Anna Jantar. 70 rocznica urodzin artystki

Anna Maria Jantar, a właściwie Anna Szmeterling- Kukulska, urodziła się 10 czerwca 1950 roku w Poznaniu. Była jedną z najpopularniejszych i najsłynniejszych polskich piosenkarek lat 70 XX wieku. 10 czerwca obchodzimy 70. rocznicę urodzin artystki.

Anna Szmeterling już od najmłodszych lat przejawiała talent muzyczny i jako czterolatka uczęszczała do przedszkola muzycznego przy Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Następnie ukończyła podstawową szkołę muzyczną gdzie uczyła się podstaw gry na fortepianie. W wieku 12 lat niewątpliwy talent umożliwił jej wygraną w konkursie pianistycznym dla szkół podstawowych i średnich w Filharmonii Poznańskiej. Pod koniec lat 60-tych artystka zdała egzamin do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, jednak nie została przyjęta z powodu braku miejsc. W 1969 roku została wokalistką zespołu Waganci. Tam poznała swojego przyszłego męża Jarosława Kukulskiego, z którym później miała córkę Natalię – również znaną piosenkarkę. Lata 70 przyniosły Annie Kukulskiej  pasmo sukcesów i już pod pseudonimem Jantar rozpoczęła swoją karierę solową, która przyniosła jej wiele nagród i wyróżnień. Talent i sława artystki zaowocowały współpracą z ówczesnymi gwiazdami polskiej estrady, takimi jak Zbigniew Hołdys, Stanisław Soyka, Budka Suflera czy Perfect.

Anna Jantar uwielbiała festiwale, uważając że trema działa na nią mobilizująco i pozwala lepiej śpiewać. Piosenki wykonywane przez Annę Jantar takie jak „Tyle słońca w całym mieście”, „Staruszek świat”, „Baju baj proszę pana” czy „Tylko mnie poproś do tańca” są znane, lubiane i śpiewane do dzisiaj. Piosenka „Najtrudniejszy pierwszy krok” powstała w autobusie podczas podróży. Melodię do niej wymyślił Jarosław Kukulski i przez dwie godziny nucili ją sobie, by nie zapomnieć.

Anna Jantar zginęła w słynnej katastrofie lotniczej w Warszawie 14 marca 1980 roku. Ił-62 linii LOT lecący z Nowego Jorku rozbił się na Okęciu. Oprócz artystki w katastrofie zginęło m.in. 22 amerykańskich bokserów lecących do Polski na zawody.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 09.06.2020