Krzysztof Przybył, Jerzy Skolimowski, Agata Konarska

Teraz Polska dwudziesty ósmy raz

 

Już po raz 28. odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie uroczysta gala konkursu promocyjnego „Teraz Polska”. W tym roku Kapituła Konkursu nagrodziła Godłem 12 produktów, 10 usług, 2 przedsięwzięcia innowacyjne oraz 2 gminy. Przyznano również tytuły Wybitnego Polaka.

„- Największym zaskoczeniem XXVIII edycji konkursu „Teraz Polska” jest ogromne zróżnicowanie firm pod względem wielkości – mówi Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”. – Wśród tegorocznych laureatów znalazły się największe polskie marki, jak POLPHARMA, MLEKOVITA, ITAKA, czy PKN ORLEN, a z drugiej strony niewielkie, często rodzinne przedsiębiorstwa, jak Wydawnictwo Artystyczne Kurtiak i Ley, czy Podlaska Chata. Z satysfakcją obserwujemy także, jak z roku na rok wśród laureatów przybywa firm oferujących najnowocześniejsze rozwiązania w swoich branżach. W tym roku po raz pierwszy nagrodziliśmy bezzałogowy statek latający Tiguar S-410 i akcesoria związane z ideą inteligentnego domu”

„- Minęło prawie 30 lat, od kiedy polscy przedsiębiorcy po raz pierwszy sięgnęli po najwyższe laury w konkursie „Teraz Polska”. Konkurs, który od początku swojego powstania miał promować silne, dobre, polskie marki, sam jest dziś marką z tradycjami, a Polaków nie trzeba już przekonywać, że polskim markom warto zaufać. Dołączenie do wąskiego grona laureatów konkursu „Teraz Polska” oznacza przyjęcie funkcji ambasadora polskiej marki i polskiej jakości” – mówił Krzysztof Przybył, prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Rozpoznawalność Godła „Teraz Polska” przekłada się na możliwości promocyjne, jakie pojawiają się przed Laureatami.

„- Godło „Teraz Polska” jest prestiżowym wyróżnieniem, znakiem rozpoznawalnym zarówno w Polsce jak i za granicą. Jesteśmy zaszczyceni, że ITAKA znalazła się w gronie jego laureatów. Jest to dla nas wyjątkowa rekomendacja, wzmacniająca zaufanie klientów i wiarygodność firmy w relacjach biznesowych, co dla touroperatora ma znaczenie fundamentalne. Godło „Teraz Polska” potwierdza wartość naszego produktu, jakim są zagraniczne imprezy turystyczne, i wkład w rozwój polskiej turystyki” – powiedział Piotr Henicz, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu biura podróży ITAKA.

– To dla nas zaszczyt! Sukces Cydru Lubelskiego tkwi w naturalnym procesie produkcji, zachowaniu charakterystycznych cech polskich jabłek, klimatu i receptury oraz bardzo silnym związku marki z regionem – podkreślał Robert Walewski, Brand Manager marki Cydr Lubelski. – Dzięki Godłu „Teraz Polska” będziemy mogli jeszcze silniej wspierać rozwój Lubelszczyzny i promować to, co lokalne, naturalne i po prostu najlepsze. Wierzymy, że polski cydr może stać się naszą narodową specjalnością i towarem eksportowym. Żaden inny kraj nie ma takiego zaplecza do produkcji cydru, jak Polska. Naturalny polski cydr jest dla gospodarki istotnym elementem programu rozwoju regionów – dodaje.

W tym roku tytuły „Wybitnego Polaka” otrzymali:

Jerzy Skolimowski – reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, malarz, poeta, wielokrotnie nagradzany podczas festiwali filmowych m.in. w Berlinie, w Cannes, w Wenecji, czy w Tokio;
Kamil Stoch – najbardziej utytułowany polski skoczek narciarski, m.in. trzykrotny indywidualny mistrz olimpijski, drużynowy brązowy medalista olimpijski, indywidualny i drużynowy mistrz świata, dwukrotny zdobywca Pucharu Świata, zwycięzca 65. i 66. Turnieju Czterech Skoczni;
ks. prof. Michał Heller – kosmolog, filozof i teolog, pierwszy Polak – laureat Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią.

– Hasło „Teraz Polska” kojarzy mi się z małym, biało-czerwonym znakiem na różnych produktach, zwiastującym, że są to produkty dobrej jakości. Nigdy nie przypuszczałem, że znak ten pojawi się na produktach mojej myśli – mówił ks. prof. Michał Heller.

„- Sama idea konkursu „Teraz Polska” związana jest z promocją Polski, wskazywaniem tego, co możemy pokazać światu. Bardzo dobrze, że Kapituła zdecydowała o przyznawaniu tytułu Wybitnego Polaka. Nie tylko krajowe produkty i usługi, ale także wielu naszych rodaków warto wyróżnić. Wśród nich jest właśnie ks. prof. Michał Heller, znany na świecie, jednak powinien być znany jeszcze szerzej i kojarzony z naszą ojczyzną. W nominacji ks. prof. Hellera widzę też pozytywny, piękny wymiar troski o ludzi, którzy z Polski pochodzą i zajmują znaczące miejsce w kulturze i nauce – europejskiej i światowej” – mówił kardynał Kazimierz Nycz.

Ceremonia wręczenia statuetek „Teraz Polska” i „Wybitny Polak” odbyła się 18 czerwca 2018 r. w trakcie wieczornej Gali „Teraz Polska” w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Teraz Polska – teraz samorząd!

Wyjątkową ozdobą wieczoru był koncert Jazz Bandu Młynarski-Masecki. Artyści wykonywali piosenki legendarnych przedwojennych polskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia takich jak Ludwik Szmaragd, Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold.

 

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, /tekst MAN, fot. ALM/, 18.06.2018

Na zdjęciu: Krzysztof Przybył, Jerzy Skolimowski i Agata Konarska podczas konferencji prasowej 18 czerwca 2018 r.