Joanna Tumiłowicz: Meksyk nie daje mi spokoju

Wystawa pt. “Mój Yucatan”, która zostanie otwarta 4 lipca 2018 r. w Galerii Kazamaty w Starej Prochowni w Warszawie, to artystyczne impresje po pobycie studyjnym autorki w Meksyku w 2015 roku.

Niektóre prace powstawały jeszcze tam na miejscu na skutek szoku jaki wywołały w jej głowie gorące, wręcz agresywne kolory i ostre światło atakujące człowieka z każdej strony.

Joanna Tumiłowicz
Joanna Tumiłowicz

Dodatkowym impulsem były egzotyczne zwierzęta, jak ostronosy, aguti czy warany, podchodzące niemalże na wyciągnięcie ręki, czy też niezwykle kolorowe ptaki – te ostatnie jednak chętniej kryły się w listowiu i trudniej było je dokładnie obejrzeć.

Joanna Tumiłowicz
Joanna Tumiłowicz

Ogromne wrażenie wywoływały wreszcie zabytkowe budowle Majów i ich sztuka rytualna, czym wręcz przepełniona jest dżungla na Półwyspie Jukatan.

Joanna Tumiłowicz
Joanna Tumiłowicz

Wiele z tych świadków historii jeszcze nie zostało udostępnionych turystycznie, bo zaborcza przyroda dokładnie wszystko zarosła i ukryła przed ludźmi.- Część prac przywiezionych z Meksyku a także wykonanych później, już w Polsce pod wpływem “majowskiej” inspiracji, pokazywałam na wystawach w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i w Domu Artysty Plastyka – mówi Joanna Tumiłowicz. -Nie udostępniłam jednak wszystkiego, co stworzyłam w różnych technikach malarskich, graficznych i tekstylnych, głównie z braku miejsca w salach wystawowych. Także w Galerii Kazamaty nie będzie ekspozycji całej meksykańskiej kolekcji. Wybrałam więc prace najnowsze, które wciąż powstają w mojej pracowni, bo okazuje się, że wrażenia z tamtej wyprawy sprzed trzech lat wciąż nie dają mi spokoju.

Joanna Tumiłowicz
Joanna Tumiłowicz

Joanna Tumiłowicz jest grafikiem, malarzem i twórcą instalacji przestrzennych.

Przez wiele lat pracowała również jako matematyk i muzyk. Obecnie przygotowuje pracę doktorską na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest autorką ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jest także recenzentem muzycznym oraz wykonuje dla prasy testy na inteligencję i spostrzegawczość.

Zmiana postrzegania

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, /BTU/ 19.06.2018