Dorota Redlińska: Barbara Redlińska – wspomnienie

 

Moja Mama, Barbara Redlińska urodziła się 4 grudnia 1946 r. w Białymstoku. Dzieciństwo, choć nie było „usłane różami“, wspominała zawsze z czułością i humorem. O swojej matce i rodzeństwie mówiła z miłością. Od dziecka bardzo lubiła cmentarze i z ciekawością obserwowała pogrzeby. (Mam nadzieję, że mojej Mamie podoba się Cmentarz Południowy…)

Barbara Redlińska ukończyła Liceum Plastyczne w Supraślu, nawiązując tam znajomości, które przetrwały aż do teraz. Czasy te wspominała z sentymentem. Następnie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, studiując pod kierunkiem Jerzego Nowosielskiego.

Juliusz Erazm Bolek – Sukces Roku 2023

Przez kilkanaście lat Barbara Redlińska pozostawała w związku z literatem Edwardem Redlińskim, z którym ma jedyne dziecko –córkę Dorotę. Byłyśmy z Mamą blisko związane za sprawa życia w kawalerce i wspólnej opiece nad zgrają licznych bezdomnych kotów, które w przyszłości pojawiały się w naszym domu jako stali mieszkańcy.

Barbara Redlińska była osobą ogromnie dynamiczną, obdarzoną wyobraźnią i humorem, nie sposób było nie zauważyć jej „entrance“ w różnych miejscach i sytuacjach. Roztaczała tajemniczy blask i choć nigdy nikomu się nie podlizywała, miała własne zdanie i mówiła to, co myśli − miała wielu przyjaciół, którzy kochali jej temperament, cięty język i emocjonalność. Nie miała zwyczaju się skarżyć. Przynosiła ludziom radość, lubiła się wygłupiać i śmiać.

Barbara Redlińska była malarką. Przez wiele lat związana z kultową Galerią Delfiny na warszawskim Powiślu. Należała do Związku Plastyków i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, działała w grupie Via Varsovia. Malowała pejzaże, akty i kwiaty, które kochała. Szczególną sympatię czuła do bratków. Jej malarstwo, raz pełne nasyconych, kontrastujących barw, a raz pastelowych, delikatnych, było jej pasją i życiem. Szczególne wrażenie robią malowane przez nią postacie kobiece: wielobarwne, pełne dramatyzmu i pasji.

Wspomnienie Zbigniewa Jerzyny poprzez malarstwo Marii Wollenberg-Kluza

Barbara Redlińska uczestniczyła w wielu wystawach grupowych i indywidualnych, prace Artystki powędrowały do wielu krajów. Sama mówiła tak o twórczości i doświadczaniu sztuki: „Obchodzą mnie uczucia, nastroje – te nieoczywiste, niejednoznaczne – ich kruchość, nieukładność, ckliwość. W jednym człowieku, między dwojgiem ludzi, między ludźmi. A malowanie – to ważna rozmowa ze sobą – i trochę nadziei na istotny kontakt z drugim człowiekiem – współodczuwanie. Moje obrazy są tropem do mnie.”

Barbara Redlińska była osobą prawdziwie bezkompromisową. W życiu i w miłości dawała całą siebie. Z oddaniem opiekowała się kotami – własnymi i podwórkowymi. W maleńkim mieszkanku miała ich swego czasu 11, nocami dokarmiała koty na pobliskim podwórku, dbała o bezpieczeństwo i uczestniczyła w ich leczeniu. Była to ważna część jej życia, wiążąca się z głębokimi emocjami. Gospodarując wydatkami, na pierwszym miejscu stawiała ukochane zwierzęta. Była minimalistką – nie potrzebowała licznych rzeczy, a jedynie ulubione, starannie wybrane. Liczne, co pozostawiła, to przepiękne obrazy.

XVIII Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego

15 ostatnich lat jej życia naznaczyła choroba Parkinsona. Osoba pełna szalonej energii, niezwykle sprawna fizycznie i z tej sprawności bardzo dumna, musiała godzić się stopniowo z utratą samodzielności. Znosiła chorobę z pokorą i godnością. 5 ostatnich lat spędziła w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Jej nietuzinkowa osobowość i silny charakter, które mimo postępującej choroby zachowała do końca swych dni − sprawiły, że i tam znalazła przyjaciół. Wspominana jest jako pacjentka, która traktowała personel z szacunkiem i zrozumieniem.

Barbara Redlińska była osoba towarzyską, ludzie garnęli się do niej przyciągani niezwykłą niepokorną osobowością, miała licznych, oddanych przyjaciół. Najwierniejsi z nich odwiedzali ją w ośrodku opiekuńczym, wciąż doceniając jej charyzmę. Odeszła niespodziewanie, cicho i dyskretnie – dokładnie tak, jak zwykła robić to w życiu. „Przybywała“, niosąc dużo zgiełku, a kiedy nie chciała być w jakimś miejscu, sytuacji czy towarzystwie, oddalała się po angielsku. Żyła według motta Stachury: „Śmiać się głośno, płakać cicho?. Nie będzie drugiej takiej, jak ONA.

Dorota Redlińska

Wystawę obrazów „Kobieta, kolor, emocje Barbary Redlinskiej będzie można oglądać bezpłatnie w „Europejską Noc Muzeów”, w sobotę 13 maja 2023 r. w Galerii Delfiny, na warszawskim Powiślu, przy ul. Smulikowskiego 10, lok. 2 w Warszawie. Prezentowane na ekspozycji prace zostały wykonane w technice pastele na papierze oraz akryl na płótnie

 

Barbara Redlińska żyła w latach 1946–2021. Urodziła się w Białymstoku. Ukończyła Liceum Plastyczne w Supraślu. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom na Wydziale Malarstwa w 1974 r. w pracowni Jerzego Nowosielskiego. W latach 1975–2002 brała udział w 15 wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w Polsce i za granicą. Uczestniczyła w bardzo wielu akcjach charytatywnych, także jako współorganizator. Prace artystki znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych w Republice Argentyńskiej, Związku Australijskim, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki, państwach europejskich i w Polsce. Była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Pozostawiła po sobie kilkaset obrazów i rysunków.

Wystawy indywidualne:

1979 – Galeria młodych, Klub Międzynarodowej Prasy i Książki „Bielany“, Warszawa,

1988 – „Mała Galeria“, Biuro Wystaw Artystycznych, Szczawnica,

1989 – Wolfgang Dresler, Esslingen, republika Federalna Niemiec,

1992 – Galeria Hanaoka, Warszawa,

1992 – Kino Capitol, Warszawa,

1992 – Kino Polonia, Warszawa,

1993 – Galeria Flik, Warszawa,

1997 – Pałac Kazimierzowski, Uniwersytet Warszawski, Warszawa,

1997 – Galeria Brama, Warszawa,

1997 – Jatki, Galeria Biura Wystaw Artystycznych, Nowy Targ,

1998 – „Otwarte Koło”, Galeria Wilanów, Warszawa,

1998 – „Obchodzą mnie uczucia“, Galeria PKO BP w Sokółce,

1998 – Galeria „Sztuka i pieniądze“, Dom Maklerski BSK SA, Warszawa,

1999 – Galeria „AKTYN“, Warszawa,

2001 – „Barbary 55. Malarstwo i rysunek“, Galeria Delfiny, Warszawa,

2002 –2012 –stała ekspozycja kilku prac w Galerii Delfiny, Warszawa,

2023 – „Kobieta, kolor, emocje”, Galeria Delfiny, Warszawa.

 

Agencja Informacyjna, kultura, /DEC/ 10.04.2023