Maciek Kozerski – spotkanie autorskie

 

Maciek Kozerski to człowiek uprawiający najbardziej ekstremalne sporty na świecie takie jak wakerboard czy Skydiving. Teraz nadarza się wyjątkowa okazja poznania go bezpośrednio na jego spotkaniu autorskim.

Maciek Kozerski od 2012 roku zawodowo zajmował się pływałem na kitesurfingu. Jest pierwszym Mistrzem Polski w Wakeboardzie.  Przez wiele lat współpracował jako kitesurfer z Red Bullem, wielokrotnie brał udział w Pucharze Świata zajmując miejsca w top 10. Po zakończeniu kariery kiteboarder’a, swoją kolejną miłość odnalazł w skokach spadochronowych z samolotu i innych (w tzw. skydivingu) i B.A.S.E. jumpingu. Teraz Maciek Kozerski pasjonuje się wingsuit. Jego motto życiowe to: „jak coś robić to po oporze i do końca!”

Kitesurfing (także kiteboarding) to sport wodny, polegający na poruszaniu się po wodzie na desce lub hydroskrzydle (foil) z pomocą pędnika – latawca (kite). Tę dyscyplinę uprawia się zarówno na akwenach słodkowodnych (sprzyjające wiatry wieją m.in. w dolinach alpejskich, np. w Południowym Terolu), jak i morskich (np. na polskim wybrzeżu morza Bałtyckiego).

Wakeboarding polega na płynięciu po powierzchni wody na desce, trzymając się liny ciągniętej przez łódź lub za pomocą wyciągu. Wakeboarding powstał z połączenia nart wodnych, snowboardingu i surfingu. Łodzie do wakeboardingu mają specjalną konstrukcję, posiadają odpowiedni kształt kadłuba, napęd śruby Direct-Drive lub V-drive, pylon lub wieżę do mocowania linki, PerfectPass (tempomat) i pomost. Mogą także posiadać fabryczne lub dokładane zbiorniki balastowe w celu uzyskania większej fali.

Chińska gra na arenie globalnej i wielka rywalizacja ze Stanami Zjednoczonymi

Skydiving jest nazywany podniebnym nurkowaniem. Sport polega na wyskoczeniu z samolotu na dużej wysokości (najczęściej jest to ponad 4.000 m), a później, podczas swobodnego lotu, sportowiec wykonuje różnego rodzaju figur akrobatycznych samodzielnie lub w grupie. Bardzo często stosuje się pozycje, które dodatkowo zwiększają prędkość lotu. W niektórych przypadkach może ona dochodzić nawet do 300 km na godiznę. Wyróżnia się kilka kategorii skydivingu: relative work, freefly, skysurfing, speed skydiving i wingsuit skydiving.

Wingsuiting, latanie w wingsuicie jest – sportem ekstremalnym, w którym skoczek ubrany w specjalny kombinezon skacze z dużej wysokości (z samolotu, szczytu urwiska, wysokiej budowli itp), a następnie szybuje. Lot kończy się otwarciem spadochronu i lądowanie. Wingsuiting jako dyscyplina sportowa powstał w latach 90. XX wieku, wraz z wynalezieniem odpowiedniego kombinezonu.

Wingsuit zmniejszając prędkość opadania i zwiększając prędkość w poziomie pozwala na znacznie dłuższe przebywanie w powietrzu. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Stowarzyszenia Spadochronowego (United States Parachute Association), aby wykonać pierwszy skok w wingsuicie, należy mieć wykonane co najmniej 200 zwykłych skoków spadochronowych w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

 Juliusz Erazm Bolek przedstawia „Ogród” („The Garden”)

Spotkanie autorskie z Maćkiem Kozerskim odbędzie się w poniedziałek 23 stycznia 2023 r (pon) o godz. 18.30, w Bibliotece Publicznej (sala konferencyjna gmachu im. St. Kierbedziów przy ul. Koszykowej 26/28 (wejście przez bramę główną) w Warszawie.

Agencja Informacyjna, kultura, /DEC/ 21.01.2023