Jubileuszowa Ciechanowska Jesień Poezji

 

W dniach 7-8 października 2020 roku odbędzie się XXV Ciechanowska Jesień Poezji. Będzie to jubileuszowa edycja wydarzenia, którego organizatorami są Związek Literatów na Mazowszu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie oraz Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu.

Związek Literatów na Mazowszu już od 25 lat organizuje Ciechanowską Jesień Poezji. Tegoroczne wydarzenie rozpocznie się 7 października 2020 roku o godzinie 10:00 spotkaniem organizacyjnym, które odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie. W dalszej części program, od godziny 11:00 przewidziane są spotkania autorskie pisarzy w ciechanowskich szkołach oraz uczeniach. Równolegle odbywać się będą warsztaty literackie dla młodych, prowadzone przez Martę Berowską. Po południu odbędzie się wyjazd do Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, które jest oddziałem Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Podczas wydarzenia swoją premierę, jak co roku, będą miały Ciechanowskie Zeszyty Literackie, periodyk ukazujący się od 1999 roku. Każdy numer Zeszytów ma swój kolor, tytuł, a także wiodący temat. Przeważnie periodyk poświęcony jest pisarzowi związanemu z regionem. Dotychczas Ciechanowskie Zeszyty Literackie poświęcone były m.in. . Zygmuntowi Krasińskiemu, Aleksandrowi Świętochowskiemu, Stefanowi Żeromskiemu, Henrykowi Sienkiewiczowi, Maciejowi Kazimierzowi Sarbiewskiemu, Marii Konopnickiej, Bolesławowi Biegasowi, Zuzannie Morawskiej, Stanisławowi Chełchowskiemu, Brunowi Dionizemu hr. Kicińskiemu, Bronisławie Włodkównie, Wiktorowi Teofilowi Gomulickiemu. Prezentacja tegorocznego numeru, zatytułowanego „Stefan Gołębiowski (1900-1991), poeta, tłumacz Horacego”, zaplanowana jest 7 października 2020 roku o godzinie 15:00. W programie przewidziano prelekcję multimedialną kustosza Jerzego Piotrowskiego „Stefan Gołębiowski, życie, pasje, twórczość”, a także wystawę i poznanie śladów Stefana Gołębiowskiego w Bieżuniu. Więcej na temat numeru pod linkiem:

https://agencja-informacyjna.com/kultura/ciechanowskie-zeszyty-literackie-pierwsza-prezentacja-online/

O 19:00, w hotelu Dominika, rozpocznie się Noc Poetów. Podczas wydarzenia  odbędzie się prezentacja wierszy przez poetów oraz koncert gitarowy Tomasza Kaszubowskiego.

Atrakcje drugiego dnia Ciechanowskiej Jesieni Poezji odbywać się będą w Opinogórze. O godzinie 10:00 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów przy grobie Zygmunta Krasińskiego i kustosza Janusza Królika. Po uroczystości zaplanowane jest zwiedzanie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. O godzinie 12:00 odbędzie się, prowadzone przez Teresę Kaczorowską, XXII Spotkanie z Literaturą. Gościem specjalnym będzie Bohdan Urbankowski. Rozstrzygnięcie I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Laur Zygmunta z Opinogóry” pod patronatem Prezydenta Ciechanowa odbędzie się o godzinie 14:00 w Muzeum Romantyzmu. W programie przewidziano wręczenie odznaki państwowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz  Medalu Zygmunta Krasińskiego, koncert poetycko-fortepianowy w wykonaniu pianistki dr Ireny Ulku oraz laureatów Konkursu. Po koncercie nastąpi uroczyste zakończenie XXV Ciechanowskiej Jesieni Poezji.

Organizatorami XXV Ciechanowskiej Jesieni PoezjiZwiązek Literatów na Mazowszu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie oraz Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. Partnerami wydarzenia są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Ciechanów.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 14.09.2020