Pięćdziesiątka Józefa Plessa

 

Józef Pless jest zaliczany do grona najoryginalniejszych polskich pisarzy. Funkcjonuje poza obszarem głównego nurtu. Nie poświęca mu hasła nie tylko culture.pl – portal finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale nie ma, jak na razie, nawet w wikipedii – co w zasadzie jest dyskredytujące dla twórców tych zasobów internetowych . Tymczasem mowa o autorze, który obchodzi już 50 lat pracy twórczej.

 

Obchody pięćdziesięciolecia pracy twórczej Józefa Plessa zostały zaplanowane na sobotę 18 września 2021 roku, o godz. 19.00. Odbędą się w przestrzeni Artystycznej Uszyńscy Dental Clinic (ul. Powązkowska 44 w Warszawie). W programie wydarzenia Promocja książki Józefa Plessa „Wiersze 1970-2021”, wystawa malarstwa Lecha Twardowskiego „Żywioł woda” oraz koncert słowno-muzyczny.

 

Poezja Józefa Plessa to zbiór emocji i uczuć ubranych w słowa i ustawionych w wersy. Każde z nich jest przemyślane, dobrane ze starannością. Utwory Józefa Plessa wymagają od czytelnika skupienia, refleksji i zaangażowania. W jego twórczości jest wiele mądrości, takiej życiowej, doświadczenia, spokojnej analizy i refleksji nad czasem minionym oraz rozważań na temat przyszłości. Józef Pless w swoich wierszach prezentuje niezwykłą wręcz różnorodność. Jego poezja jest jak życie, które ciągle zaskakuje i każdego dnia wygląda inaczej. Niektóre poruszane przez niego tematy są trudne i niezwykle wzruszające, ale również pozornie banalne sytuacje potrafi opisać w taki sposób, że nabierają magicznego charakteru, obrazowości, przyciągają i sprawiają, że człowiek się wręcz zapada w poezję i te miejsca, i te słowa, i te uczucia.

 

 

„Twórczość Józefa Plessa jest, jak ich autor, ogromnie wrażliwa i subtelna, można by nawet rzec, że jest nadwrażliwa.” – Wyjaśnia Juliusz Bolek – laureat nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. – „Wchodząc w świat wyobraźni Józefa Plessa wchodzimy w ultra delikatną rzeczywistość. To właśnie jest cechą wyróżniającą twórczość pisarza. Trudno zrozumieć, dlatego tak oryginalny autor, o światowej popularności, jest tak mało znany w Polsce. Sądzę, że to ogromna zasługa grona bezinteresownych zawistników. Bardzo to przykre. Cieszę się, że Józef Pless jest ponad takie przyziemności, żal, że wielu czytelników, którzy nie mieli okazji na kontakt z jego twórczością jak wiele tracą.” – Uważa Juliusz Bolek – laureat nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO.

 

Józef Pless urodził się w 1950 roku. Pochodzi z Grudziądza. Jest poetą, prozaikiem, tłumaczem i publicystą, a także twórcą wielu wydarzeń kulturalnych. W 1978 roku założył Teatr Poezji „Ja i Oni” w Grudziądzu. Pracował tam jako reżyser, scenarzysta, scenograf i aktor. W 1989 roku opuścił Polskę i wyjechał do Republiki Federalnej Niemiec. Początkowo mieszkał na terytorium ówczesnego tzw. Berlina Zachodniego, a później w Lubece.

 

Józef Pless jest autorem kilku tomików wierszy, m. in.: „Partner tancerki czarnej” (Lubeka 1996), „Obraz wyschniętych wód” (Grudziądz 1998), „Pół na Pół” (Kraków 2001), „Codzienna lekcja historii” (Warszawa 2003), „Lubeckie paciorki do syna” (Warszawa 2008) oraz przekład tomiku „Obraz wyschniętych wód – Das Bild der ausgetrockneten Gewässer” (Hamburg 2003), i „Pro i Kontra” (2014), W 2006 roku wydał powieść „Jaki tam ze mnie volkswagen”, a w 2008 biografię „O Wojtku Siemionie”, za którą otrzymał nagrodę literacką „Złote Pióro” oraz „Wieża malowana. Wspomnienia o Wojciechu Siemionie” (2011).Jest współautorem (wraz z malarką Marleną Nizio) albumu poetycko-malarskiego „Madonny cudami słynące” (Lublin 2010).

 

Józef Pless tłumaczy poezję niemiecką na język polski i odwrotnie. Jest laureatem wielu nagród literackich w Polsce i w /. Uczestniczył w salonach książki w Paryżu, Brukseli i Budapeszcie. Bierze udział w corocznych Międzynarodowych Dniach ks. Sarbiewskiego na Mazowszu. Jego wiersze były tłumaczone m.in. na języki: japoński, angielski, niemiecki, węgierski, francuski i czeski.

 

Józef Pless należy do: Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie, Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Paryżu, Fundacji Artystycznej „Pegasus” w Hamburgu, Stowarzyszenia Autorów Niemieckich i Ich Przyjaciół w Lubece, Związku Literatów na Mazowszu, Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie (współzałożyciel), Academia Europaea Sarbieviana Sektion Jacob Balde w Lubece.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /DEC/ 8.09.2021