Jubileusz Tomasza Wybranowskiego w Walentynki

 

„Walentynki” – święto miłości, obchodzone 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, uznawanego m. in. za patrona zakochanych. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. 14 lutego to również data urodzin Tomasza Walentego Wybranowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów i dziennikarzy. W 2022 roku obchodzi on swoje 50. urodziny.

 

Tomasz Wybranowski jako „Zaklinator”

 

„Postać Tomasza Wybranowskiego jest krótko mówiąc jest fascynująca.” – Ocenia Juliusz Bolek – pisarz, laureat nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. – „Przede wszystkim Tomas Wybranowski jest szlachetnym, uczciwym Człowiekiem, a to we współczesnym świecie jest ogromnie rzadkie. Jest także doskonałym poetą, o magicznej wyobraźni, tworzącym własne uniwersum. Jego poezja jest gęsta pełna metafor i symboli. To bardzo oryginalna i ciekawa twórczość. Jest także kultowym muzycznym dziennikarzem radiowym, o oryginalnym głosie, który na falach eteru ma ogromne znaczenie. Zaliczam go do kontynuatorów legend Polskiego Radia takich jak Tomasz Beksiński, Piotr Kaczkowski, Roman Rogowiecki czy Paweł Sztompke.” – Wyjaśnia Juliusz Bolek – pisarz, laureat nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO.

 

 

Tomasz Walenty Wybranowski to zarówno utalentowany poeta jak również wspaniały dziennikarz radiowy, krytyk i publicysta. Jest absolwentem Filologii Polskiej (specjalność edytorsko – medialna)na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od lat pracuje w Dublinie w Irlandii. Jest jednak stale obecny w życiu literackim Pilski. Słuchacze radiowi mogą go często słuchać, dzięki Radiu WNET.

 

Tomasz Walenty Wybranowski Pracował w lubelskich rozgłośniach: Centrum, Puls, Top, oraz kieleckim TAK. Był także korespondentem III programu Polskiego Radia (1997–1999) i Informacyjnej Agencji Radiowej (2008–2010; oraz2016). Na przełomie lat 2005-2006 był redaktorem naczelnym tygodnika „Strefa Eire”, potem miesięcznika „Wyspa” (2006–2008) i tygodnika „Kurier Polski” (2008–2012). Wydawca i prezenter programów: „Polska Tygodniówka” w dublińskiej rozgłośni NEAR 90, 3 FM (prawie 600 wydań), oraz „Irlandzka Polska Tygodniówka” (obecnie „Studio Dublin”) w radiu WNET. W latach 2014–2016 redaktor naczelny i dyrektor TRD – Twojego Radia Dublin (internetowa rozgłośnia dla Polaków na Wyspie). W latach 2006–2012 stały korespondent tygodnika „Przegląd”, dwutygodnika „Praca i Życie za Granicą” (2005–2008). Pisywał także dla portalu Interia.pl. Publikuje recenzje płytowe i wywiady muzyczne w kilku internetowych mediach (m. in. PoliszCzart, wNas.pl, Polityce.pl, Kontury.net). Obecnie szef muzyczny Radia WNET. Prowadzi legendarne „Studio 37” w Dublinie i kultowy program muzyczny „Cienie w jaskini”.

 

Tomasz Wybranowski zapowiada „JednoCzas”

 

Tomasz Walenty Wybranowski opublikował 5 książek poetyckich. Jego wiersze pojawiły się w ponad trzydziestu antologiach. Drukował w prasie polskiej i emigracyjnej. Jego wiersze przetłumaczono na języki: angielski, rosyjski, bułgarski i chorwacki. Od 2005 roku  mieszka w Republice Irlandii. W przygotowaniu szósty zbiór wierszy „JednoCzas” oraz muzyczno–poetycki audiobook „Czuwanie w JednoCzasie” z udziałem muzyków formacji Anima Libera oraz PhotoSonic Orchestra.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / DEC/ 13.02.2022