Historia Bożego Narodzenia

 

 

Boże Narodzenie jest, zaraz po Wielkanocy, najważniejszym świętem chrześcijańskim w roku. Wprowadzone zostało w celu uczczenia narodzin Jezusa Chrystusa. Pierwsze obchody datowane są na IV wiek w Rzymie. Jaka jest prawdziwa historia Świąt Bożego Narodzenia?

 

Początkowo obchody narodzin Jezusa Chrystusa odbywały się prawdopodobnie 6 grudnia. Współcześnie znana nam data obchodów Świąt wyznaczona została jako przeciwwaga do pogańskiego święta słońca. Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia w dniu 25 grudnia obchodzony jest najprawdopodobniej od 356 roku. W tym właśnie czasie na polecenie cesarzowej Heleny z Betlejem wzniesiono bazylikę Narodzenia Pańskiego w miejscu narodzin Jezusa. Postawienie tej budowli zapoczątkowało tradycję budowania bożonarodzeniowej szopki.

 

Liczby mówią: Boże Narodzenie

 

Dokładny dzień narodzin Jezusa Chrystusa nie jest wiec znany, tak samo jak i rok jego narodzin. Wymieniany w Nowym Testamencie tzw. rok zerowy prawie na pewno nie jest właściwy. Oszacowano to m.in. na podstawie kilku faktów historycznych. Wielu badaczy za rok urodzenia Jezusa przyjmuje 4 rok p.n.e., bo wiem jest to również data śmierci króla Heroda. Są też badacze według których gwiazda betlejemska to nic innego jak kometa Halleya. Była ona widoczna w 12 roku p.n.e.

Tak jak zmieniła się data obchodów Świąt, zmieniały się również związane z nimi tradycje. W średniowieczu na przykład była to po prostu huczna i wesoła zabawa. Współcześnie znane tradycje radosnych ale i pełnych zadumy świąt zaczęły kształtować się dopiero w XVII wieku. Obecnie Święta to czas spędzany w gronie najbliższych. Czas rozmyślań, spokoju, radości i wspólnego spędzania czasu.

 

Charity Bazzar – prezenty, które pomagają

 

W Polsce również Boże Narodzenie ma swoją historię. Dawniej nazywano je Godami, Godniami lub Godnymi Świętami. Wszystkie te nazwy pochodziły od starosłowiańskiego słowa god, czyli rok, a dokładniej od zaślubin (godów) starego i nowego roku oraz nocy i dnia, bowiem czas Bożego Narodzenia zbiegał się z zimowym przesileniem. Pierwszy dnia Świąt  rozpoczynało poranne nabożeństwo, następnie wszyscy siadali przy suto zastawionym stole. Biesiadnicy spędzali czas na rozmowach, modlitwie i śpiewaniu kolęd. Zgodnie z tradycją nie wolno było podejmować żadnej pracy. Dotyczyło to również sprzątania, rąbania drewna, przynoszenia wody ze studni a nawet gotowania. Co ciekawsze nie wolno było się czesać, przeglądać w lustrze ani zażywać drzemki w ciągu dnia. Nie urządzano też wesel w tym terminie, co dziś jest dość popularne.

 

Święta Bożego Narodzenia w Pance na Bukowinie

 

Drugi dzień Świąt, poświęcony męczeństwu św. Szczepana, również miał swoje tradycje. Głównym zwyczajem było obsypywanie się ziarnem podczas składania życzeń. Tego dnia również nie podejmowano się żadnych prac, jednak w dobrym tonie było składanie wielu wizyt rodzinie i sąsiadom.

Do początków XX wieku uznawano jeszcze jedna tradycję. Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia był początkiem dwunastu szczodrych dni. Był to trwający do Trzech Króli okres, w którym biesiadowano i unikano pracy.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, kultura /now/ 21.12.2022 r.