Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy

 

Obchody Dnia Dojazdu Rowerem do Pracy zapoczątkowała Liga Amerykańskich Rowerzystów w 1956 roku. Coroczne święto przypada zawsze w trzeci piątek maja. W 2023 roku wypada ono 19 maja. Święto ma promować zdrowy styl życia oraz pozytywny wpływ poruszania się rowerem na środowisko. Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne poparło Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy w ramach swoich działań na rzecz zachęcania do aktywnego transportu.

Liczby mówią: 75 lat istnienia Światowej Organizacji Zdrowia

Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy stanowi spójną całość z Tygodniem Dojazdu do Pracy Rowerem i Miesiącem Roweru. W tym czasie organizacje rowerowe zachęcają wszystkich do tego, by przesiedli się na rowery. Taka forma podróży do pracy stanowi doskonałą alternatywę dla samochodu, pomaga ominąć korki, poprawia kondycję fizyczną i ma pozytywny wpływ na środowisko. W ostatnich latach poruszanie się rowerem staje się też coraz bardziej modne. Do akcji przyłącza się coraz więcej organizacji i firm. Wielu pracodawców oferuje też pracownikom dojeżdżającym rowerem prysznice w swoich siedzibach. Z okazji Dnia Dojazdu Rowerem do Pracy w wielu krajach organizowane są różnorodne imprezy rowerowe, spotkania, przejazdy, pikniki.

Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy to święto promujące zdrowy tryb życia i ekologię. Po pierwsze dojeżdżanie rowerem, to wzmożona aktywność fizyczna. W jej wyniku pobudzane są endorfiny, które wpływają pozytywnie na ogólne samopoczucie i uczucie szczęścia. Lepsze samopoczucie to lepsze nastawienie do codziennych wyzwań. Jazda rowerem wpływa też pozytywnie na zdrowie, kondycję, a także utrzymanie szczupłej sylwetki.

Dla dobrej, sąsiedzkiej atmosfery Ty też porozmawiaj o Czystym Powietrzu

Dojeżdżanie do pracy rowerem ma także swój aspekt ekologiczny oraz ekonomiczny. Jest mniej kosztowne niż dojeżdżanie autem czy komunikacją. Ponadto rower napędzany jest siłą ludzkich mięśni, a nie paliwem, które ma negatywny wpływ na środowisko. Jeżdżenie rowerem nie emituje spalin i pomaga zaoszczędzić nerwy związane ze staniem w korkach.

Agencja Informacyjna /now/ 17.05.2023 r.