awionika będzie wyposażona w wersję oprogramowania Phase 8 umożliwiającą najbardziej zaawansowaną nawigację, w każdych warunkach pogodowych i zdolności w zakresie realizacji akcji.

Aby zagwarantować najwyższy poziomu szybkości czasu reagowania i skuteczności,  poszerzono zasięg działania helikopterów poprzez rozmieszczenie maszyn w szeregu wielu baz wojskowych. Każdy helikopter może być szybko przekonfigurowany z zadania poszukiwawczo-ratowniczego do obsługi akcji ewakuacji medycznej czy gaszenia pożarów. Powiększenie floty helikopterów HH-139 włoskich sił powietrznych przyniesie również wymierne efekty odnośnie synergii logistycznych, operacyjnych i technicznych, certyfikacji i szkolenia operatorów rządowych i służb publicznych we Włoszech. Zwiększona zostanie też możliwość wykonywania skutecznych i bezpiecznych operacji i stanowi skok jakościowy w zakresie bezpieczeństwa narodowego Włoch.

W 2020 r., podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, helikoptery AW139 były intensywnie wykorzystywane we Włoszech w ramach obsługi usług transportowych z zachowaniem bezpieczeństwa biologicznego.

Warto zauważyć, że wielu operatorów sił powietrznych oraz służby pilnujące porządku publicznego z państw na całym świecie zdecydowała się na helikoptery AW139 dla realizacji swoich potrzeb. Dzięki zamówieniom złożonym przez ponad 280 klientów z ponad 70 krajów, helikopter AW139 jest uznawany za najbardziej udany program śmigłowcowy ostatnich 15 lat; prawie 1.100 helikopterów zrealizowało łącznie blisko 3.000.000 godzin. Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych (US Air Force – USAF) wkrótce wprowadzą do służby oparty o AW139 śmigłowiec Boeing MH-139, który zastąpi flotę maszyn UH-1N.

Helikopter AW139 jest bardzo chętnie kupowany praktycznie na całym świecie. Maszyny tego typu znajdują się we flotach np. służb porządku publicznego, służb granicznych czy ratowniczych większości krajów naszego regionu. Zastanawiające jest, że, tak, budzi tak małe zainteresowanie w Polsce.” – Mówi Juliusz Bolek Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. – „Jest to jeszcze bardziej dziwne, jeśli weźmie się pod uwagę, że w sukcesach, jakie odniosła platforma helikoptera AW139, dużą rolę odgrywają znajdujące się w Polsce zakłady PZL-Świdnik, które odpowiedzialne za zaprojektowanie i produkcję kadłuba maszyny”. – Komentuje Juliusz Bolek Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka  /DEC/BP/ 5.12.2020