„Maska” i „Drgania świetlików” – wybitne dokonania Hanki Brulińskiej

„Maska” to eksperymentalny film krótkometrażowy w reżyserii Hanki Brulińskiej, stworzony na motywach opowiadania „Maska” autorstwa Stanisława Lema. Produkcja „Maska” została z zainteresowaniem przyjęta przez polską i międzynarodową publiczność. Obecnie Hanka Brulińska pracuje nad nowym filmem „Drgania świetlików”, przedstawiający w artystyczny sposób losy aktora – Andrzeja Golejewskiego.

Mroczne opowiadanie „Maska” Stanisława Lema stało się przedmiotem eksperymentu filmowego aktorki Hanki Brulińskiej. Jest to ponadczasowa opowieść, która dotyka zagadnień natury ludzkiej, filozofii, miłości i sztucznej inteligencji.

Hanka Brulińska poprzez swój oryginalny projekt postanowiła uczcić pamięć i oddać hołd wybitnemu polskiemu pisarzowi i filozofowi Stanisławowi Lemowi, którego Rok obchodzony jest w 2021 roku. Hanka Brulińska już w czasie studiów fascynowała się twórczością Stanisława Lema. Ucząc się w Akademii Sztuk Teatralnych Wydziału Aktorskim we Wrocławiu reżyserka miała przyjemność korespondowania ze Stanisławem Lemem.

Hanka Brulińska “Maskę” zrealizowała w postaci krótkiej formy filmowej. Projekt zrealizowany został w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Kultura w sieci”.

„Na początku była ciemność i zimne płomienie, i huk przeciągły, a w długich sznurach iskier czarno osmalone haki wieloczłonowe, które podawały mnie dalej, i pełzające metalowe węże, co dotykały mię ryjkowato spłaszczonymi łbami, a każde takie dotknięcie budziło dreszcz błyskawiczny, ostry i rozkoszny prawie.” – Brzmi fragment opowiadania „Maska”.

Stanisław Lem operuje niezwykłym nastrojem. Przekazuje czytelnikom większą bliskość do fantastyki grozy niż do science fiction, z którego zasłynął jako pisarz.

„Maska” Stanisława Lema to opowieść, która jest aktualna w każdych czasach. Utrzymana jest w stylu horroru. Opowiadanie porusza zagadnienia natury ludzkiej, filozofii, miłości i sztucznej inteligencji. Film „Maska” opowiada o pięknej kobiecie, która okazuje się ukrytym w kobiecej powłoce metalowym monstrum. Wobec braku alternatywy dla tradycyjnej formy ekspresji twórczej Hanka Brulińska postanowiła sięgnąć po narzędzia online. Poruszanie się w cyberprzestrzeni stanowiło dla artystki nowość i niezależność.

„Lem operuje na takich wibracjach, że otwiera różne światy i filozoficzne i naukowe. Ta wybitna opowieść jest ciekawym materiałem do badań możliwości inscenizacyjnych zarówno w filmie artystycznym jak i w teatrze.” – Wyjaśnia Hanka Brulińska – reżyserka filmu „Maska”.

W produkcji wystąpili: Magdalena Gnatowska, Szymon Dobosik i Artur Gotz.

Kostiumy i maski przygotował m. in.: Marcin Urzędowski twórca modowej marki Prepostevolution, który zasłynął z tworzenia mody recyklingowej, inspirowanej fantastycznymi światami. Do współpracy zaproszona została także Beata Bojda – kostiumograf i projektantka. Reżyserią dźwięku zajął się Krzysztof Sokól, a montażem i postprodukcją Rafał Bryll. Muzykę do filmu „Maska” stworzył Michał Lejczuk. Klaudyna Góralska i Magdalena Gierut odpowiadały za charakteryzację.

W Ottawie podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego odbyła się światowa premiera „Maski”. Polska premiera filmu zaplanowana jest na 14 sierpnia 2021 roku podczas Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z Hanką Brulińską. „Maska” ma być też pokazywana na festiwalu FeKK East of Eden w Republice Słowenii. Planowane są także pokazy w Królestwie Norwegii, Królestwie Szwecji, Królestwie Marokańskim, Republice Bułgarii, Katarze, a także podczas wielu festiwali zagranicznych. „Maska” będzie przetłumaczona na języki: słoweński, francuski i hiszpański.

