Nie tylko o Herbercie i haiku

 

Czechowice-Dziedzice to stolica kinomanów. Niebawem miasto może też stać się polską stolicą miłośników poezji.

W dniach 11 – 14 paźdzernika 2018 roku w Czechowicach-Dziedzicach odbęsię się szósty już Festiwal Poezji Słowiańskiej. Na wydarzeniu będą obecni poeci z Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Rosji, Słowacji, Czech, Włoch, Litwy, Stanów Zjednoczonych, Indii. Polskie środowiska literackie będą reprezentować autorzy z Warszawy, Poznania, Gniezna, Krakowa, Inowrocławia, Śląska i Podbeskidzia.

Festiwal Poezji Słowiańskiej to rzadko okazja do spotkania z poetami z różnych stron świata. Jest to też okazja do poznania najnowszych wierszy oraz aktualnych trendów w poezji.

6 Festiwal Poezji Słowiańskiej rozpocznie się w czwartek 11 października 2018 roku przyjazem gości do Wilamowic. Następniego dnia rano poeci spotkaja się z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curii w Czechowicach-Dziedzicach i Zespołu Szkół Plastycznych Bielsko-Biała. O 13.00 odbędzie się w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku Białej sesja literacka zatytułowana „Wokół Zbigniewa Herberta” – poświęcona twórczości tego nieżyjącego, wybitnego autora XX wieku. O twórczości poety będą mówić prof. dr hab. Zofia Zarębianka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i prof. dr hab. Marek Bernacki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. O 17.00 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej odbędzie się impreza zatytułowana „Poezja słowiańska w Kubiszówce”.

W sobotę 13 października 2018 roku poeci, którzy przyjadą na Festiwal Poezji Słowiańskiej udadzą się Szyndzielni, gdzie będą prezentować swoje wiersze. Gdyby warunki pogodowe okazały się niekorzystne impreza zostanie przeniesiona do Zamku w Pszczynie. O godz. 17.00 Miejskiej Bibliotece Publicznej – MEDIATEKA w Tychach odbędzie się impreza poświęcona haiku – formie poetyckiej wynalezionej w Japonii w XVII wieku, która współcześnie w Polsce ma wielu fanów. W niedzielę z poetami wydarzenia literackiego będzie można spotkać się o godz. 13.00 w Piwnicy Muz, znajdującej się w Miejskim Domu Kultury. Godzinę później w tym samym miejscu rozpocznie się uroczysta Gala 6 festiwalu Poezji Słowiańskiej.

6 Festiwal Poezji Słowiańskiej to także wystawy.

Jedną z nich będzie ekspozycja fotograficzna „Beskidy” – poetyckie zdjęcia gór przedstawi Dawid Grajek. Drugą wystawą fotograficzną będą fotosy przypominające pierwsze pięć edycji wydarzenia. Na trzecią ekspozycję złożą się książek poetów uczestniczących w Festiwalu Poezji Słowiańskiej. Organizatorami 6 Festiwalu Poezji Słowiańskiej są Miejski Dom Kultury oraz Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Bielsko-Biała. Patronat nad wydarzeniem objął Marian Błachut Burmistrz Czechowic-Dziedzic oraz Związek Literatów Polskich Oddział Katowice.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /BEJ/ 16.09.2018