Jubileuszowy Festiwal Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice.

 

Festiwale Poezji Słowiańskiej to miejsce święta poezji. Głównym celem jest promocja i popularyzacja wartościowej. Festiwalu Poezji Słowiańskiej jest także okazją do zawarcia nowych znajomości, przyjaźni i współpracy. Jubileuszowa, dziesiąta edycja tego wydarzenia odbędzie się w dnia 6-9 października 2022 r. w gościnnych Czechowicach-Dziedzicach.

 

Ryszard Grajek. Poetycki Muszkieter

 

X Festiwal Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice rozpocznie się rano, w czwartek, 6 października 2022 r. od spotkania poetyckiego, z uczniami Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie. O godz. 11.30 rozpocznie się spotkanie panelowe w Centrum Edukacji Ekologicznej. Na godz. 16.15 organizatorzy zapraszają na finisaż wystawy malarstwa Mariana Lecha Bednarka. O godz. 17.00 zaplanowano spotkanie jubileuszowe Ryszardem Grajkiempoetą i dyrektorem Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice.

 

W piątek 7 października 2022 r. rano poeci X Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice spotkają się z młodzieżą Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata, a o godz. 11.00 z uczniami Zespołu Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych. O godz. 11.00 organizatorzy Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice zapraszają na sesję literacką „Rola poezji w XXI wieku” w Książnicy Beskidzkiej, w której wezmą udział Marek Bernacki – profesor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Renata Morawska i Juliusz Wątroba. O godz. 17.00 rozpocznie się Bielska Gala Poetycka w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz.

 

W sobotę 8 października 2022 r. o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie panelowe w Centrum Edukacji Ekologicznej, a godz. później spotkanie z Tomaszem Jastrunem w Centrum Edukacji Ekologicznej, które poprowadzi Renata Morawska. Finał X Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice rozpocznie się o godz. 15.00. Będzie to Czechowicka Gala Poetycka, po której organizatorzy zapraszają na pofestiwalową wystawę fotografii w Galerii Miejskiego Domu Kultury.

 

Wyjątkowy Optymista Roku

 

„Rok 2022 to dla Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice to czas wyjątkowy! Świętujemy bowiem dziesiątą edycję wydarzenia oraz działania, tworzenia i przyjaźni!” – Uważa Ryszard Grajek – Dyrektor Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice. – Przez te lata w imprezie uczestniczyło blisko 300 poetek i poetów z całego świata. Zawsze udawało się nam porozumieć, ponieważ wszyscy mówimy językiem wrażliwości, czułości do świata, miłości do słowa. Już teraz dziękuję wspaniałym i wyjątkowym uczestnikom tego wydarzenia za obecność i twórczą aktywność. Wiele książek miało tu swoje promocje i początki. Wszyscy wiemy, że pisanie jest zajęciem samotników, indywidualistów. Kiedy tutaj przyjeżdżają tworzą wielką poetycką rodzinę. I za to równie z całego serca bardzo im dziękuję.” – Mówi Ryszard Grajek – Dyrektor Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice.

 

„To fantastyczne, że Ryszardowi Grajkowi udało się już po raz dziesiąty zorganizować Festiwal Poezji Słowiańskiej w Czechowicach-Dziedzicach” – Komentuje Juliusz Erazm Bolek – laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNECSO. – Po raz kolejny uczestniczę w tym wspaniałym Festiwal Poezji Słowiańskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Co roku, nawet w czasach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, przyjeżdżają na imprezę poeci z całego świata, aby wymieniać się licencjami poetyckimi. To bardzo cenna inicjatywa. Ryszardowi Grajkowi należą się wielkie brawa za to, poświęcając swój prywatny czas podjął się tego wspaniałego dzieła.” – Uważa Juliusz Erazm Bolek – laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNECSO.

 

Głównymi organizatorami X Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice jest Stowarzyszenie Autorów Polskich oddział Bielsko-Biała. Partnerami są Miejski Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna Czechowice-Dziedzice, Książnica Beskidzka i Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej. Wydarzenia zostało objęte patronatem Starosty Bielskiego, Burmistrza Czechowic-Dziedzic i Prezydenta Bielska-Białej.

 

Juliusz Erazm Bolek: Monochrome

 

Agencja Informacyjna, depesze, /DEC/ 29.08.2022