airport of the year

Turcja: Istanbul Airport z tytułem “Airport of the Year” 2024

Agencja Informacyjna: Tytuł “Airport of the Year” 2024 trafił do nowego portu lotniczego w Stambule. To czwarta nagroda dla największego lotniska w Turcji.


Lotnisko Stambuł: Wielokrotny Zwycięzca Tytułu “Airport of the Year”

Lotnisko w Stambule, jeden z największych węzłów komunikacyjnych na świecie, ponownie udowodniło swoją wyjątkowość na arenie międzynarodowej, zdobywając prestiżowy tytuł “Airport of the Year” 2024 (Lotnisko Roku) podczas Air Transport Awards 2024. To już czwarty raz z rzędu, gdy ten turecki gigant zgarnia główną nagrodę, co jest nie tylko powodem do dumy dla operatora lotniska IGA, ale także dla całej branży lotniczej w Turcji.

Przyznawane w 14 różnych kategoriach nagrody Air Transport News, oparte na około 4000 głosach, nie tylko podkreślają znaczenie tego portu lotniczego na mapie globalnej, ale także jego niezachwiane dążenie do doskonałości operacyjnej, innowacji i satysfakcji podróżnych.

Historia sukcesu lotniska Stambuł

Lotnisko Stambuł, od momentu swojego otwarcia w 2019 r. stawiało na innowacyjność i rozwój, co szybko zaowocowało wzrostem liczby obsługiwanych pasażerów i linii lotniczych. Mimo wyzwań, jakie niesie za sobą współczesna branża lotnicza, zwłaszcza w obliczu pandemii COVID-19, udało się nie tylko wrócić do liczb przedpandemicznych, ale nawet je przekroczyć.

Taki wynik jest możliwy dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu całego personelu lotniska, od obsługi naziemnej po kadrę zarządzającą, która nieustannie dąży do zapewnienia podróżnym wyjątkowych doświadczeń – uważają laureaci nagrody.

Wyróżnienie na tle światowej konkurencji

Selahattin Bilgen, p.o. dyrektora generalnego IGA Istanbul Airport, podkreślił, że ponowne zdobycie tytułu “Airport of the Year” na międzynarodowej arenie jest dowodem na niezachwianą determinację wszystkich zespołów lotniska. To właśnie ich wysiłek i poświęcenie przyczyniają się do ciągłego rozwoju i udoskonalania operacji lotniczych.

Kostas Iastrou, dyrektor generalny i CEO Air Transport News, zaznaczył, że Lotnisko Stambuł udowodniło swoją odporność i liderowanie w innowacjach w sektorze lotniczym, mimo wszystkich wyzwań, z jakimi branża musiała się zmierzyć od początku pandemii.

Airport of the Year 2024
Ilustracja: DALL-E

Odbicie od pandemii do lidera globalnego

Szybki powrót do liczb przedpandemicznych i wzrost różnorodności linii lotniczych uczyniły z Lotniska Stambuł wiodący globalny węzeł komunikacyjny. Takie osiągnięcie jest odzwierciedleniem ciężkiej pracy personelu lotniska oraz przyjemnych doświadczeń podróżnych, jakie oferuje.

To nie tylko wygrana dla Lotniska Stambuł, ale również dla całej branży lotniczej, świadcząca o możliwościach adaptacji i przetrwania w niepewnych czasach. Sukces ten pokazuje również, że inwestycje w jakość usług i infrastrukturę przynoszą wymierne korzyści i pozwalają wyznaczać nowe standardy w sektorze lotniczym.

“Airport of the Year” czwarty rok z rzędu

Zdobycie tytułu “Airport of the Year” przez Lotnisko Stambuł po raz czwarty z rzędu to nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale także potwierdzenie pozycji tego portu lotniczego jako lidera w branży. Jest to historia sukcesu, która inspiruje i pokazuje, jak zaangażowanie, ciężka praca i innowacyjność mogą przekształcić wyzwania w okazje do rozwoju i doskonalenia. To dowód na to, że nawet w najtrudniejszych czasach można osiągnąć międzynarodowe uznanie i wyznaczać nowe standardy doskonałości.

Nowy port lotniczy, nowe centrum biznesowe

Port lotniczy Stambuł, znany również jako İstanbul Yeni Havalimanı, z kodem IATA: IST i kodem ICAO: LTFM, jest głównym międzynarodowym portem lotniczym, który obsługuje dynamicznie rozwijające się miasto Stambuł, będąc jednocześnie największym portem w Turcji pod względem powierzchni, liczby obsłużonych pasażerów oraz wykonywanych operacji lotniczych. Jego lokalizacja w dzielnicy Arnavutköy, po europejskiej stronie miasta, około 35 kilometrów od centrum Stambułu, strategicznie umiejscawia port w sercu międzykontynentalnych połączeń, czyniąc go kluczowym punktem dla międzynarodowej komunikacji lotniczej. To wyjątkowe położenie nie tylko ułatwia dostęp do lotniska z różnych części miasta i regionu, ale także podkreśla jego rolę jako bramy łączącej Europę z Azją, a także inne kontynenty.

6 kwietnia 2019 roku był dniem przełomowym dla lotnictwa w Stambule i Turcji, kiedy to wszystkie regularne i komercyjne loty pasażerskie zostały przeniesione z lotniska Atatürka do nowego portu lotniczego Stambuł. Zamknięcie lotniska Atatürka dla regularnych połączeń pasażerskich i przeniesienie kodu portu „IST” do nowej lokalizacji było nie tylko symbolicznym, ale i praktycznym początkiem nowej ery w tureckim lotnictwie.

Zapowiedzi mówiące o zakończeniu budowy wszystkich etapów nowego portu do 2025 roku i osiągnięciu zdolności obsługi do 200 milionów pasażerów rocznie pokazują ambitne plany rozwoju i potwierdzają aspiracje Stambułu do bycia jednym z największych hubów lotniczych na świecie. Taki rozwój nie tylko zwiększyłby możliwości przewozowe i operacyjne portu, ale także przyczyniłby się do wzrostu gospodarczego Turcji, tworząc nowe miejsca pracy i otwierając nowe możliwości dla międzynarodowego handlu i turystyki.

Z kolei stare lotnisko w Istambule ma się stać największym na świecie centrum biznesowym Terminal İstanbul: powstanie największe na świecie centrum przedsiębiorczości w miejscu po starym lotniskuprzeczytaj więcej

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji. Agencja Informacyjna.

 AI World, /EST, aa.com.tr/ 21.03.2023

Ilustracje DALL-E