Jacek Siudziński in memoriam

 

Od środy, 25 stycznia 2023 r. wystawa „Jacek Siudziński in memoriam” będzie dostępna w Galeria (-1) PKOI. Organizatorami ekspozycji są Polski Komitet Olimpijski i Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim.

„Jacek Siudziński in memoriam” to wystawa malarstwa olejnego, instalacji malarsko-rzeźbiarskich. Część prac prezentowanych była w 2022 roku na ekspozycji o tym samym tytule, w Muzeum Ziemi Mińskiej, w Mińsku Mazowieckim. Jacek Siudziński już na studiach prezentował swoje dokonania artystyczne w liczących się galeriach. Zaraz po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w 1982 roku reprezentował Polskę na Biennale Młodych w Paryżu.

Wystawa „Jacek Siudziński in memoriam” jest próbą ukazania bogatej i wszechstronnej twórczości artysty malarza, rzeźbiarza, grafika i rysownika. Dzięki życzliwości i współpracy środowiska artystycznego, osób które odegrały ważną rolę w życiu Jacka Siudzińskiego, instytucji kultury i sztuki udało się zgromadzić tak wiele wspaniałych eksponatów, które tworzą sylwetkę Jacka Siudzińskiegoartysty.

Jacek Siudziński chętnie portretował bliskich, uwieczniał ich w odrealnionych przestrzeniach. Często jego płótna były nie do końca zamalowane, bo jak mówił: „żeby nie powiedzieć za dużo ale i nie przesadzić z niedopowiedzeniem”. Jacek Siudziński – znany głównie ze swojej twórczości malarskiej, tworzył też oryginalne płaskorzeźby o tematyce sakralnej, grafikę artystyczną oraz artystyczną ceramikę użytkową.

Juliusz Erazm Bolek: Monochrome

 „W swojej wyjątkowej sztuce Jacek Siudziński symbolicznie łączy przeszłość z teraźniejszością.” – Wyjaśnia Kama Zboralska kurator wystawy w Galerii -1. – „Autor tworzy wizerunek staruszki z niemowlęciem; portret, którego pół twarzy należy do zmęczonej, wiekowej już kobiety a druga część do młodej, ładnej dziewczyny. Te prace są o przemijaniu ale też i o kontynuacji, ciągłości.” – Opowiada Kama Zboralska kurator wystawy w Galerii -1 PKoI w Warszawie.

Jacek Siudziński chętnie eksperymentował, czasem płótno zamieniał na deskę, powstawały wówczas oryginalne obiekty też o wyalienowaniu i braku zrozumienia. Najlepszy okres w twórczości Artysty przypada na lata 80. i 90. XX wieku, kiedy namalował najwięcej dzieł, wystawiając je i sprzedając w Polsce, Europie i w Ameryce Północnej.

Jacek Siudziński lubił pracować na dużych formatach, wlewać w nie treści niepokojące widza, prowokujące oko.” – Uważa Iwona Pleskot – historyk sztuki. – „Rozdrażnienie budzą ucięte kadry, dynamiczne kompozycje, ekspresyjne barwy, spontanicznie i pozornie przypadkowo wybrane fragmenty jakiejś nieokreślonej rzeczywistości. To w niej osadzał sceny erotyczne, portretował trudne relacje damsko-męskie i kobiece akty umieszczając postaci w odrealnionych przenikających się przestrzeniach, pokojach, łazienkach. Miłosnej osnowie jego płócien towarzyszy jednak zawsze duch podskórnie wyczuwanej tragedii, rozczarowania i obcości. Cechą charakterystyczną jego obrazów jest „malarskie niedopowiedzenie” – częściowe pozostawienie rysunkowej formy, tak, jakby każda plama koloru więcej mogła zaburzyć kruchą równowagę tych płócien. Nie sposób uwolnić się od wrażenia, że świat barwnych obrazów Jacka Siudzińskiego to z wysiłkiem okiełznany chaos, dokumentujący wewnętrzne rozdarcie artysty”. – Twierdzi Iwona Pleskot – historyk sztuki.

Karol Palczak – wskazanie 12. Kompasu Młodej Sztuki 2022

Prace, które przyniosły Jackowi Siudzińskiemu największy rozgłos to kompozycje figuratywne, nierozerwalnie związane z jego życiem, przeżyciami i emocjami. Na ogół wielkoformatowe, pełne magicznej, metafizycznej aury. Są o samotności, przemijaniu, trudnych relacjach nie tylko między kobietą i mężczyzną.

Jacek Siudziński (1957-2021) mieszkał i tworzył w Mińsku Mazowieckim. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1977-1982), gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Brał udział w licznych wystawach, m. in. w Biennale w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu (1982), Muzeum Narodowym w Poznaniu(1982), w Galerii „Ars Polona”, Düsseldorf (1986), Walter Bischoff Gallery, Chicago (1988), w Wystawie Młodej Plastyki Polskiej „Arsenał’ 88”, Warszawa (1988), „Red & White”, Warszawa-Amsterdam-Bruksela (1989), Kunstmarkt w Los Angeles (1989), „Droga Krzyżowa” w Parafii Św. Anny w Ottenhöfen/Schw (1997). W 2008 roku w Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim odbyła się wystawa jednej nocy pt. „Gdzie jesteś… Wołam”  (wieża ciśnień, 29/30.11.) oraz w 2022 roku w Muzeum Ziemi Mińskiej „Jacek Siudziński in memoriam”. Obrazy artysty wzbogacają kolekcje min. Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Wystawa „Jacek Siudziński in memoriam” dostępna w Galeria (-1) PKOI, Centrum Olimpijskie im. Jana Pawła II (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, Warszawa) będzie od 24 stycznia do 19 lutego 2023. Kuratorami są: Kama Zboralska i Beata Sajewska.

Agencja Informacyjna, kultura /DEC/ 22.01.2023 r.