Walka z odpadami

Ministerstwo Klimatu stawia na budowę instalacji do termicznego przekształcania odpadów, czyli spalarni. Do tej pory złożono zaledwie sto wniosków, to nie wiele biorąc pod uwagę potrzeby i skalę kraju.

W Polsce jest za dużo odpadów, z którymi nie ma co zrobić, a za mało spalarni, które mogłyby te odpady z korzyścią dla mieszkańców i środowiska naturalnego przetwarzać. Stąd inicjatywa, aby wspierać przedsięwzięcia, która mają zwiększyć ilość takich instancji w kraju.

Wnioski dotyczące finansowania budów instalacji do termicznej utylizacji odpadów Ministerstwo Klimatu miało opracować do końca lipca 2020 roku. Termin ten, z uwagi na problemy z pandemia, został przesunięty na koniec roku. To oznacza, że przedsięwzięcia mogą być rozpoczęte najwcześniej w 2021 roku.

Są jednak tacy, którzy nie chcą opóźnień. Przykładem jest Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Miasto decyzję o budowie miejskiej spalani podjęło już 2019 roku. Przyczyną był spór cenowy z PGE Energią Ciepła, która zarządza rzeszowską spalarnią.

Niewykluczone, że budowa nowej spalarni zostanie powierzona Sefako. „Fabryka pracuje nad rozwiązaniami, które będą odpowiedzią na problem z galopujących cen. Można tego uniknąć albo chociaż ograniczyć wzrost cen.” – Uważa Andrzej Wójcik, wiceprezes Sefako.

Budowa instalacji do termicznego przekształcania odpadów mogłaby być zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z udziałem pieniędzy unijnych na 2-hektarowej działce miejskiej przy ul. Ciepłowniczej. Szacunkowy koszt budowy spalarni to 300-350 mln zł. Instalacja musiałaby posiadać moce przerobowe wynoszące 50 tys. ton.

Sefako to największe polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Sędziszowie (województwo Świętokrzyskie), które produkuje kotły energetyczne i elementy ciśnieniowe. Fabryka proponuje projektowanie spalarni, dostawę kotła oraz skompletowanie wszystkich składowych niezbędnych do uruchomienia tego typu instalacji. Sefako swoje kotły dostarczało m. in. do Francji, Skandynawii i Niemiec. W Polsce kotły Spółki trafiły do instalacji m. in. w Poznaniu czy Krakowie.

Wszystkich zainteresowanych tematyką gospodarki odpadami zapraszamy do Rybnika na kolejną konferencję “Społeczeństwo obywatelskie a ochrona środowiska”, która odbędzie się 12 lipca br. W konferencji uczestniczyć będą członkowie i eksperci Zespołu Parlamentarnego “Ciepło 2.0”. Wstęp na konferencję jest bezpłatny – rejestracja pod adresem frcmp@outlook.com

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /DEC/ 06.06.2020