Henry Miller – pisarz kontrowersyjny

Henry Miller, amerykański pisarz i malarz, był autorem takich książek jak „Zwrotnik raka” i „Zwrotnik koziorożca”. Jego książki odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu się amerykańskiej rewolucji seksualnej. 7 czerwca mija czterdzieści lat od jego śmierci.

Henry Miller urodził się 26 grudnia 1891 r. w Nowym Jorku. W czasach młodości był aktywnym działaczem partii socjalistycznej. Ukończył jeden semestr studiów w City College of New York. Rozpoczął dobrze zapowiadającą się karierę urzędniczą, którą jednak zdecydował się porzucić dla pisania. Jako pisarz zadebiutował w 1922 r. wydając pełną autobiograficznych wątków powieść „Obcięte skrzydła”. W 1930 roku Henry Miller przeniósł się do Paryża, gdzie przez pierwsze miesiące głodował i imał się przypadkowych zajęć. Wkrótce potem rozpoczął pracę w czasopiśmie „Tribune”. W Paryżu poznał  Anaïs Nin. Francuska pisarka została jego kochanką jak również „mecenasem”. Jej finansowe wsparcie pozwoliło Millerowi wydać w 1934 r. swój kontrowersyjny „Zwrotnik Raka”. W swoich książkach tworzył odważne, często obsceniczne sceny erotyczne. Spod jego reki wychodziły  innowacyjne powieści, w których łączył elementy autobiografii, socjologicznych felietonów, traktatów filozoficznych i surrealistycznych wolnych skojarzeń. W 1940 r. Henry Miller powrócił do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał w Kalifornii. W 1961 r. na amerykańskim rynku wydawniczym po raz pierwszy pojawiła się jego powieść „Zwrotnik Raka”, co zapoczątkowało  serię procesów.

Z powodu swoich publikacji Miller został oskarżony m.in. o rozpowszechnianie pornografii. Powieści „Zwrotnik raka”,  „Czarna wiosna” i „Zwrotnik koziorożca” zostały objęte zakazem publikowania w Stanach Zjednoczonych.  W 1964 roku Sąd Najwyższy USA uchylił wyrok sądu stanowego i zezwolono wreszcie na legalne publikowanie jego utworów. Henry Miller był znany także jako malarz.

Henry Miller zmarł 7 czerwca 1980 roku w miejscowości Pacific Palisades w Los Angeles.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 06.06.2020