Społeczna odpowiedzialność polskiego biznesu – 44. edycja Raportu CSR

Polski biznes w ostatnich tygodniach znalazł się w wyjątkowych warunkach ogarniętego pandemią kraju. Tym samym społeczna odpowiedzialność poddano ciężkiej próbie. 44.edycja Raportu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu została w pełni poświęcona walce biznesu z epidemią. Przyznane wyróżnienia mają docenić inicjatywy podjęte w tym trudnym czasie  przez polskie firmy.

Raport Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR) jest pierwszym tak dużym projektem wydawniczym w kraju. Jego celem jest promowanie najciekawszych i najważniejszych działań CSR, które prowadzą polskie firmy i instytucje. Raport przygotowywany jest  cyklicznie co kwartał od 2009 roku. W każdej edycji wyróżniane są projekty cechujące się oryginalnością, siłą oddziaływania i spójnością z polityką.

 

44. edycję Raportu CSR poświęcono w pełni zagadnieniu walki firm i instytucji z pandemią koronawirusa. Przez ostatnich kilka tygodni wystawiony na próbę polski biznes doskonale zdał egzamin ze społecznej odpowiedzialności. Podejmując wszelkie możliwe działania z obszaru CSR udowodnił, że społeczna odpowiedzialność to nie tylko puste slogany.

Wśród firm i instytucji obecnej edycji wyróżniono trzech laureatów. Pierwszy z nich, Żabka Polska, podjętymi działaniami przyczynił się do przekazania na walkę z koronawirusem 9 mln złotych. Pomoc finansowa, w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia, została przekazana na zakup testów diagnostycznych oraz do 16 regionalnych szpitali zakaźnych.

Drugim laureatem jest firma Huawei, która jako jedna z pierwszych w Polsce zareagowała na niepokojące doniesienia z Chin, wdrażając specjalne zasady pracy w celu zminimalizowania ryzyka zakażeń. Do podjętych przez Huawei inicjatyw należy m.in. zorganizowanie własnego transportu zbiorowego dla pracowników. Firma wprowadziła także funkcję health managera, który mierzy temperaturę i przeprowadza wywiady w grupie przydzielonych mu pracowników. Huawei zaangażowało się również w pomoc lokalnym służbom medycznym przekazując 20 tys. masek ochronnych do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Ostatnim wyróżnionym jest nagrodzony specjalną nagrodą, Caritas Polska. To wyjątkowe wyróżnienie dla organizacji pomocowej. Caritas Polska w ramach kampanii #PomocDlaSeniora oraz #WdzięczniMedykom, zgromadziła ponad 20 mln złotych, które sukcesywnie przeznaczane są na pomoc seniorom, osobom bezdomnym i chorym. Środki przekazywane są również na zakup respiratorów i najbardziej potrzebnego wyposażenia dla polskich szpitali.

Raport jest przygotowywany co kwartał przez redakcję portalu RaportCSR.pl . 44. edycja stała się kompendium wiedzy dotyczącej podejmowanych inicjatyw w trudnym czasie pandemii. Dodatkowo, poza prezentacjami dobrych praktyk, zawiera on wywiady i komentarze ekspertów.Znalazł się w nim m.in.  komentarz Andrzeja Malinowskiego, prezydenta Pracodawców RP, który przywołując inicjatywy takich firm jak sieci Aptek Gemini, CTL Logistics, PKP Energetyka czy Vaping Association Polska, dowodzi, że polskie firmy zdają egzamin z odpowiedzialności. Raport zawiera także przykłady inicjatyw skierowanych do przedsiębiorców, w tym Krajowej Izby Gospodarczej– organizatora kampanii „Nie pozwolę ci się zamknąć”. Można przeczytać w nim także o działaniach służb medycznych, o tym jak sobie radzą lekarze z ogólnopolskich klinik Diaverum oraz jakie podjęto w nich działania, aby zapewnić będącym w grupie podwyższonego ryzyka pacjentom bezpieczeństwo i wsparcie ze strony personelu oraz o innowacyjnych działaniach sieci LUX MED, które umożliwiają skuteczne realizowanie potrzeb pacjentów w tym trudnym czasie.

Partnerami Raportu są Agencja Informacyjna,  ISBnews, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” i serwis Kurier365.pl.

W poprzednich edycjach Raportu CSR wyróżnieni zostali m.in. PKN Orlen, Maspex, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, PKP Cargo, Fundacja OnkoCafe wraz z firmą Novartis, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza, KGHM Polska Miedź, PKP Energetyka, Grupa Ferrero oraz spółka Emitel.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /now/21.04.2020 r.