Hanka Brulińska od siedmiu lat pracuje nad kolejnym filmem, tym razem dokumentalnym “Drgania Świetlików”. Jej projekt to swoisty eksperyment filmowy. Autorka dokumentuje codzienne życie aktora teatralnego i filmowego, a zarazem malarza, co stanowi dla niego także swego rodzaju terapię. O swoim projekcie mówi:

“Jestem przekonana o potrzebie opowiedzenia tej konkretnej historii. Moment, w którym mój kolega z pracy – aktor, pan Andrzej Golejewski zwrócił się do mnie z prośbą o zrobienie filmowej wersji jego monodramu, na tyle silnie na mnie wpłynął, że zaczęłam swoje poszukiwania głębiej, czytając odpowiednią literaturę, np. „Geniusz i obłąkanie” Lombroso czy przeprowadzając wstępną dokumentację. Zrozumiałam jego samotność, jego pustkę jego „geniusz w chorobie” i wzruszył mnie jego los. Dziś już wiem, że niezrobienie tego filmu byłoby dla mnie wielkim zaniedbaniem. Pragnąc być twórcą niezależnym, chce mówić w sposób odważny o tym, co mnie przejmuję, dotyka, boli, zastanawia. Mam głębokie przeczucie, że ten człowiek i jego historia zasługują na to, aby się nad nimi pochylić.”

Andrzej Golejewski jest znany głównie z roli Bronka Sikory „Szklarza” z kultowej komedii „Wyjście awaryjne” z 1982 roku, w reżyserii Romana Załuskiego. Popularność zdobył także dzięki roli Piotra Pierzchały w polskim pięcioodcinkowym serialu „Przyjaciele” (1979–1981), wyreżyserowanym przez Andrzeja Kostenko.

Andrzej Golejewski od kilkunastu lat cierpi na psychozę depresyjno-maniakalną. Z tej przyczyny został wykluczony ze współczesnego świata kultury. Po kilkunastu latach intensywnej pracy, Andrzej Golejewski powrócił w rodzinne strony, w okolice Rawicza, żeby w symbiozie z otaczającą przyrodą zregenerować siły i oczyścić się z toksyn wielkiego miasta. W tym czasie leczył swoją chorobę, spełniał się jako malarz, czytał książki o ziołach i mistykach, dopracowywał monodram „Świętokradztwo”, który stał się dla niego dziełem życia. „Świętokradztwo” artysta przygotował z Urszulą Brytan (dziś żoną aktora). Urszula Brytan–Golejewska dokonała adaptacji powieści Oskara Jana Tauschinskiego, a Henryk Kowalczyk rzecz wyreżyserował. Spektakl powstał pod auspicjami Fundacji Sztuki imienia Brunona Schulza w Lublinie. Depresja, jak i stany maniakalne, wszelkie choroby psychiczne zdarzają się często w środowisku artystycznym, ale niewielu artystów potrafi się do tego przyznać. Ten wątek w filmie „Drgania Świetlików” będzie przeplatany z motywami literackimi właśnie na podstawie „Świętokradztwa” Oskara Jana Tauschińskiego.

Austriacki pisarz w swej słynnej powieści „Świętokradztwo” przedstawił pasję z jaką w XVI wieku pewien gdański artysta tworzył krucyfiks do tamtejszej bazyliki.

Bohater powieści wynajął młodego robotnika stoczni aby służył mu jako model postaci Chrystusa. W końcowej fazie swojej pracy artysta był tak dalece owładnięty pasją tworzenia, że naprawdę przybił pozującego mu człowieka do krzyża i założył mu na głowę koronę cierniową aby maksymalnie uwiarygodnić wzorzec. W szale twórczym, jak również i w zamiarze ukorzenia się przed Stwórcą za grzech „świętokradztwa” postanowił sam wymierzyć sobie karę i odciął sobie dłoń siekierą.

„Andrzej Golejewski zobaczył premierowy pokaz mojego filmu „Biec w stronę TY” na 13. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Wcześniej widział pokaz przedpremierowy i mocno go skrytykował, po premierze publicznie bardzo film pochwalił, przepraszając, że dopiero teraz. Po projekcji zapytał mnie, czy zrobiłabym z nim ekranizację „Świętokradztwa” Oskara Tauschinskiego.” – Wspomina początek współpracy z artystą Hanka Brulińska.

Projekt filmowy „Drgania Świetlików” Hanki Brulińskiej pomógł Andrzejowi Golejewskiemu wyjść z bezdomności i stanowi dla niego arteterapię.

