Jubileuszowa Ciechanowska Jesień Poezji

 

W dniach 7-8 października 2020 roku odbędzie się XXV Ciechanowska Jesień Poezji. Będzie to jubileuszowa edycja wydarzenia, którego organizatorami są Związek Literatów na Mazowszu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie oraz Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu.

Związek Literatów na Mazowszu już od 25 lat organizuje Ciechanowską Jesień Poezji. Tegoroczne wydarzenie rozpocznie się 7 października 2020 roku o godzinie 10:00 spotkaniem organizacyjnym, które odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie. W dalszej części program, od godziny 11:00 przewidziane są spotkania autorskie pisarzy w ciechanowskich szkołach oraz uczeniach. Równolegle odbywać się będą warsztaty literackie dla młodych, prowadzone przez Martę Berowską. Po południu odbędzie się wyjazd do Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, które jest oddziałem Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Podczas wydarzenia swoją premierę, jak co roku, będą miały Ciechanowskie Zeszyty Literackie, periodyk ukazujący się od 1999 roku. Każdy numer Zeszytów ma swój kolor, tytuł, a także wiodący temat. Przeważnie periodyk poświęcony jest pisarzowi związanemu z regionem. Dotychczas Ciechanowskie Zeszyty Literackie poświęcone były m.in. . Z. Krasińskiemu, A. Świętochowskiemu, S. Żeromskiemu, H. Sienkiewiczowi, M.K. Sarbiewskiemu, M. Konopnickiej, B. Biegasowi, Z. Morawskiej, S. Chełchowskiemu, B.D. hr. Kicińskiemu, B. Włodkównie, W.T. Gomulickiemu. Prezentacja tegorocznego numeru, zatytułowanego „Stefan Gołębiowski (1900-1991), poeta, tłumacz Horacego”, zaplanowana jest 7 października 2020 roku o godzinie 15:00. W programie przewidziano prelekcję multimedialną kustosza Jerzego Piotrowskiego „Stefan Gołębiowski, życie, pasje, twórczość”, a także wystawę i poznanie śladów Stefana Gołębiowskiego w Bieżuniu. Więcej na temat numeru pod linkiem:

https://agencja-informacyjna.com/ciechanowskie-zeszyty-literackie-pierwsza-prezentacja-online/

O 19:00, w hotelu Dominika, rozpocznie się Noc Poetów. Podczas wydarzenia  odbędzie się prezentacja wierszy przez poetów oraz koncert gitarowy Tomasza Kaszubowskiego.

Atrakcje drugiego dnia Ciechanowskiej Jesieni Poezji odbywać się będą w Opinogórze. O godzinie 10:00 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów przy grobie Zygmunta Krasińskiego i kustosza Janusza Królika. Po uroczystości zaplanowane jest zwiedzanie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. O godzinie 12:00 odbędzie się, prowadzone przez Teresę Kaczorowską, XXII Spotkanie z Literaturą. Gościem specjalnym będzie Bohdan Urbankowski. Rozstrzygnięcie I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Laur Zygmunta z Opinogóry” pod patronatem Prezydenta Ciechanowa odbędzie się o godzinie 14:00 w Muzeum Romantyzmu. W programie przewidziano wręczenie odznaki państwowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz  Medalu Zygmunta Krasińskiego, koncert poetycko-fortepianowy w wykonaniu pianistki dr Ireny Ulku oraz laureatów Konkursu. Po koncercie nastąpi uroczyste zakończenie XXV Ciechanowskiej Jesieni Poezji.

Organizatorami XXV Ciechanowskiej Jesieni PoezjiZwiązek Literatów na Mazowszu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie oraz Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. Partnerami wydarzenia są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Ciechanów.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 14.09.2020

 

Related Post