gry 2023

Gry wideo 2023 roku – podsumowanie

Agencja Informacyjna: “Gry wideo 2023 roku” to krótka podróż w czasie. W roku 2023 wiele się wydarzyło w świecie gier komputerowych. Wielkie wzloty i upadki, rozczarowania i niespodzianki. Zostaną omówione największe wydarzenia gamingowe i gry, które przeświadczyły o tym jak 2023 zostanie zapamiętany przez graczy. 

Wielkie gry – wielkie kontrowersje

Wielce oczekiwana była gra “Starfield” od studia Bethesda. Z pewnością jeden z tych produktów przy którym połowa nienawidzi, a połowa kocha. Żadna wysokobudżetowa gra w 2023 r. nie spolaryzowała graczy tak mocno. “Starfield”: RPG w kosmosie, duży świat, świetna grafika, co poszło źle? Najprawdopodobniej odpowiedź znajdziemy w opiniach które mówią “znowu to samo”. Gra jest świetna dla wiernych fanów Bethesdy. Zawiodły się osoby, które znudziły się stylem gier od tego studia i oczekiwały czegoś kompletnie innego.

Czy wirtualny Poznań ze sklepami popularnej sieci Żabka spodoba się graczom?

Nikt nie miał jednak wątpliwości w przypadku “Redfall” i jego wampirów. Z tej gry gracze się śmiali jednym wspólnym głosem. „Redfall” tak zszokował swoją niekompetencją, że każdy chciał się dowiedzieć jak zły rzeczywiście jest. Do bólu analizowano błędy i szukano przyczyn porażki. Jedyna druga taka gra, którą “pokazywano sobie palcami”, to “The Lord of the Rings: Gollum”. Przez wielu graczy ogłoszona jako najgorsza gra roku.

Restart czy remake gry?

Restart czy remake to istotnie ważne pytanie, nie tylko dla Hollywoodu ale i dla gier komputerowych. Choć technicznie zostały wydane pod koniec roku 2022, można uznać że “Overwatch 2” i “Call of Duty: Warzone 2.0”, załapały się na początek roku gamingowego 2023. Nie był to jednak tak słodki i przyjemny początek roku jakiego sobie wszyscy życzymy w sylwestra. W szczególności “Call of Duty: Warzone 2.0” miało zły posmak przez wydany w tym czasie “Call of Duty: Modern Warfare 2”. Ta odsłona prędzej wywołała nostalgię do poprzednich odsłon z serii COD niż zachęciła do nowych gier. Lepiej zrobili ci którzy w tamtym czasie skupili się na „God of War Ragnarök”.

Pejoratywność liczby 2 zmieniło dopiero znacznie późniejsze pojawienie się „Counter-Strike 2”. Poprzeczka nie leżała zbyt wysoko, gdyż każdy gracz spodziewał się praktycznie tej samej gry co „Counter-Strike: Global Offensive”. Z drugiej strony większość fanów „CS:GO” zapewne chciała tego samego w nieco nowej okładce. Studio Valve na pewno na tym zyska.

Stare perełki znów żyją

Jednak największy aplauz otrzymały inne odświeżone powtórki. Dwie stare perełki otrzymały w 2023 roku swój remake. Znowu zobaczyliśmy legendarny „Dead Space” i równie legendarny „Resident Evil 4”. Seria „Resident Evil” już jest restaurowana od jakiegoś czasu, więc większym przebojem była przygoda na (nie)opuszczonym statku w „Dead Space”. Wydanie obydwu pozycji na pewno warto zapamiętać jako pozytywne wydarzenia gamingowe w 2023 r. 

Niespodziewany mroczny hit

Fani mrocznej atmosfery, krwi i strachu otrzymali jeszcze kilka innych perełek. Ze starych sprawdzonych tytułów wróciła sławna Amnesia z tytułem „Amnesia: The Bunker”. Odbiorca pod ten produkt dość niszowy jednak nie można zaprzeczyć wielkiego dziedzictwa szwedzkiego studia Frictional Games. W kompletnie innej tematyce pojawiło się „Lies of P”. Połączenie „Dark Souls” i bajki o Pinokiu, w steampunku to jeszcze ciekawsza nisza. Choć trzeba przyznać że to bardzo ciekawa propozycja dla tych którzy zdążyli zgłodnieć po „Elden Ring”.  

Największym sukcesem z gatunku horroru okazał się jednak „Lethal Company” – największy przebój w świecie gier ostatnich miesięcy. Być może i największy sukces w świecie gier 2023 r. „Lethal Company” jest momentami przerażający, momentami prześmieszny – perfekcyjna formuła na popularny wieloosobowy horror w kosmosie. Można go z łatwością uznać za spadkobiercę duchowego „Among Us”. 

Wspomnienia z większego ekranu 

Wielkim wydarzeniem na świecie, a także i w Polsce, był film “Pięć koszmarnych nocy” czyli “Five Nights at Freddy’s”. Film na podstawie jednej z najbardziej znanych serii gier miał wysokie oczekiwania. Ocena pośród widzów okazała się podobna: film nie był zły, ale oczekiwaniom nie sprostał. Na szczęście średni odbiór nie wpłynął negatywnie na sukces finansowy. Warto popatrzyć na “FNAF” od drugiej strony. Filmy oparte na grach mają fatalną renomę. Wręcz można żartować o istnieniu klątwy, która dotyka tego typu projekty. Jako film na podstawie gry, czy bardziej gier komputerowych, “Five Nights at Freddy’s” jest wybitną produkcją. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI World /AXY/ 21.02.2024.