Juliusz Erazm Bolek Wieża Poezji

Juliusz Erazm Bolek „Wieża Poezji”. Nowatorska ekspozycja twórczości (od 14.03.2025)

W warszawskiej Galerii Wieża, 14 marca 2025 roku odbędzie się wyjątkowe wydarzenie artystyczne – otwarcie wystawy „Wieża Poezji”, prezentującej twórczość Juliusza Erazma Bolka. Ekspozycja ta stanowi niezwykłe podsumowanie 45-letniej drogi artystycznej poety, laureata m.in. Nagrody Świątowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Kuratorem wystawy jest znana artystka Maria Wollenberg-Kluza.

Poezja w nowoczesnym wydaniu

Wystawa potrwa do 7 kwietnia 2025 roku i będzie można ją zwiedzać po uprzednim umówieniu się telefonicznym. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z unikalnym dorobkiem Juliusza Erazma Bolka, który od lat eksperymentuje z formą i przekazem poetyckim. Plakaty poetyckie, które są głównymi bohaterami ekspozycji, stanowią wyjątkowe połączenie grafiki i poezji, tworząc nowy wymiar obcowania z literaturą.

Juliusz Erazm Bolek: manifest artystyczny i rewolucyjny pogląd na poezję

Juliusz Erazm Bolek od lat dążył do uwolnienia poezji z tradycyjnych form przekazu. W swoim manifeście artystycznym „Już od dziecka cierpiałem na gigantomanię” poeta podkreślał, że książki to „trumny”, w których zamykane są wiersze, a biblioteki przypominają „grobowce”, przez co poezja nie ma szansy dotrzeć do szerszej publiczności. Rozwiązaniem miały być plakaty poetyckie oraz inne formy artystyczne, które pozwalają literaturze funkcjonować tam, gdzie jest życie i ludzie.

Historia plakatów poetyckich Juliusza Erazma Bolka

Plakaty poetyckie Juliusza Erazma Bolka niejednokrotnie zaskakiwały publiczność swoim rozmachem i nowatorskością. Jednym z najważniejszych wydarzeń była ekspozycja „Milion spojrzeń każdego dnia” w 1997 roku, kiedy to na 300 przystankach komunikacji miejskiej w Warszawie zawisły plakaty poetyckie. Wystawa trwała dwa miesiące, a odbiorcy mieli możliwość zetknięcia się z poezją w przestrzeni publicznej przez całą dobę.

Większość prac artysty znalazła swoje miejsce w albumach „Och! Ziemio Ty Moja. Plakaty poetyckie” oraz „Obrazy ze słów”. Te unikalne zbiory dokumentują twórczą ewolucję Juliusza Erazm Bolka i jego dążenie do zmiany sposobu odbioru poezji.

Eksperymentalne formy przekazu

Juliusz Erazm Bolek nie ograniczał się wyłącznie do plakatów poetyckich. Jego poezja pojawiała się na etykietach samoprzylepnych (vlepkach), obrusach, powłoczkach, płytach ceramicznych, a nawet była malowana na jezdniach. Twórca udowodnił, że literatura może funkcjonować w przestrzeni codziennej, otwierając nowe możliwości dla artystycznej ekspresji.

W 2000 roku poeta poszedł o krok dalej, organizując pokaz „dźwięk i światło” w Teatrze „Małym” w Warszawie, podczas którego jego wiersze zostały wyświetlone za pomocą laserów. Kolejnym innowacyjnym przedsięwzięciem była produkcja teledysków poetyckich, łączących literaturę z nowoczesnymi mediami audiowizualnymi.

Juliusz Erazm Bolek – artysta nieustannie poszukujący

Twórczość Juliusza Erazma Bolka pokazuje, że poezja może wykraczać poza karty książek, stając się elementem codziennego świata. Jego eksperymenty artystyczne doprowadziły go do nurtu poezji konkretnej, która w większym stopniu niż tradycyjna liryka oddziałuje na odbiorcę wizualnie i sensorycznie.

„Wieża Poezji” jest zatem nie tylko podsumowaniem wieloletniej pracy artystycznej Bolka, ale także zaproszeniem do refleksji nad rolą poezji w świecie zdominowanym przez obraz i technologię. Wystawa w Galerii Wieża to niepowtarzalna okazja, by odkryć, jak można łączyć słowo i obraz w jedną harmonijną całość, która wciąga odbiorcę w nową, niezwykłą przestrzeń sztuki.

Zaproszenie dla miłośników poezji i sztuki

Otwarcie wystawy odbędzie się 14 marca 2025 roku o godzinie 19:00 w Galerii Wieża przy Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, przy al. Komisji Edukacji Narodowej 101. To wydarzenie stanowi doskonałą okazję, by poznać twórczość jednego z najbardziej oryginalnych polskich poetów współczesnych i doświadczyć poezji w zupełnie nowym wymiarze.

Wystawę można oglądać do 7 kwietnia 2025 roku po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym. Zgłoszenia należy wysyłać SMS-em na numer: 783-900-738. Nie przegapcie tej niepowtarzalnej szansy na spotkanie z poezją, która wychodzi poza granice tradycji i wkracza w nowoczesną przestrzeń sztuki!

Kim jest Juliusz Erazm Bolek?

Juliusz Erazm Bolek – pisarz i twórca plakatów i afiszy literackich oraz poezji konkretnej, laureat wielu nagród m. in.: Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO.  W 2017 roku jego poemat Corrida otrzymał tytuł WIERSZ ROKU.  Autor wydał kilkanaście książek, z których najważniejszym jest tom wierszy „Abracadabra”. Najbardziej znanym utworem jest poemat „Sekrety życia” przetłumaczony na ponad 30 języków. Ustanowił rekord Guinnessa na największy tom wierszy.  O Juliuszu Erazmie Bolku zrealizowano dwa filmy dokumentalne: „Wlepkarz” w reżyserii Zbigniewa Kowalewskiego i „Poeta” w reżyserii Piotra Kulisiewicza

Kultura /EST/ Galeria Wieża / Fot. Adam Romanowicz / 12.03.2025

AI World
Gospodarka
Home
Opinie
Kultura