„(…) kiedy odchodził z Teatru Osterwy, podpisał ugodę na rozwiązanie umowy o pracę, a tym samym utracił miejsce w Domu Aktora. Przewidywałam, że może zostać bezdomny. Wtedy zaczęłam kręcić materiały dokumentacyjne, które wykorzystamy w filmie. (…) W 2014 roku pojechaliśmy w jego rodzinne strony do Bojanowa. Stało się to, czego się obawiałam. Mieszkał w jakiejś piwniczce, zupełnie nie przywiązywał do tego wagi. Jak pojechałam tam ze świetnym operatorem Grzegorzem Hartwielem, miasto Bojanów nas zobaczyło, poznało, za chwilę dowiedziałam się, że pan Andrzej dostał mieszkanie. Więc myślę, że dzięki filmowi wyrwaliśmy go z tej bezdomności.” Tłumaczy Hanka Brulińska.

Andrzejowi Golejewskiemu niezwykle bliski jest las.

„Udało nam się zarejestrować jak Aktor w sposób niezwykły rozmawia z drzewami i zwierzętami. To w lesie odnajduje ukojenie. Scena finałowa rozgrywa się w magicznym Zielonym Ogrodzie w bojanowskich lasach.” Zaznacza reżyserka.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (MKiDN) przyznało na scenariusz filmu „Drgania Świetlików” stypendium w 2012 roku.

Niestety z braku funduszy projekt utknął na zaawansowanym etapie. Hanka Brulinska w celu ukończenia filmu utworzyła zrzutkę, która trwa nadal na stronie https://zrzutka.pl/film-dokumentalny-drgania-swietlikow-o-wybitnym-aktorze-andrzeju-golejewskim-znany-z-komedii-wyjscie-awaryjne . Aktor Mikołaj Roznerski zachęca do dołączenia się do zbiórki na ukończenie filmu: „Andrzej, przesympatyczny człowiek, bardzo zdolny aktor, niesamowita historia. I wiecie co? Po prostu, jeżeli macie ochotę dorzucić się do tego filmu, to zapraszam.” Obecnie reżyserka zbiera pieniądze na montaż i udźwiękowienie filmu. W lipcu 2021 roku udało się zebrać 12.349 z potrzebnych 20.000 złotych. Premiera przewidywana jest na listopad 2021 roku, w dzień urodzin Andrzeja Golejewskiego. Premiera odbędzie się w Lublinie. Patronat honorowy nad filmem sprawują Teatr imienia Juliusza Osterwy w Lublinie i Teatr Dramatyczny w Warszawie.

https://lublin.tvp.pl/54515980/24-czerwca-2021

Nad projektami „Maska” i „Drgania świetlików” Hanki Brulińskiej Agencja Informacyjna sprawuje patronat medialny.

Hanka Brulińska urodziła się w 1980 roku w Elblągu. Jest aktorką, scenarzystką, magistrem sztuki, wykładowcą, trenerem i reżyserką. Jest wielbicielką twórczości Stanisława Lema. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej imienia Ludwika Solskiego w Krakowie – Filia we Wrocławiu. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Od 2005 roku Hanka Brulińska związana jest z Teatrem imienia Juliana Osterwy w Lublinie, gdzie zagrała kilkanaście znaczących ról. Ma na swoim koncie także kilka ról filmowych. W swoim dorobku ma także kilka prac reżyserskich – debiut filmowy (scenariusz i reżyseria) “Biec w stronę TY” za sprawą Dystrybutora Vivarto i Aurora Films, wszedł do dystrybucji kinowej – wyświetlany był w kinach studyjnych w całej Polsce.

Swoje inspiracje Hanka Brulińska czerpie z twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, Ingmara Bergmana, Petera Greenewaya i malarstwa surrealistów. W roku 2021 roku artystka zrealizowała filmową adaptację “Maski” na podstawie Maski Stanisława Lema, która prezentowana jest na całym świecie.

Od 2016 roku Hanka Brulińska pracuje dla Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych jako ekspert emisji głosu w projektach adresowanych do środowisk oświatowych. Artystka współpracuje także z Pallotyńską Fundacją Misyjną Salvatti.pl niosąc pomoc w edukacji dzieciom z Afryki.

Agencja Informacyjna, Kultura /SYL/ 27.07.2021

Fot. FB Hanki Brulińskiej