23 czerwca – Dzień Ojca

„Żadna mądrość, której możemy nauczyć się na ziemi, nie da nam tego, co słowo i spojrzenie ojca” – Wilhelm Raabe. Ojciec to niewątpliwie jedna z najważniejszych postaci w życiu każdego dziecka. Uczy, wychowuje, kształtuje. 23 czerwca obchodzimy w Polsce Dzień Ojca.

Dzień Ojca jest świętem zapoczątkowanym w Stanach Zjednoczonych. Jego historia sięga 1910 roku. Po sukcesie jaki odniósł Dzień Matki, Sonory Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta, postanowiła uczcić także rolę ojców. Chciała w szczególności oddać hołd własnemu tacie, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa.  Pomysł uczczenia ojców przyjął się na tyle, że w 1972 roku prezydent USA Richard Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca. W różnych krajach święto ma różne daty. W Stanach Zjednoczonych obchodzone jest 21 czerwca.

„Gdy miałem czternaście lat, mój ojciec nie znał się na niczym. Gdy skończyłem dwadzieścia jeden, nie mogłem wyjść z podziwu, jak wiele nauczył się w ciągu siedmiu lat” – Mark Twain

W Polsce Dzień Ojca świętowany jest od 1965 roku i przypada 23 czerwca. Tego dnia najmłodsi szykują dla swoich ojców laurki, a starsi obdarowują prezentami. W życiu każdego malucha tata jest pierwszym bohaterem. Dla nastolatków to osoba, która nic nie wie i na niczym się nie zna. Gdy dorastamy ojcowie zwykle stają się życiowymi przewodnikami, nauczycielami, wsparciem.

Z okazji Dnia Ojca zespół Agencji Informacyjnej składa wszystkim ojcom najserdeczniejsze życzenia.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /now/ 18.06.2020