Wpływy z branży spirytusowej do budżetu państwa w tym roku będą znacznie mniejsze

Branża spirytusowa wspiera znacząco budżet państwa dzięki temu, że płaci podatek akcyzowy. Możemy spodziewać się , że sytuacja gospodarcza i sytuacja finansów publicznych będzie trudna: od stycznia niespodziewany i skokowy wzrost akcyzy, do tego niepracująca branża HoReCa, czyli główni odbiorcy branży alkoholowej.

Co roku jedynie z tytułu samej akcyzy branża spirytusowa wnosi do budżetu państwa 8 mld złotych. Są to przychody z samej akcyzy, nie licząc VATu i innych podatków. I tylko branża spirytusowa, nie licząc innych branż alkoholowych. Na dzień dzisiejszy trudno oszacować jak to się będzie kształtowało w skali roku za 2020 rok. Jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że te 8 mld nie zostanie osiągnięte. Na to się składa kilka powodów. Główny jest taki, że w pierwszym kwartale, który mamy już za sobą, bardzo duża część alkoholu etylowego była sprzedawana bez akcyzy, bo  nie służyła celom konsumpcyjnym. Czyli tutaj już mamy wyraźną stratę dla budżetu państwa.

Drugi powód to kwestia rynku HoReCa, który jest bardzo istotnym odbiorcą wyrobów alkoholowych, a szczególnie z tej grupy premium. No i tutaj też przychodów nie będzie ani dla branży spirytusowej, ani dla budżetu państwa, ani w szczególności dla właścicieli tych wszystkich lokali, bo z powodu pandemii branża jest niedziałająca. To jest bardzo poważny problem dla wszystkich branż, które zaopatrują lokale z branży HoReCa.

Te dwa elementy odbiją się w sposób znaczący zarówno na kondycji państwa, branży spirytusowej, jak i całego rynku HoReCa.

Witold Włodarczyk jest od 2018 roku jest Prezesem Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Wcześniej  kierował Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Wyrobów Medycznych POLMED.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /now/21.04.2020 r.