Alicja Majewska kończy 75 lat

 

Alicja Majewska to jedna z najbardziej znanych polskich piosenkarek. Wraz z Włodzimierzem Korczem tworzy duet artystyczny, który stworzył wiele ponadczasowych przebojów. Przez 50 lat swojej kariery piosenkarka współpracowała z artystami, takimi jak Wojciech Młynarski, Łucja Prus czy Magda Czapińska. 30 maja 2023 roku Alicja Majewska obchodzić będzie 75. urodziny.

Alicja Lucyna Majewska-Budzyńska urodziła się 30 maja 1948 we Wrocławiu. Wczesne lata dzieciństwa spędziła w Olbierzowicach. Jej rodzice byli nauczycielami. Ojciec uczył matematyki i śpiewu, był również kierownikiem szkoły w Olbierzowicach, natomiast matka uczyła polskiego i rosyjskiego. Alicja Majewska ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana w Pruszkowie, a następnie Wydział Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku andragogika.

Alicja Majewska zadebiutowała w 1968 na IV Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Trzy lata później została  solistką zespołu Partita, z którym występowała do 1974 roku. Występowała też w warszawskim Teatrze na Targówku. W 1975 roku zdobyła nagrodę główną Ministerstwa Kultury i Sztuki na 13. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wykonując piosenkę „Bywają takie dni”. W 1980 roku, za wykonanie piosenki „Jeszcze się tam żagiel bieli”, otrzymała drugą nagrodę na 18. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Rostocku. W 1985 roku Alicję Majewską uhonorowano na festiwalu w Hawanie. W tym samym roku za wykonanie utworu „Dla nowej miłości” otrzymała nagrodę na 22. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a rok później, również na Festiwalu w Opolu, została nagrodzona za utwór „Odkryjemy miłość nieznaną”.

Alicja Majewska od lat współpracuje z Włodzimierzem Korczem. Wspólnie stworzyli wiele przebojów takich jak: „A ja…”, „Apetyt wciąż na życie mam”, „Być kobietą”, „Jeszcze się tam żagiel bieli”, „Mały dworzec w deszczu”, „Miłość taka jest”, „Odkryjemy miłość nieznaną” czy też utwór promujący serial 07 zgłoś się „Przed nocą i mgłą”. 14 czerwca 2015 podczas 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na koncercie z okazji 90-lecia Polskiego Radia i 40-lecia współpracy artystycznej, wraz z Włodzimierzem Korczem Alicja Majewska odebrała Honorowy Złoty Mikrofon. W 2020 roku duet artystyczny był bohaterem koncertu „Majewska & Korcz – okrągłe 45 z okazji 45 lat” podczas 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W maju 2023 roku Alicja Majewska odebrała Bursztynowego Sowika podczas Polsat Superhit Festiwal 2023.

Alicja Majewska została uhonorowana Brązowym i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od 2019 roku uczestniczyła jako trenerka w programie TVP2 The Voice Senior. W 2021 roku artystka zdobyła nagrodę Superwiktora za całokształt kariery zawodowej.

Foto: http://www.alicjamajewska.com.pl/galeria.html

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 29.05.2023