“Biec w stronę Ty” w sieci

Koronawirus szaleje. Jednak Kultura się nie poddaje. Coraz więcej wydarzeń przenosi się do Internetu. Tak jest też w przypadku premiery filmu „Biec w stronę Ty”, którego scenarzystką i reżyserką jest Hanka Brulińska.

Film „Biec w stronę Ty” jest zapisem zmagań człowieka z samym sobą, ze swoją historią i bagażem życiowych doświadczeń, ale jednocześnie daje odpowiedź, gdzie szukać oparcia i siły. Obraz to niezwykła opowieść o kobiecie, która rozczarowana tym, co było i tym, co jest, odbywa alegoryczny bieg w przyszłość. Fabuła filmu wykorzystuje doświadczenia bohaterki i jej otoczenia, relacje z dzieciństwa i obrazy z dojrzałego życia. Dominantą przekazu stają się jednak symbole, wyraźnie współtworzące treść i sprawiające, że film staje się ważny dla każdego i inny dla każdego Jest to oryginalna we współczesnym dyskursie optymistyczna, ale niebanalna, opowieść o prawdziwym, wolnym wymiarze życia.

Obraz „Biec w stronę Ty” stanowi poetycką impresję. Jest próbą zmierzenia się bohaterki, Irmy ze swoją przeszłością i teraźniejszością. Czas rzeczywisty i miniony są w filmie ze sobą silnie splecione. Obrazy z dzieciństwa, przełomowe wydarzenia dojrzałego życia i w końcu alegoryczny bieg przez las będący odzwierciedleniem stanu emocjonalnego bohaterki filmu stają się psychologicznym studium kobiecej duszy. Niezwykła wrażliwość bohaterki – pisarki, ma swoje odzwierciedlenie w wyrazistej poetyce filmu, która niejednokrotnie wkracza w konwencję nadrealistyczną, symboliczną. „Biec w stronę Ty” jest zapisem zmagań człowieka z samym sobą, ze swoją historią i bagażem życiowych doświadczeń, ale jednocześnie daje odpowiedź gdzie szukać oparcia i siły. Okazuje się bowiem, że najważniejszy związek człowiek tworzy z samym sobą i moment uświadomienia sobie tego, jest już zwycięstwem.

https://www.youtube.com/watch?v=i_6vhBZYm0k

„Biec w stronę Ty” to debiut scenariuszowy i reżyserski Hanki Brulińskiej, która jest znana głównie jako aktorka. Swoje inspiracje artystka czerpie z twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, Ingmara Bergmana, Petera Greenewaya i malarstwa surrealistów. W filmie „Biec w stronę Ty” wystąpili: Dagmara Ziaja, Aleksandra Sobiesiak, Monika Babicka, Magdalena Sztejman, Halina Skoczyńska, Jolanta Deszcz, Leszek Żurek, Jerzy Rogalski i Jerzy Kurczuk. Montaż filmu: Jarosław Barzan. Zdjęcia: Michał Sosna. Muzyka: Bartosz Kowalski-Banasewicz „Hymn o miłości” Rafała Rozmusa. W filmie wykorzystano utwór „Alice” Mai Olenderek. Opiekę artystyczną nad filmem „Biec w stronę Ty” sprawuje prof. Łódzkiej Szkoły Filmowej Andrzej Musiał. Scenariusz filmu otrzymał dofinansowanie Lubelskiego Funduszu Filmowego.

https://www.youtube.com/watch?v=NNUaDFfEaTA

Hanka Brulińska jest absolwentką państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Związana z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Uznanie publiczności i krytyki zyskała w czołowych rolach: w „Dożywociu” Fredry (Rózia), „Balladyna” Słowackiego (rola tytułowa). Bogdan Tosza powierzył jej znaczące role: najpierw Marianny w „Opowieściach Lasku Wiedeńskiego” von Horvatha, następnie panny Ponckiej w adaptacji „Widnokręgu” Wiesława Myśliwskiego. Pierwszoplanowe role: Adeli w „Nocy wielkiego sezonu” według Brunona Schulza, Karoliny w „Białym dmuchawcu” Mateusza Pakuły, Katieriny Marmieładow w „Zbrodni i karze” Fiodora Dostojewskiego, wreszcie niezwykle trudna postać jasnowidzki Klementyny Wysockiej w „Zamknęły się oczy Ziemi” Pawła Huelle w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

Premierę internetowa filmu „Biec w stronę Ty”, który powstał w 2012 roku, zaplanowano w sieci na czwartek, 23 kwietnia 2020 o godz. 20:00 na portalu Youtube pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=TnsbeD3fJlk&feature=youtu.be

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /BEJ/21.04.2020