Setna rocznica urodzin Stanisława Lema
Filozof, futurolog, eseista, krytyk, satyryk, ale przede wszystkim wybitny przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej. 13 września 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema.
Stanisław Herman Lem przyszedł na świat 13 września 1921 roku we Lwowie. By uniknąć pecha w jego akcie urodzenia wpisano datę 12 września. Był jedynym dzieckiem zamożnego laryngologa Samuela Lehma i Sabiny Woller. Dzieciństwo i młodość Stanisław Lem spędził we Lwowie, gdzie najpierw ukończył gimnazjum, a następnie chciał podjąć naukę na Uniwersytecie Lwowskim. Plany jednak pokrzyżowała mu okupacja radziecka. Znajomości ojca pozwoliły mu rozpocząć naukę na studiach medycznych, których jednak nie ukończył.
https://agencja-informacyjna.com/kultura/maska-stanislawa-lema-wedlug-hanki-brulinskiej/
Podczas II wojny światowej rodzina Lehmów została przesiedlona do Polski. Młody Stanisław kontynuował naukę medyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym samym czasie zadebiutował także nowelą „Człowiek z Marsa”. W latach 1947- 1950 podjął pracę pisarza w Konwersatorium Naukoznawczym, które prowadził dr Mieczysław Choynowski. Po zamknięciu instytucji sytuacja życiowa i materialna Lema stała się bardzo trudna. Wszystko zmieniło się za sprawą sukcesu, jaki odniosła powieść „Astronauci” z 1951 roku. Nagła popularność spowodowała, że Stanisław Lem postanowił na stałe zająć się pisaniem książek, w wyniku czego powstały takie publikacje jak „Pamiętnik znaleziony w wannie”, „Katar”, „Cyberiada”, „Solaris” i wiele innych.
W 1953 roku Stanisław Lem poślubił Barbarę Leśniak, lekarkę radiologa, z którą doczekał się syna Tomasza. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego Stanisław Lem przeniósł się do Berlina Zachodniego, a w 1983 roku wraz z całą rodzina zamieszkali w Wiedniu. Pod koniec lat osiemdziesiątych powrócił do Polski i zamieszkał w Krakowie. Zmarł 27 marca 2006 roku. Urna z jego prochami spoczęła na Cmentarzu Salwatroskim.
https://agencja-informacyjna.com/kultura/sejm-ustanowil-2021-rokiem-stanislawa-lema/
Twórczość Stanisława Lema to przede wszystkim powieści oraz opowiadania fantastycznonaukowe i detektywistyczne, ale także powieść autobiograficzna, eseje futurologiczno-filozoficzne, publicystyka literacka, felietony, wiersze, listy, scenariusze słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych, dramaty filmowe, a także przedmowy do prac innych pisarzy. Na podstawie książek Stanisława Lema powstało wiele znanych adaptacji filmowych. Stanisław Lem to najczęściej tłumaczony polski pisarz. Jego publikacje dotychczas przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i wydane w obcojęzycznych nakładach w ponad trzydziestu milionach egzemplarzy.
W styczniu 2021 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wydał uchwałę, w której ogłosił rok 2021 rokiem Stanisława Lema.
Agencja Informacyjna, Kultura / now / 11.09.2021