Operacja Rafael porusza

Kolekcja Czartoryskich ciągle budzi emocje. Zasługa to oczywiście bezcennych dzieł sztuki takich jak „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci czy „Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijn. W kolekcji Czartoryskich była jeszcze jedna perła: „Portret młodzieńca” Rafaela Santiego. Niestety obraz zaginął w czasie tułaczki wojennej, prawdopodobnie na Dolnym Śląsku.

Zaginione dzieła sztuki rozbudzają wyobraźnie ich poszukiwaczy. Losy takich obiektów często bywają fascynujące. Nic dziwnego, że „Portret młodzieńca” Rafaela Santiego zainteresował Marcina Falińskiego dziennikarza śledczego i oficer Agencji Wywiadu. Efektem prowadzonego śledztwa jest książka „Operacja Rafael” napisana razem z Markiem Kozubalem. Vincent V. Severski uważa, że Wydawnictwo to „wciągająca powieść szpiegowska z bezcennym obrazem w tle.”

Powieść historyczno-szpiegowska „Operacji Rafael” to książka opisująca poszukiwania zrabowanego przez nazistów obrazu „Portret Młodzieńca” Rafaela Santi. Dzieło należało do tzw. wielkiej kolekcji Czartoryskich. Na początku II wojny światowej obraz został skradziony z galerii w Krakowie. Dzieło sztuki do dzisiaj nie zostało odnalezione. Książkę„Operacja Rafael”, poświęconą tej historii opublikowało Wydawnictwo Czarna Owca.

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego postanowiła zorganizować, w ramach projektu „e-Spotkania z książką”, wirtualny wieczór autorski Marka Kozubala i Marcina Falińskiego, którzy są twórcami publikacji „Operacja Rafael”. Gospodarzem spotkania będzie Przemysław Poznański, prowadzący stronę ZupełnieInnaOpowiesc.com. Spotkanie będzie transmitowane na żywo. Link do wydarzenia jest już dostępny pod adresem: https://youtu.be/fqDhOAiuIUc Zalogowani użytkownicy serwisu YouTube mogą zadawać pytania i kreować dyskusje z autorami w czasie rzeczywistym. Spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek 8 czerwca 2020 roku, o godz. 18.00. Program będzie transmitowany z legendarnej Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu, która słynie z pasjonujących spotkań z pisarzami, artystami, dziennikarzami, filmowcami i politykami..

Marcin Faliński jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i dziennikarzem dziennika „Życie Warszawy”. W 1993 roku rozpoczął pracę w Urzędzie Ochrony Państwa. W 1996 roku został oficerem Zarządu Wywiadu. W roku 1997 ukończył kurs oficerski w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadowczych. W 2002 przeszedł do Agencji Wywiadu. Uczestniczył wielu operacji wywiadowczych za granicą Polski. W 2017 roku, w stopniu podpułkownika, odszedł na emeryturę.

Marek Kozubal z wykształcenia jest politologiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, a z zawodu dziennikarzem. Pracował m. in. w „Głosie Nauczycielskim”, „Życiu Warszawy”, „Gazecie Wyborczej”. Od kilkunastu lat publikuje w dzienniku „Rzeczpospolita”. Przez kilka lat zajmował się tematyką kryminalną m. in. przestępczością zorganizowaną. Pasjonuje się historią i wojskowością, a przede wszystkim poszukiwaniem zaginionych dzieł sztuki.

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego powstała w 2018 r. Jej celem jest upowszechnianie spuścizny Księcia Biskupa Warmińskiego i popularyzacja wiedzy o tej wybitnej postaci. Ponadto organizacja zajmuje się również działaniami związanymi ze wspieraniem w kraju i zagranicą polskiej kultury i sztuki, ochroną dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /DEC/ 07.06.2020